به روز شده در ۱۴۰۲/۰۹/۰۹ - ۱۴:۳۱
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۷/۱۰ ساعت ۱۲:۱۸
کد مطلب : ۴۳۱۴۶۰

احتمال ازسرگیری مذاکرات برجامی در ژاپن

احتمال ازسرگیری مذاکرات برجامی در ژاپن
گروه سیاسی: یک عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی مجلس از احتمال از سرگیری مذاکرات درباره توافق هسته‌ای موسوم به برجام به میزبانی ژاپن خبر داده است.
شهریار حیدری  گفت: مذاکره با کشورهای حاضر در توافق هسته‌ای برجام «در چارچوب یک نشست و در یک کشور ثالث برگزار می‌شود.»
 حیدری دومین مقام جمهوری اسلامی است که به موضوع نقش میانجیگری ژاپن برای مذاکرات هسته‌ای می‌پردازد. هفته گذشته حسین امیرعبداللهیان، وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران، نیز گفته بود که ژاپن ابتکاری را برای ازسرگیری مذاکرات ایران و کشورهای حاضر در برجام ارائه داده است.
شهریار حیدری گفت: «به تازگی و خصوصا در چند ماه گذشته، پیام‌هایی از سمت کشورهای غربی و اخیرا هم آمریکا اعلام شده است. به نظرم ساز‌وکار نشست برجام تا حدودی دارد فراهم می‌شود و در آینده، با توجه به اعلام آمادگی ژاپن، ممکن است در کشور ثالثی مذاکرات ازسرگرفته شود.»
این نماینده مجلس اضافه کرد:«چه برجام به سرانجام برسد و چه نرسد، این موضوع باید در چارچوب یک گفت‌و‌گو و نشست به نتیجه برسد. الان هم برجام هم در اروپا و هم در آمریکا در دستورکار قرار دارد، منتهی سیاست و رویکرد آمریکا در این مورد متفاوت است.»
این نماینده مجلس جزییات بیشتری در خصوص احتمال از سرگیری مذاکرات درباره برجام به میزبانی ژاپن ارائه نکرده‌ است.
با این حال، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفته بود در دیدار ماه اوت از توکیو و ملاقات با فومیو کیشیدا، نخست‌وزیر، و سپس یوشیماسا هایاشی، وزیر امور خارجه ژاپن،این پیشنهاد را از دولت این کشور دریافت کرد.
مذاکرات احیای برجام برای بازگرداندن ایران و آمریکا به تعهدات خود در چارچوب این توافق سال گذشته بدون نتیجه متوقف شد. آمریکا٬ پس از شکست مذاکرات٬ غیر مستقیم، ایران را به درخواست‌های فرابرجامی متهم کرده بود.

 
برچسب ها: برجام