به روز شده در ۱۴۰۲/۰۹/۰۷ - ۲۱:۴۹
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۷/۱۱ ساعت ۱۵:۰۰
کد مطلب : ۴۳۱۷۰۶

هشدار درباره احتمال جنگ جدید در بالکان

هشدار درباره احتمال جنگ جدید در بالکان
گروه بین الملل: هشت روز پس از وقوع تنش‌های مرگ‌بار در منطقه صرب‌نشین شمال کوزوو، دونیکا گروالا-اشوارتس، وزیر امور خارجه کوزوو با ابراز نگرانی بابت احتمال تشدید درگیری‌ها از احتماع وقوع یک جنگ جدید در بالکان سخن گفت.
او در این زمینه گفت: «اگر جامعه بین‌المللی رویکرد و اقدامات صربستان را تحمل کند، جنگ رخ خواهد داد. صربستان قصد دارد وضعیتی را ایجاد کند تا بر اساس آن، کوزوو را به مذاکره درباره مسائل ارضی در بروکسل وادار کند.»او اضافه کرد:‌«خوشبختانه اقدام هشت روز پیش، با شکست مواجه شد. اما ما نمی‌دانیم که چه برنامه‌هایی برای آینده وجود دارند."
وزیر امور خارجه کوزوو در عین حال از اتحادیه اروپا خواست تا نامزدی صربستان برای ورود به اتحادیه را به حالت تعلیق درآورد و پرداخت‌های نقدی را نیز به این کشور متوقف کند.
ویوسا عثمانی، رئیس جمهور کوزوو در سخنان خود صربستان و الکساندر ووچیچ، رئیس جمهور این کشور را مسئول تشدید خشونت‌ها در شمال کشورش دانست.وی با اشاره به اقدامات روسیه در اوکراین گفت که "صربستان همچنان ادعاهای ارضی بر کوزوو دارد."عثمانی همچنین تصریح کرد که صربستان در تلاش برای اجرای "مدل کریمه" بر مبنای عملکرد روسیه در قبال تمامیت ارضی اوکراین است.کوزوو در سال ۲۰۰۸ میلادی استقلال خود را از صربستان اعلام کرد. این امر توسط دولت بلگراد و نیز اقلیت صرب در کوزوو همچنان به رسمیت شناخته نشده است.بیش از ۹۰ درصد از جمعیت کوزوو را شهروندان آلبانیایی‌تبار تشکیل می‌دهند. اما در شمال کشور کوزوو، اکثریت ساکنان از شهروندان صرب‌ تشکیل شده‌است.
بر اساس اعلام ژنرال میلان موژیلوویچ، فرمانده ارتش صربستان، برخی از نیروهای مستقر این کشور در مرز با کوزوو، عقب‌نشینی کرده‌اند.
او  در بلگراد گفت: «صربستان شمار ۸ هزار و ۳۵۰ سرباز مستقر در نزدیکی مرز با کوزوو را در حال حاضر به ۴ هزار و ۵۰۰ تن کاهش داده است.»این اقدام در حالی صورت گرفته است که پیشتر آنالنا بربوک، وزیر امور خارجه آلمان خواستار خروج نیروهای ارتش صربستان از این منطقه شده بود.
شامگاه یکشنبه  در منطقه صرب‌نشین شمال کوزوو گروهی از صرب‌ها جاده‌ای را با دو کامیون در مقابل یک پل مسدود کرده بودند.پلیس کوزوو برای رفع انسداد وارد عمل شد. این اقدام به کشته‌شدن یک افسر پلیس و زخمی شدن یک مامور دیگر انجامید.
در ادامه این درگیری، نیروهای پلیس نیز سه نفر از مهاجمان را کشتند و شش تن دیگر را که حامل تجهیزات ارتباط رادیویی بودند، دستگیر کردند.


 
برچسب ها: بالکان