به روز شده در ۱۴۰۲/۰۹/۱۵ - ۲۱:۵۵
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۷/۰۸ ساعت ۱۵:۳۰
کد مطلب : ۴۳۱۱۱۵

دولت آمریکا در یک‌قدمی تعطیلی به خاطر بودجه

دولت آمریکا در یک‌قدمی تعطیلی به خاطر بودجه
گروه بین الملل: با به‌نتیجه‌نرسیدن مذاکرات در کنگره آمریکا بر سر تامین بودجه نهادهای فدرال ایالات متحده، دولت آمریکا احتمالا امروز باز هم به تعطیلی اجباری برود.
چند جمهوری‌خواه راست‌گرا از جمله خواستار توقف هزینه‌های آمریکا در اوکراین هستند. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا هم از آنان حمایت کرده است.
سال مالی دولت آمریکا اول اکتبر، فردا، آغاز می‌شود و به این ترتیب مهلت مذاکرات در کنگره، پایان وقت امروز شنبه است.
اگر دولت آمریکا تعطیل شود، این چهارمین بار در یک دهه گذشته خواهد بود که چنین شده است.
تعطیلی دولت فدرال بر موارد مختلفی اثر بزرگی دارد؛ از سفرهای هوایی گرفته تا پارک‌های ملی آمریکا و گواهی ازدواج.
بن‌بست کنونی بر سر بودجه دولت در پی مخالفت جناح تندرو راست در کنگره شکل گرفته است.
اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا در دست حزب جمهوری‌خواه است که حزب مخالف رئیس‌جمهور کنونی، جو بایدن است. اما این اکثریت شکننده است. در همین حال حزب دموکرات در مجلس سنا، با یک کرسی بیشتر، اکثریت را در دست دارد.
این برای یعنی تصویب لوایح بودجه در کنگره که برای ادامه فعالیت دولت فدرال ضروری اند، هر دو حزب باید با یک‌دیگر سازش‌هایی بکنند.
اما یک فراکسیون از اعضای راست‌گرای مجلس نمایندگان آمریکا با درخواست کاهش عمده در مخارج دولت، از جمله توقف هزینه‌های آمریکا در اوکراین، جلوی به‌رای‌گذاشته‌شدن بودجه دولت را گرفته است.
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا هم از آنان حمایت کرده است.
کوین مک‌کارتی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا که از حزب جمهوری‌خواه است، می‌تواند با امتیازدادن به دموکرات‌ها رای آنان را برای تصویب بودجه دولت جلب کند اما در آن صورت جناح تندرو حزب خودش علیه او اقدام خواهند کرد و از این سمت برکنارش می‌کنند.
او هم‌چنین حاضر نشده است یک لایحه برای تامین بودجه دولت در یک بازه کوتاه‌مدت را به رای بگذارد.
دفعه پیش که با مخالفت دموکرات‌ها در کنگره آمریکا بودجه دولت تامین نشد و دولت به تعطیلی کشیده شد، چهار سال پیش در دوره ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ بود که دولت فدرال برای ۵ هفته تعطیل بود.
بر اساس برآورد دفتر بودجه کنگره آمریکا، تعطیلی دفعه پیش ۱۱ میلیارد دلار هزینه برداشت و در جریان آن برخی کارمندان دولت فدرال برای دریافت غذای مجانی در صف سازمان‌های خیریه ایستادند.
بحران تعطیلی دولت آمریکا به نمادی از ناکارآمدی ناشی از شکاف‌های حزبی در واشنگتن تبدیل شده است.
برچسب ها: آمریکا