به روز شده در ۱۴۰۲/۰۹/۱۵ - ۲۱:۵۵
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۷/۰۶ ساعت ۱۱:۱۱
کد مطلب : ۴۳۰۶۶۶

سازه فلزی یا اسکلت فولادی چیست و انواع آن کدامند؟

گروه کسب و کار : سازه فلزی یکی از انواع سازه ها می باشد که اجزای اصلی آن که برای تحمل بارها و انتقال آن‌ها به کار می‌رود از فولاد است. اتصالات به کار رفته در سازه ‌های فلزی از نوع جوشی، پرچی یا پیچ و مهره می‌باشد و بسته به گونه اتصالات، قطعات طراحی شده و کنترل ‌های مربوط بر روی آن‌ها انجام می‌شود.
سازه فلزی – شرکت ایستاسازه
سازه فلزی – شرکت ایستاسازه
سازه فلزی
سازه فلزی یکی از انواع سازه ها می باشد که اجزای اصلی آن که برای تحمل بارها و انتقال آن‌ها به کار می‌رود از فولاد است. اتصالات به کار رفته در سازه ‌های فلزی از نوع جوشی، پرچی یا پیچ و مهره می‌باشد و بسته به گونه اتصالات، قطعات طراحی شده و کنترل ‌های مربوط بر روی آن‌ها انجام می‌شود.
اسکلت ‌های فولادی یا سازه های فلزی معمولاً از اعضای قائم یا همان ستون های عمودی و اعضای افقی یا همان تیرهای افقی تشکیل شده اند که در یک خط مستقیم پرچ شده، جوش داده شده و یا با پیچ و مهره به هم متصل می گردند. تیرهای فولادی، بخش افقی سازه فلزی هستند که در برابر بارهایی که در راستای محور آنها وارد می شود، مقاومت می نمایند. ستون ها بخش عمودی سازه فولادی هستند که فشار وارد شده را به شالوده سازه منتقل می کنند. ساخت اسکلت های فولادی به روش های گوناگونی همچون ساخت اسکلت فولادی جوشی، ساخت اسکلت فولادی با پیچ و مهره، ساخت اسکلت فولادی از طریق یک فولاد سنج سبک و ... انجام می گردد.

مزایای سازه فلزی
۱) وزن کمتر
۲) مقاومت بالا
۳) عمر طولانی و دوام بالا
۴) مقاومت در برابر آفات و حشرات
۵) مقاومت در برابر رطوبت و وضعیت های آب و هوایی مختلف
۶) سرعت زیاد فرآیند ساخت و نصب قطعات
۷) امکان تقویت پذیری در صورت نیاز
۸) قابلیت توسعه و گسترش دهی
۹) قابلیت صرفه جویی در مصالح
۱۰) قابلیت ارتجاع پذیری
۱۱) اشغال فضای کمتر
۱۲) تغییرپذیری
۱۳) امکان ساخت آسان و در اندازه های متنوع

سوله چیست و انواع سوله کدامند؟


سوله صنعتی – ایستاسازه

سوله یکی از رایج ترین سازه های فلزی هستند که دارای سقفی شیب دار می باشد و در محوطه داخلی آن ستونی مشاهده نمی شود. از این نوع سازه ها در کارخانه ها، انبارها، سالن های ورزشی، سالن های نگهداری دام و طیور، فروشگاه های بزرگ و… استفاده می شود. از منظر نوع کاربرد، می توان سوله ها را به سه دسته سوله کارخانه، سوله سفارشی و سوله جعبه ای تقسیم بندی نمود. روش طراحی مناسب سوله بسته به نوع آن می تواند متفاوت باشد. سوله کارخانه همان طور که از نامش بر می آید رایج ترین و به نوعی پر کاربرد ترین سازه ها جهت احداث و یا توسعه کارخانه ها می باشد. این سوله ها به شکل های مختلفی احداث شده و از استحکام و دوام خوبی برخوردارند. از دیگر خصوصیات سوله های کارخانه می توان به سهولت فرآیند ساخت و نصب و البته جداسازی قطعات اشاره نمود.

در مواردی که هدف از ساخت سوله موردی منحصر به فرد باشد و یا مشتری تمایل داشته باشد تا سوله با ابعاد و ویژگی متفاوتی ساخته شود، یکی از گزینه های پیش رو می تواند سوله سفارشی باشد. سوله های جعبه ای، گروهی از سوله ها هستند که دوام و مقاومت قابل قبولی در برابر تغییرات آب و هوا دارند. از مهمترین موارد استفاده سوله های جعبه ای نیروگاه ها هستند. این سوله ها محیطی کاملا کنترل شده ایجاد می کنند و می توان بدون هیچ گونه مانعی که از سمت فضای خارجی ایجاد شود فرآیندهای تولید را ادامه داد. در بسیاری از پروژه ها مشاهده می شود که امکان ساخت سوله در محل پروژه وجود ندارد و یا بسیار مشکل است. سوله های صنعتی پیش ساخته امکان ساخت سوله در محلی خارج از پروژه و سپس انتقال به محل و تحویل به مشتری را به خوبی فراهم می آورد. مزیت دیگر این سوله ها دقت و کیفیت بالای سوله احداث شده است. با توجه به موقعیت مکانی سوله، ترکیب بار های مختلف مورد بررسی قرار گرفته و با کمک ابزار های تحلیل سازه، نیرو های وارد شده بر عضو ها و اتصالات محاسبه می شود و پس از آن جنس و ابعاد اعضا و نوع اتصالات برای تامین نیاز های طراحی تعیین می شود.

سازه های مرکب CFT و SRCسازه های مرکب CFT و SRC
سازه های مرکب SRC وCFT یکی دیگر از انواع سازه ها می باشد. در سازه های مرکب از مقاطع مختلط (ستون های مرکب بتن و فولاد) استفاده می شود. با وجود اینکه هر یک از مصالح فولاد و بتن مزیت هایی را در پی دارند اما هر یک به تنهایی ضعف هایی نیز دارند. به عنوان نمونه از ضعف های بتن می توان به شکل پذیری کم و آسیب پذیری بالا آن در برابر زلزله و البته مقاومت کششی ناچیز آن اشاره نمود. در فولاد نیز خوردگی آن می تواند با گذشت زمان پروژه را با چالش مواجه کند و سبب کاهش کیفیت سازه فلزی شود.
استفاده از مقاطع مرکب CFT و SRC به ما کمک می کند تا بهره وری از فولاد و بتن به شیوه ای نوین به حداکثر برسد. مقاطع CFT در حقیقت مقاطع فولادی پر شده با بتن است. این در حالی است که در مقاطع SRC، مقطع فولادی در بتن مدفون می شود.

در مقاطع SRC عاملی که به ما کمک می کند محصور شدگی فولاد توسط بتن مسلح است. از این ترکیب برای نخستین بار به منظور جلوگیری از تخریب ساختمان در برابر آتش سوزی استفاده شد. مقطع بتنی می تواند به صورت های مختلف و در شکل های مختلف همچون دایره ای و مستطیلی اجرا گردد. مقاطع فولادی نیز می تواند از انواع مقاطع استاندارد مانند IPE و نبشی و ناودانی و … تولید گردند. از دیگر مزایای استفاده از ستون SRC افزایش دوام و مقابله با خوردگی فولاد، حذف تراکم و شلوغی آرماتور در نزدیکی نواحی اتصال می باشد.
استفاده از ستون CFT نیز به افزایش شکل پذیری سازه و نتیجتاً بهبود عملکرد لرزه ای آن کمک شایانی می کند. علاوه بر این استفاده از این ستون ها سبب کاهش وزن سازه و البته کاهش زمان ساخت می شود. این موارد به مقدار قابل توجهی بر روی هزینه تمام شده پروژه موثر می باشد. بنابراین استفاده از ستون های CFT از نظر اقتصادی نیز به صرفه بوده و باعث کاهش هزینه ها نیز می شود. سازه های CFT، از اتصال تیرهای فولادی I شکل به ستون های CFT به وجود می آیند. در ستون های CFT، مقاطع سازه ای توخالی (HSS) به وسیله بتن پر می شوند تا مقطعی مرکب با مقاومت قابل توجه حاصل شود.
کاربرد این ستون ها تنها در ساختمان ها نیست و استفاده از آن ها محدوده وسیعی دارد. ساختمان های صنعتی بزرگ با درجه اهمیت بالا، پایه پل ها و سکو های ساحلی از جمله مواردی است که در آن ها تجربه استفاده از ستون مرکب وجود دارد.