به روز شده در ۱۴۰۲/۰۹/۱۵ - ۲۱:۵۵
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۷/۰۵ ساعت ۱۸:۲۶
کد مطلب : ۴۳۰۶۳۵

آتش‌سوزی مرگبار در یک عروسی در عراق

آتش‌سوزی مرگبار در یک عروسی در عراق
گروه بین الملل‌: در پی وقوع آتش‌سوزی در یک مراسم عروسی در شهر حمدانیه در شمال عراق، دست‌کم ۱۰۰ نفر کشته و بیش از ۱۵۰ نفر هم زخمی شدند.
بر اساس اعلام مقام‌های دولتی وجود پنل‌های پیش‌ساخته‌ای که بسیار قابل اشتعال و با استانداردهای ایمنی مغایر بوده دلیل بروز این آتش‌سوزی مرگبار است. در بیانیه منتشر شده از سوی دولت عراق آمده است: «آتش سوزی باعث ریزش برخی از قسمت‌های سقف به دلیل استفاده از مصالح ساختمانی بسیار قابل اشتعال و کم هزینه شده است.» 
اطلاعات اولیه حاکی از آن است که آتش‌بازی باعث شعله‌ور شدن ابتدایی آتش شده و در ادامه به دلیل وجود مصالح قابل اشتعال به سوختن کل سالن منجر شده است. 
محمد شیعه السودانی، نخست وزیر عراق در بیانیه ای کوتاه از وزرای بهداشت و کشور خواست تا تمام تلاش‌های خود را برای کمک به قربانیان این حادثه به کار بندند. وزارت بهداشت عراق اعلام کرده است که کمک‌های پزشکی از بغداد و سایر استان‌ها به منطقه اعزام شده‌اند. این وزارتخانه همچنین افزوده که تیم‌های وزارت بهداشت در استان نینوا برای مراقبت از مجروحان بسیج شده‌اند. 
شهر حمدانیه مانند بسیاری دیگر از نقاط عراق در سال ۲۰۱۴ پس از ورود گروه داعش ویران شد و مردم آنجا روزهای سختی را سپری کردند. پس از سرنگونی این گروه در سال ۲۰۱۷، این شهر هم به آرامی بازسازی شد و در ماه مارس ۲۰۲۱ میزبان پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان بود. 
با این حال استانداردهای ایمنی در بخش‌های ساخت و ساز و حمل نقل در بیشتر نقاط عراق نادیده گرفته می‌شود و این کشور که زیرساخت‌های آن پس از دهه‌ها ناآرامی در حال تخریب است، مرتبا صحنه آتش‌سوزی و حوادث مرگبار است.
در ژوئیه ۲۰۲۱، آتش‌سوزی در واحد کووید یک بیمارستان در جنوب این کشور بیش از ۶۰ کشته بر جای گذاشته بود. در آوریل همان سال، منفجر شدن مخازن اکسیژن در بیمارستانی در بغداد باعث شد تا بیش از ۸۰ نفر از بیماران کشته شوند.


 
برچسب ها: عراق