به روز شده در ۱۴۰۲/۰۹/۱۰ - ۲۲:۲۸
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۷/۱۰ ساعت ۱۷:۴۴
کد مطلب : ۴۳۱۵۶۹

کاهش تدرجی دما تا پایان هفته در تهران

کاهش تدرجی دما تا پایان هفته در تهران
گروه جامعه: بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی استان تهران وضعیت جوی این استان وزش باد شدید و تندبادهای لحظه‌ای با احتمال نفوذ گرد و غبار انتقالی از استان‌های مجاور همچنین کاهش تدرجی دما تا پایان هفته پیش‌بینی می‌شود.

به گزارش ایسنا، بر اساس بررسی نقشه‌های پیش‌یابی و تحلیل الگوهای همدیدی وضعیت جوی استان تهران طی پنج روز آینده آسمان صاف تا نیمه‌ابری، در بعضی ساعت‌ها همراه با وزش باد در ارتفاعات و نواحی جنوبی گاهی با افزایش سرعت وزش باد پیش‌بینی می‌شود.

از عصر دوشنبه تا روز پنجشنبه (۱۰ تا ۱۳ مهر) با افزایش شرایط ناپایداری جو در بعضی ساعات به‌ویژه در ساعات بعد از ظهر تا شب وزش باد شدید در سطح استان و وزش باد خیلی شدید و تندباد لحظه‌ای همچنین خیزش گرد و خاک در نیمه‌جنوبی و مناطق شمال شرق استان با احتمال نفوذ گرد و غبار انتقالی از استان‌های مجاور و کاهش دید و کیفیت هوا مورد انتظار است.

از بعد از ظهر روز چهارشنبه (۱۲ مهر) با نفوذ سامانه بارشی در بخش‌های شمالی استان به‌ویژه ارتفاعات افزایش ابرناکی و بارش پراکنده باران گاهی رگبار و رعد و برق پیش‌بینی می‌شود.از روز سه‌شنبه (۱۱ مهر) تا پایان هفته کاهش تدریجی دما رخ خواهد داد.

براساس این گزارش، آسمان تهران فردا ( ۱۱ مهر) قسمتی ابری و وزش باد با حداقل دمای ۱۹ و حداکثر دمای ۲۷ درجه سانتیگراد و در روز چهارشنبه ( ۱۲ مهر) قسمتی ابری و وزش باد و از بعد از ظهر وزش باد شدید و گرد و خاک با حداقل دمای ۱۸  و حداکثر دمای ۲۷  درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.طبق اعلام اداره کل هواشناسی استان تهران، ایستگاه فیروزکوه با کمینه دمای ۳ درجه سانتیگراد، خنک‌ترین ایستگاه استان تهران در ۲۴ ساعت گذشته گزارش شده‌ است.

وزش باد شدید و انتقال گرد و غبار از استان‌های مجاور به تهران
اداره کل هواشناسی استان تهران با صدور هشدار سطح زرد از افزایش گرادیان فشار، وزش باد و خیزش گردو خاک، وزش باد شدید در نواحی مستعد خیزش گردوخاک امکان انتقال گرد و غبار از استان‌های مجاور و کاهش کیفیت هوا و کاهش شعاع دید منطقه اثر استان تهران از بعد از ظهر دوشنبه تا اواخر وقت پنجشنبه (۱۰ تا ۱۳ مهر) خبر داد.

در اثر این مخاطره جوی وزش باد شدید گاهی خیلی شدید، احتمال سقوط اجسام از ارتفاع خسارت به سازه‌های موقت و سست مانند داربست‌ها، احتمال خسارت به سازه‌های واقع در ارتفاع مانند تابلوهای تبلیغاتی، احتمال شکستن درختان کهنسال، خیزش گرد و خاک در مناطق مستعد و امکان انتقال گرد و غبار از استان‌های مجاور پیش‌بینی می‌شود.

اداره کل هواشناسی استان تهران برای جلوگیری از آسیب‌ها و مخاطرات ناشی از این پدیده جوی، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، اجتناب از تردد غیر ضروری در فضای باز به‌ویژه برای افراد سالمند، بیماران تنفسی و قلبی، پرهیز از فعالیت‌های کویرنوردی احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه‌کاره و درختان کهنسال را توصیه کرد.

هشدار زردرنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.
برچسب ها: هواشناسی تهران