به روز شده در ۱۴۰۲/۰۹/۰۹ - ۱۹:۱۹
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۷/۰۴ ساعت ۱۱:۲۹
کد مطلب : ۴۳۰۲۸۶

رقابت بایدن و ترامپ در آستانه تعطیلی دولت

رقابت بایدن و ترامپ در آستانه تعطیلی دولت
گروه بین الملل: تارنمای شبکه خبری سی‌ان‌ان نوشت: رقابت میان بایدن و ترامپ درحالی شدت می‌گیرد که جمهوری‌خواهان تندروی مجلس نمایندگان در تلاش برای تعطیلی دولت هستند.
به گزارش اعتماد، به نوشته این شبکه خبری آمریکایی، فعالیت‌های بایدن از واشنگتن تا میشیگان که یکی از ایالت‌های مهم از نظر آرای در نوسان به شمار می‌رود، یادآور آن است که چگونه افراط‌گرایی، نهاد‌های سیاسی را در دوره پرتلاطم ترامپ به لرزه درآورد و آزمونی برای توانایی بایدن خواهد بود که با بهره‌برداری از هرج و مرج سعی در تقویت خود دارد.
از سوی دیگر، درحالی که کوین مک کارتی رییس مجلس نمایندگان، در تلاش برای کنترل جمهوری‌خواهان تندرو است، دولت ممکن است با کمبود منابع مالی مواجه شود، چراکه جمهوری‌خواهان تندرو تصویب لایحه بودجه دولت را در گرو کاهش هزینه‌های دولت قرار داده‌اند.
در این میان ترامپ هم که به دنبال اثبات ناکارآمدی در اداره دولت از سوی بایدن است، وفادارانش را تشویق به تعطیلی دولت می‌کند. اما بایدن فارغ از همهمه موجود، در میشیگان، بر سر آرای کارگران صنعت خودروسازی غرب میانه با ترامپ رقابت می‌کند. اعتصاب کارگران خودروسازی این منطقه که با هدف افزایش دستمزد آغاز شده، می‌تواند صنعت خودروسازی آمریکا را به تعطیلی بکشاند. این اعتصاب همچنین می‌تواند برنامه‌های رییس‌جمهوری دموکرات آمریکا برای تولید خودرو‌های الکتریکی با هدف مقابله با گرمایش زمین را برهم بزند. اما ترامپ که با طرح‌های اقتصاد کم کربن برای کشور مخالف است، با برنامه‌ریزی برای دیدار روز چهارشنبه با کارگران اعتصاب‌کننده، در نقطه مقابل بایدن ایستاده است.
همزمان در بحبوحه احتمال تعطیل شدن دولت، مجلس نمایندگان قصد دارد نخستین جلسه استماع گزارش تحقیقات برای استیضاح بایدن را در روز پنجشنبه برگزار کند. اما این تنها دردسر دموکرات‌ها نیست و در تازه‌ترین مورد، صدور کیفرخواست علیه باب منندز سناتور دموکرات نیوجرسی و رییس کمیته روابط خارجی مجلس سنا به اتهام دریافت رشوه، آن‌ها را با چالش دیگری روبه‌رو کرده است.
از همین رو سی‌ان‌ان استدلال می‌کند این رویارویی که شدیدتر شدن جنگ داخلی به راه افتاده توسط جمهوری‌خواهان است، می‌تواند کشور را از کنترل خارج کند. هر چند درنهایت می‌تواند به نفع ترامپ و طرفدارانش تمام شود که به دنبال اختلال در عملکرد و آشفتگی اقتصادی هستند که می‌تواند به ریاست‌جمهوری بایدن آسیب برساند و به بازگشت ترامپ به قدرت کمک کند.
دولت در خطر تعطیلی قرار دارد
با این شرایط پیش‌بینی می‌شود که دولت بایدن به دلیل کمبود منابع مالی تعطیل خواهد شد، مگر آنکه کنگره قانونی را برای تامین مالی آن تصویب کند.
این شبکه خبری در ادامه آورده است: مک کارتی که ضعف ریاستش بیش از پیش آشکار شده، تلاش دارد لایحه بودجه موقتی را به تصویب برساند تا مانع تعطیلی دولت شود. اما جمهوری‌خواهان تندرو که همزمان سعی در برکناری رییس مجلس دارند، از پیروی از این امر خودداری می‌کنند. آن‌ها خواستار کاهش گسترده هزینه‌ها هستند. برخی هم می‌خواهند به حمایت آمریکا از جنگ اوکراین پایان دهند. به نوشته این شبکه خبری، یکی از راه‌های خروج از این بحران، ائتلاف میان جمهوری‌خواهان میانه‌رو است که می‌ترسند تعطیلی دولت به قیمت از دست دادن کرسی‌های‌شان و اکثریت جمهوری‌خواه تمام شود. هر چند جمهوری‌خواهان تندرو تهدید کرده‌اند که چنانچه مک کارتی اجازه چنین سناریویی را بدهد، وی را هم برکنار می‌کنند.
رییس مجلس نمایندگان هفته گذشته جناح راست افراطی حزبش را به شدت مورد انتقاد قرار داد و گفت: «آن‌ها می‌خواهند همه چیز را نابود کنند.» در این میان دموکرات‌ها اگرچه کنترل مجلس سنا و کاخ سفید را در دست دارند، تاکنون نتوانسته‌اند ائتلافی در کنگره یا حتی در حزب خود برای مقابله با تعطیلی دولت و اقدامات تندروانه جناح مقابل ایجاد کنند. مک کارتی همچنین هشدار داده است که جمهوری‌خواهان به دلیل تلاش برای تعطیلی دولت توسط رای‌دهندگان مجازات می‌شوند. اما ترامپ که خود با چهار اتهام جنایی روبه‌رو است و نفوذ زیادی بر مک کارتی دارد، ضمن تشویق برای تعطیلی دولت، آن را آخرین فرصت برای تلافی پیگرد‌های قانونی علیه خود و سایر میهن‌پرستان دانسته است.
برچسب ها: آمریکا