به روز شده در ۱۴۰۲/۰۹/۱۰ - ۲۲:۲۸
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۷/۱۲ ساعت ۱۰:۴۱
کد مطلب : ۴۳۱۸۳۹

 تبعات عادی‌سازی رابطه اسرائيل با عربستان

 تبعات عادی‌سازی رابطه اسرائيل با عربستان
گروه بین الملل: ارتش اسرائيل در گزارش راهبردی تبعات و اثرات توافق احتمالی میان این کشور و عربستان را بررسی و خطرات احتمالی این عادی‌سازی برای موجودیت اسرائيل را مورد مطالعه قرار داده است.
در این گزارش که پایگاه خبری والانیوز اسرائيل جزئیات آن‌را منتشر کرده آمده است که در این تحقیق بخش‌هایی از ارتش این کشور از جمله اداره اطلاعات، برنامه‌ریزی استراتژیک، دپارتمان ایران، نیروی هوایی و چندین بخش دیگر مشارکت داشته‌اند. این مطالعه در واقع به بررسی تبعات محتمل این توافق برای اسرائيل پرداخته و گزینه‌هایی چون شراکت و همکاری با عربستان همراه با ریسک‌های مرتبط با امنیت اسرائيل را مورد مطالعه قرار داده است. 
این گزارش همچنین به انواع مختلفی از برنامه‌های هسته‌ای که عربستان سعودی می‌تواند راه‌اندازی کند، اشاره کرده و سناریوهای مختلف را در این خصوص مورد بررسی قرار داده است. بر اساس اعلام تایمز آو اسرائيل این گزارش پیش از ارائه به کابینه به اطلاع رئيس ستاد ارتش و همچنین یوآو گالانت، ویر دفاع اسرائيل ارائه شده است. 
این مقدمات در حالی صورت می‌گیرد که دولت جو  بایدن به طور فعال با ریاض و تل‌آویو برای میانجیگری حصول این توافق در تماس است. عربستان سعودی از آمریکا خواسته است که به عنوان بخشی از این توافق، یک پیمان دفاعی متقابل و بزرگ با این کشور امضا شود و همچنین ریاض از واشنگتن خواستار دریافت امتیازات تسلیحاتی قابل توجهی شده است. ضمن اینکه بهبود وضعیت فلسطینی‌ها یکی دیگر از شروط عربستان برای نهایی شدن این معامله است. 
گزارش ها حاکی از آن است که عربستان سعودی از آمریکا خواسته که به عنوان بخشی از شرایط عادی سازی روابط با اسرائیل، به توسعه برنامه هسته‌ای غیرنظامی این کشور چراغ سبز نشان دهد. همچنین گمان می‌رود سعودی‌ها به دنبال دسترسی به فناوری پیشرفته دفاعی آمریکا باشند.
جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید  به خبرنگاران گفت که یک چارچوب اساسی در مورد این توافق حاصل شده است، اما تاکید کرد که این ترتیب پیچیده، مستلزم تعامل و سازش از سوی همه طرف‌ها است.
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائيل، ماه گذشته در سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل گفت که اسرائیل در آستانه یک توافق تاریخی با عربستان سعودی است. این اظهارات چند روز پس از آن بیان شد که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، به فاکس نیوز گفت که ریاض هر روز بیش از قبل با عادی‌سازی با اسرائيل نزدیک می‌شود. او در عین حال تصریح کرد که موضوع فلسطین همچنان در این میان «بسیار مهم» است. 

 
برچسب ها: اسرائیل