به روز شده در ۱۴۰۲/۰۹/۱۴ - ۰۰:۰۲
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۷/۰۴ ساعت ۱۲:۵۳
کد مطلب : ۴۳۰۳۰۰

اعلام برنامه‌های توسعه اتمی عربستان

اعلام برنامه‌های توسعه اتمی عربستان
گروه بین الملل: عربستان سعودی  اعلام کرد که تصمیم دارد به نظارت محدود آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر فعالیت‌های هسته‌ای خود پایان دهد و مطابق خواست نهاد ناظر سازمان ملل، فعالیت‌های هسته‌ای خود را تحت «رژیم جامع پادمان آژانس» ادامه دهد.
عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی، در کنفرانس عمومی سالانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: «پادشاهی سعودی اخیرا تصمیم گرفته تا با فسخ «پروتکل مواد هسته‌ایِ با مقادیر کم» (SQP) به سمت اجرای توافقنامه جامع پادمانی حرکت کند.»
«پروتکل مواد هسته‌ایِ با مقادیر کم» مقررات پادمانی را به آن شکلی كه در پيمان منع گسترش تسليحاتي و يا پروتكل الحاقی مطرح است، در برنمي‌گيرد و همین امر موجب شده تا برخی کشورها با استفاده از خلاء‌های موجود در این پروتکل، فعالیت‌های هسته‌ای خود را مدت‌ها به طور مخفیانه ادامه دهند.آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سال‌ها است که در حال مذاکره با ریاض به منظور جلب موافقت این کشور برای پیوستن به توافقنامه جامع پادمانی (CSA) بوده است.البته وزیر انرژی عربستان سعودی روز دوشنبه مشخص نکرد که آیا کشورش افزون بر توافقنامه جامع پادمانی، پروتکل الحاقی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را نیز امضا خواهد کرد یا خیر؛ پروتکلی که امکان بررسی‌های گسترده‌تر و سرزده بازرسان آژانس از تاسیسات و فعالیت‌های هسته‌ای این کشور را فراهم می‌کند.
عربستان سعودی برنامه هسته‌ای نوپایی دارد ولی به دنبال توسعه آن و آغاز فعالیت‌های غنی‌سازی اورانیوم است. برنامه‌ای که نگرانی از آغاز رقابت هسته‌ای میان ایران و عربستان را افزایش خواهد داد. 
عربستان سعودی اخیرا اعلام کرد که عملیات ساخت یک راکتور تحقیقاتی این کشور که در نزدیکی ریاض مستقر شده، رو به اتمام است و تزریق سوخت به آن به زودی آغاز می‌شود. ریاض همچنین فعالیت‌های هسته‌ای از جمله غنی‌سازی اورانیوم را با هدف تولید سوخت هسته‌ای در دستور کار خود دارد. محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی و رئیس شورای وزیران عربستان نیز هفته گذشته و در گفتگویی با شبکه آمریکایی فاکس نیوز اذعان کرد که در صورت ساخت سلاح اتمی توسط رقیب منطقه‌ای کشورش یعنی ایران، ریاض هم از متحدان غربی خود به ویژه ایالات متحده می‌خواهد تا در ساخت سلاح هسته‌ای به عربستان کمک کنند.

 
برچسب ها: عربستان