به روز شده در ۱۴۰۲/۰۹/۰۷ - ۲۱:۴۹
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۷/۱۱ ساعت ۱۱:۴۷
کد مطلب : ۴۳۱۶۴۸

اقدام برای برکناری رئیس مجلس نمایندگان آمریکا 

اقدام برای برکناری رئیس مجلس نمایندگان آمریکا 
گروه بین الملل: با اقدام یک نماینده طیف راست حزب جمهوری‌خواه آمریکا، کوین مک‌کارتی، رئیس مجلس نمایندگان این کشور در معرض استیضاح قرار گرفته است.
مت گاتز، یکی از نمایندگان جمهوری‌خواه ایالت فلوریدا در کنگره، در سخنانی خواهان شفاف‌سازی  مک‌کارتی درباره توافقش با کاخ سفید برای تصویب بودجه موقت ۴۵ روزه شد. بودجه موقت دولت فدرال آمریکا شنبه گذشته در آخرین لحظات و به رغم مخالفت ۹۰ نماینده جمهوری‌خواه تصویب شد. بسیاری از صرفه جویی‌های مالی جمهوری‌خواهان در این بودجه در نظر گرفته نشده ولی برخلاف خواسته کاخ‌سفید بودجه‌ای هم برای کمک به اوکراین اختصاص داده نشده است.  گاتز، کوین مک‌کارتی را متهم کرده است که قرار است بودجه کمک به اوکراین را به طور جداگانه به رای بگذارد.  مک‌کارتی که عضو حزب جمهوری‌خواه است این ادعا را رد کرده است. رئیس مجلس نمایندگان آمریکا ارشدترین مقام سیاسی این کشور پس از رئیس جمهوری و معاون اوست و در صورت مرگ یا کناره‌گیری این دو، به ریاست جمهوری می‌رسد.
تاکنون هیچ کدام از روسای مجلس آمریکا از طریق استیضاح برکنار نشده ‌اند.  مک‌کارتی ژانویه گذشته پس از ۱۵ دور رای‌گیری توانست عهده دار این سمت شود. مخالفت طیف تندرو حزب جمهوری‌خواه باعث شد تا درانتخاب رئیس جدید مجلس وقفه ایجاد شود. از جمله وعده های  مک‌کارتی به این گروه از مخالفان خود تغییر در آیین‌نامه داخلی مجلس نمایندگان به گونه‌ای بود که اجازه می‌دهد با درخواست حتی یک نماینده رئیس مجلس استیضاح شود. همین تغییر باعث شد  گاتز بتواند درخواست برگزاری رای گیری درباره تعیین سرنوشت سیاسی  مک‌کارتی را مطرح کند. مجلس نمایندگان آمریکا ۲۲۱ نماینده جمهوری‌خواه و ۲۱۲ نماینده دموکرات دارد. بعضی از نمایندگان دموکرات خواستار حمایت این حزب از  مک‌کارتی در انتخابات پیش رو شده‌اند. این در حالیست که اعضای این حزب از نقش کوین مک‌کارتی در به راه انداختن تحقیقات مربوط به امکان استیضاح جو بایدن ناراضی هستند. آلکساندریا اوکازیو کورتز، نماینده چپ‌گرای حزب دموکرات گفته است که اگر  مک‌کارتی به این حزب امتیازاتی بدهد،‌ آن وقت اعضای آن حزب می‌توانند او را نجات دهند.
در سال ۲۰۱۵ هم جان بینر، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا استیضاح شد ولی توانست با کسب رای اعتماد کافی در این سمت باقی بماند.اما او دو ماه بعد استعفا داد.
پیش از آن هم استیضاح رئیس مجلس نمایندگان در سال ۱۹۱۰ ناموفق بود.
 
برچسب ها: آمریکا