به روز شده در ۱۴۰۲/۰۹/۱۱ - ۱۱:۱۳
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۷/۱۰ ساعت ۱۹:۴۵
کد مطلب : ۴۳۱۵۹۵

نشست تاریخی وزیران خارجه اروپا در اوکراین

نشست تاریخی وزیران خارجه اروپا در اوکراین
گروه بین الملل: وزیران خارجه اتحادیه اروپا در نشستی تاریخی، جلسه خود را در کی‌یف، پایتخت اوکراین برگزار کردند تا بار دیگر بر حمایت خود از این کشور در جنگ با روسیه تاکید کرده باشند.
جوزپ بورل، مسئول دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از ورود به کی‌یف با اشاره به اینکه این نخستین نشست مشترک وزیران خارجه اروپایی در خارج از اتحادیه بوده تاکید کرد که این اقدام نشانه‌ «حمایت تزلزل‌ناپذیر اتحادیه اروپا از اوکراین» و همچنین «تعهد اروپا به کی‌یف» است. 
دیمیترو کولبا، وزیر خارجه اوکراین هنگام استقبال از بورل در واکنش به حذف ردیف کمک به اوکراین در طرح بودجه کنگره آمریکا گفت: «ما احساس نمی‌کنیم که حمایت ایالات متحده از بین رفته است چرا که آمریکا می‌داند چیزی که در اوکراین به خطر افتاده ابعادی به مراتب بزرگتر از خود اوکراین دارد.» 
او همچنین در واکنش به پیروزی رابرت فیکو در انتخابات اسلواکی که وعده قطع شدن کمک‌های مالی به اوکراین را داده گفت: «برای قضاوت در این خصوص بسیار زود است. هنوز باید منتظر تشکیل دولت در اسلواکی باشیم و در آنجا یک رهبر باید دولتی ائتلافی تشکیل دهد.» 
نشست  وزرای خارجه اروپایی در کی‌یف فرصتی تبلیغات را برای حامیان اوکراین پدید آورد تا پرچم‌های آبی‌رنگ اتحادیه را در پایتخت این کشور به اهتزاز در آورند. با این حال به نظر می‌رسد نتایج در میدان جنگ چندان خوشایند اوکراین و متحدانش نبوده و ضد حملات کی‌یف در فصل تابستان بدون موفقیت چشمگیر به پایان رسید. 
نشست اتحادیه اروپا در کی‌یف پس از پیروزی رابرت فیکو در انتخابات هفته گذشته اسلواکی برگزار شد. جایی که این سیاستمدار اسلواک وعده داده تا در سیاست این کشور عضو اتحادیه اروپا در خصوص حمایت از اوکراین تجدید نظر کند. مجارستان هم دیگر کشوری است که در طول این مناقشه رویکرد متفاوتی نسبت به سایر اعضای اتحادیه در پیش گرفته و روابط نزدیک خود را با مسکو حفظ کرده است. در نشست کی‌یف هم وزرای خارجه مجارستان و لهستان غیبت داشتند.

 
برچسب ها: اوکراین