به روز شده در ۱۴۰۲/۰۹/۱۱ - ۱۲:۳۵
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۷/۰۶ ساعت ۲۰:۴۴
کد مطلب : ۴۳۰۷۵۶

 اوکراین بیش از همیشه به ناتو نزدیک است

 اوکراین بیش از همیشه به ناتو نزدیک است
گروه بین الملل: سران کشورهای بزرگ عضو پیمان آتلانتیک شمالی در حال حاضر با پیوستن اوکراین به این ائتلاف موافق نیستند و این موضوع را به آینده و پایان تهاجم نظامی روسیه به این کشور منوط کرده‌اند.
ینس استولتنبرگ، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی می‌گوید که اوکراین بیش از همیشه به پیوستن به ناتو نزدیک شده است.
استولتنبرگ این سخنان را  در جریان سفری غیرمنتظره و از پیش اعلام نشده به کی‌یف ایراد کرد.
وی در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با ولودیمیر زلنسکی، اوکراین را که از فوریه ۲۰۲۲ در حال دفاع در برابر تهاجم نظامی روسیه است، بیش از هر زمان دیگری نزدیک به ناتو دانست.
از سوی دیگر، ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین نیز پیوستن کشورش به ناتو را قطعی خواند و تاکید کرد که اکنون تنها مسئله زمان در این مطرح است.
مسکو پیش‌تر ابراز تمایل اوکراین برای پیوستن به پیمان آتلانتیک شمالی را تهدیدی‌ بالقوه علیه روسیه و یکی از دلایل تهاجم نظامی علیه این کشور عنوان کرده بود.دبیر کل ناتو ماه گذشته میلادی حمایت نظامی از اوکراین را در تقابل با روسیه تنها راه حل کنونی بحران جاری خوانده و تاکید کرده بود که برای دستیبابی به صلح پایدار و عادلانه تنها باید از اوکراین حمایت نظامی کرد.
وی همچنین یادآور شده بود که این بر عهده اوکراین است تا در باره زمان انجام مذاکره تصمیم بگیرد اما تا آن موقع وظیفه کشورهای عضو ناتو تنها حمایت از این کشور است.این در حالیست که روسیه اعلام کرده قصد دارد هزینه های نظامی خود را در سال ۲۰۲۴ نزدیک به ۷۰ درصد افزایش دهد؛ موضوعی که حکایت از عزم این کشور برای ادامه مداخله نظامی در اوکراین است.
سران کشورهای بزرگ عضو پیمان آتلانتیک شمالی در حال حاضر با پیوستن اوکراین به این ائتلاف موافق نیستند و این موضوع را به پایان تهاجم نظامی روسیه به این کشور منوط کرده‌اند.
هر چند که تعهدات امنیتی بلند مدت قدرت‌های بزرگ ناتو به اوکراین در چارچوب برنامه‌ای موسوم به «اقدام عضویت» بیش از عضویت قطعی و رسمی این کشور در آینده نزدیک محتمل به نظر می‌رسد.
ولودیمیر زلنسکی نیز پیش‌تر در همین راستا قبل از برپایی نشست سران ناتو در ویلنیوس، خواستار تعهدات واضح و آشکار ناتو در خصوص چشم‌انداز عضویت کشورش در پیمان آتلانتیک شمالی پس از پایان یافتن تهاجم نظامی روسیه شده بود.
اعضای ناتو در نشست ویلنیوس متعهد شدند در صورت فراهم شدن شرایط به سرعت از اوکراین برای پیوستن به پیمان آتلانتیک شمالی دعوت به عمل آورند و کلیه موانع دست و پا گیر اداری را در این میان کنار بزنند.
برچسب ها: اوکراین