به روز شده در ۱۴۰۲/۰۹/۱۵ - ۲۱:۵۵
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۷/۰۸ ساعت ۱۸:۱۱
کد مطلب : ۴۳۱۱۴۱

فرار بیش از یکصد هزار ارمنی ساکن قره‌باغ

فرار بیش از یکصد هزار ارمنی ساکن قره‌باغ
گروه فیلم: دولت ارمنستان می‌گوید که بیش از یکصد هزار ارمنی ساکن قره‌باغ در پی تسلط جمهوری آذربایجان از این منطقه گریخته‌اند.
......
به گزارش فرارو، نازلی باغدارساریان، سخنگوی نخست وزیر ارمنستان گفته که تعداد پناهجویان ارمنی که هفته گذشته وارد ارمنستان شدند، به یکصد و ۴۱۷ نفر رسیده است. جمعیت تخمینی ارمنی‌های ساکن در قره باغ ۱۲۰ هزار نفر برآورد شده است.یکی از نمایندگان دولت ارمنستان هم گفته که همه ارمنی‌های قره‌باغ در حال‌تر ک این سرزمین هستند.

ادمون ماروکیان، اظهارات مقامات جمهوری آذربایجان مبنی بر این که از ارمنی‌های ساکن قره‌باغ حمایت بشردوستانه می‌کند را تبلیغات و دروغ خواند.سازمان ملل گفته که تیمی را برای ارزیابی نیاز‌های بشردوستانه به این منطقه اعزام می‌کند.جمهوری آذربایجان هم روز گذشته قول داد که به تیمی از کارشناسان سازمان ملل اجازه می‌دهد که از قره‌باغ دیدن کنند.

دست کم ۲۰۰ ارمنی و ده‌ها سرباز جمهوری آذربایجان در جریان حمله اخیر ارتش جمهوری آذربایجان به قره‌باغ کشته شدند.آژانس پناهندگان سازمان ملل هم گفته است که بسیاری از کسانی که از قره‌باغ فرار می‌کنند، گرسنه و خسته هستند و نیاز به کمک فوری دارند.آرتاک بیگلاریان، یک مقام سابق جدایی طلب ارمنی گفته که آخرین گروه از ساکنان قره باغ امروز در راه ارمنستان هستند.

او در شبکه‌های اجتماعی گفته: حداکثر چند صد نفر باقی مانده‌اند که بیشتر آن‌ها مقامات، کارکنان اورژانس، داوطلبان و برخی افراد با نیاز‌های ویژه هستند.جامعه بین‌الملل این منطقه را بخشی از خاک جمهوری آذربایجان می‌داند، اما در سه دهه گذشته بخش‌های بزرگی از آن تحت کنترل ارمنی‌های ساکن قره‌باغ بوده است.