به روز شده در ۱۴۰۲/۰۹/۱۰ - ۲۲:۲۸
 
۲
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۷/۱۲ ساعت ۱۵:۵۴
کد مطلب : ۴۳۱۹۲۸
برای جلوگیری از بازداشت غیرقانونی و پرداخت باج به گروگان‌گیری

طرح کنگره آمریکا برای ممنوعیت سفر با پاسپورت آمریکایی به ایران

گروه بین‌الملل: طرح ممنوعیت سفر با پاسپورت آمریکایی به ایران از سوی دو نماینده جمهوریخواه و دموکرات کنگره آمریکا ارایه شده و در قالب این طرح محدودیت های گسترده ای برای سفر اتباع آمریکایی به ایران و جلوگیری از سفر مقامات ایرانی به آمریکا وضع شده است.
طرح کنگره آمریکا برای ممنوعیت سفر با پاسپورت آمریکایی به ایران
این طرح دوحزبی روز دوشنبه به مجلس نمایندگان آمریکا ارایه شده که بر اساس آن به دلیل آن چه که «جلوگیری از گروگان گیری اتباع آمریکایی از سوی حکومت ایران» خوانده شده، سفر اتباع آمریکا با پاسپورت آمریکایی به ایران ممنوع می شود.
به گزارش وبگاه خبری کنگره آمریکا (هیل)، این طرح که توسط جو ویلسون جمهوریخواه، رییس کمیته فرعی خاورمیانه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا و جارد مسکوویتز یک  دموکرات به طور مشترک ارایه شده، پس از توافق اخیر دولت بایدن با ایران برای آزاد کردن زندانیان امنیتی آمریکایی در ازای ایرانی‌های زندانی در آمریکا و رفع انسداد از 6 میلیارد دلار از دارایی های ایران از بانک‌های کره جنوبی ارایه شده که مورد انتقاد شدید نمایندگان لابی اسراییل در کنگره آمریکا قرار گرفته است. 
این طرح دولت آمریکا را ملزم می‌کند تا راهبردی را برای جلوگیری از «گروگان‌گیری اتباع آمریکایی توسط دشمنان ایالات متحده» تدوین و به کنگره ارایه کند، شامل شناسایی مجازات‌ها برای بازداشت غیرقانونی و گروگان ‌گیری، شناسایی سیاست‌های واضح دولت ایالات متحده برای جلوگیری از پرداخت باج و جزییات برنامه‌ها و راهبرد واشنگتن برای هماهنگی با متحدان و شرکای ایالات متحده. 
این طرح همچنین وزارت امور خارجه آمریکا را ملزم می‌کند که سالانه تصمیم بگیرد که آیا پاسپورت‌های آمریکایی را برای سفر به ایران باطل اعلام کند یا نه، به دلیل نگرانی از اینکه سفرهای اتباع آمریکا به ایران «خطر قریب‌الوقوع برای سلامت عمومی و ایمنی فیزیکی آنها ناشی از تهدید غیرقانونی یا بازداشت» است یا خیر. 
به علاوه این طرح دولت آمریکا را ملزم می کند که صدور ویزا برای بازدید از سازمان ملل را برای هر فردی که تحت تحریم های تروریسم یا سلاح های کشتار جمعی است، رد کند.
بر اساس این طرح همچنین دولت آمریکا باید سالانه «رویه ‌های گروگان ‌گیری» ایران را بازبینی کند و افرادی که در حمایت از این فعالیت‌ها دخیل هستند را به کنگره معرفی کند. علاوه بر این، این طرح از دولت می‌خواهد که درباره دلیل چشم پوشی از تحریم‌های مربوط به گروگان‌گیری در مورد چنین افرادی به کنگره توضیح دهد.