به روز شده در ۱۴۰۲/۰۹/۱۵ - ۲۱:۵۵
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۷/۰۸ ساعت ۱۷:۱۷
کد مطلب : ۴۳۱۱۲۴

کشف اجساد ده‌ها قربانی دیگر سیل اخیر در لیبی

کشف اجساد ده‌ها قربانی دیگر سیل اخیر در لیبی
گروه جامعه: مقامات لیبی اعلام کردند که جسد ۶۴ قربانی دیگر سیل اخیر در این کشور کشف شده است.
به گزارش ایسنا، «محمد کابلان»، سخنگوی مرکز اورژانس دولت وحدت ملی لیبی با انتشار پیامی در شبکه‌های اجتماعی اعلام کرد که جسد ۶۴ قربانی دیگر سیل اخیر در این کشور کشف شده است.تیم های جستجوگر طی ۴۸ ساعت اخیر موفق به کشف جسد ۶۴ قربانی سیل گسترده اخیر در شرق لیبی شده‌اند.

گفتنی است، طوفان «دانیل» ۱۰ سپتامبر جاری مدیترانه مرکزی را درنوردید و بارش شدید باران باعث جاری شدن سیل شدید در بسیاری از مناطق شرق لیبی شد.سازمان جهانی بهداشت (WHO) اعلام کرده که سیل اخیر در مناطق شرقی لیبی بیش از ۴۰۰۰ قربانی گرفته است. با این حال، برخی منابع دیگر شمار قربانیان این حادثه را بیش از ۱۱ هزار نفر اعلام کرده‌اند.

همچنین به رغم گذشت ۲۰ روز از جاری شدن سیل در لیبی، از عاقبت ۸۵۰۰ شهروند اطلاعی در دست نیست.
تیمی از کارشناسان در «برنامه اسناد جهانی آب و هوا» که نقش تغییرات آب و هوایی در پیامدهای مرتبط با پدیده‌های شدید اقلیمی را تجزیه و تحلیل می‌کنند، دریافتند گرم شدن زمین و تغییر اقلیم، احتمال وقوع طوفان و بارندگی‌هایی که باعث ویرانی در شهر «درنه» لیبی و مرگ هزاران نفر شد را تا ۵۰ برابر افزایش داده و حجم بارش‌ها را نیز ۵۰ درصد بیشتر کرده است.

در گزارش این کارشناسان با اشاره به این که سال‌ها مناقشه در منطقه هم باعث آسیب‌پذیری بیشتر مردم در برابر سیل شد، تاکید شده است: این عوامل دست به دست هم داد و یک طوفان فوق‌العاده شدید را به یک فاجعه تمام عیار انسانی بدل کرد.

بنابر گزارش بی‌بی‌سی، کارشناسان با استفاده از شبیه‌سازی‌های رایانه‌ای بررسی کردند که احتمال وقوع چنین طوفانی در شرایط جاری که دما ۱.۱ درجه سانتیگراد بالاتر از زمان شروع دوران صنعتی است، چقدر بیشتر شده است. با این حال آنها این یافته را با اطمینان عنوان نکرده و خواستار احتیاط شدند چرا که تاکید دارند، فقدان داده‌ها به خصوص در لیبی باعث عدم قطعیت قابل توجه در نتایج مطالعات می‌شود.
برچسب ها: سیل لیبی