به روز شده در ۱۴۰۲/۰۹/۱۰ - ۱۶:۳۵
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۷/۱۳ ساعت ۰۲:۴۲
کد مطلب : ۴۳۱۹۸۰

نتایج دیدارهای هفته دوم لیگ قهرمانان اروپا

نتایج دیدارهای هفته دوم لیگ قهرمانان اروپا
گروه ورزشی: در یکی از مهم‌ترین دیدارهای هفته دوم مرحله گروهی لیگ قهرمانان اروپا، تیم فوتبال پورتو پرتغال در حالی که مهدی طارمی را در ترکیب اولیه و خط حمله‌اش داشت، از ساعت 22:30 چهارشنبه شب در ورزشگاه دو دراگائو به مصاف تیم بارسلونا رفت.
بارسلونا در شرایطی بازی امشب را آغاز کرده بود که در نخستین مسابقه‌اش در لیگ قهرمانان اروپا به پیروزی 5 بر صفر مقابل رویال آنتورپ بلژیک رسیده و پورتو هم در زمین شاختار دونتسک اوکراین به برتری سه بر یک دست پیدا کرده بود و به همین دلیل تقابل دو تیم مدعی صعود از گروه H جذابیت خاصی داشت.
اولین موقعیت جدی بازی در دقیقه 5 شکل گرفت که ژوآئو فیلیکس پس از یک- دو وارد محوطه جریمه شد که ضربه بغل پای او پس از برخورد به مدافع پورتو به تور کنار دروازه این تیم خورد و به کرنر رفت.
پورتو در دقیقه 17 فرصت داشت تا در نخستین فرصت عالی گلزنی کند که ضربه اوستاکیو را ترشتگن به زیبایی مهار کرد و سه دقیقه پس از آن هم حمله جدی این تیم و نقش بر زمین شدن مهدی طارمی در برخورد با ژول کنده در تصمیمی جنجالی از سوی آنتونی تیلور پنالتی گرفته نشد تا بازی همچنان بدون گل دنبال شود.
1935967
فلیکس که انگیزه زیادی برای گلزنی داشت، در دقیقه 23 یک شوت تماشایی از پشت محوطه جریمه زد که توپ از بالای دروازه پورتو به بیرون رفت و دو دقیقه بعد هم فرصت جدی خلق شده و شوت این بازیکن باز هم برای بارسلونا ثمری نداشت و تبدیل به کرنر شد.
پورتو که موقعیت‌های کم اما خطرناکی داشت، در دقیقه 38 روی حرکت وندل از سمت چپ محوطه جریمه بارسلونا نزدیک بود به گل برسد که پاس در عرض و زمینی او را ترشتگن زودتر از ضربه نهایی مهدی طارمی جمع کرد و ستاره ایرانی را برای گلزنی ناکام گذاشت و در دقیقه 44 هم شوت پشت محوطه طارمی در دستان گلر بارسا جای گرفت.
فران تورس که در دقیقه 34 جای روبرت لواندوفسکی مصدوم را گرفته بود، در دقیقه 1+45 پاس در عمق زیبای ایلکای گوندوگان که پس از اشتباه فاجعه‌بار بارو روماریو به دست آمد را با حمل توپ و شوت زمینی پای چپ تبدیل به گل کرد و نیمه اول با برتری یک بر صفر شاگردان ژاوی هرناندز به پایان رسید.
1935968
در دقیقه 53 پورتو روی پاس در عمق دیدنی مهدی طارمی نزدیک بود گلزنی کند که په‌په این فرصت را استفاده نکرد و در دقیقه 63 هم ارسال روماریو و ضربه سر مهاجم ایرانی پورتو از کنار دروازه بارسلونا به بیرون رفت.
طارمی در دقیقه 67 هم یک موقعیت داشت که ضربه کم قدرت او در دستان ترشتگن جای گرفت و البته 10 دقیقه پس از این اتفاق با وجود اینکه آنتونی تیلور خطای هند پنالتی کانسلو را به سود پورتو اعلام کرده بود، کمک داور ویدئویی و داور انگلیسی پس از بازبینی صحنه آن را رد کردند تا یاران طارمی به پنالتی هم نرسند.
پورتو در دقیقه 83 با ضربه تماشایی و قیچی برگردان طارمی دروازه بارسلونا را باز کرد ولی این گل هم در VAR رد شد و در ادامه هم حملات شاگردان سرخیو کونسیسائو بی‌ثمر ماند تا در نهایت بارسا به پیروزی یک بر صفر در دو دراگائو برسد و در جدول گروه H لیگ قهرمانان اروپا 6 امتیازی شود و یاران طارمی سه امتیازی و در رده دوم بمانند.
پیروزی ارزشمند بارسلونا در زمین پورتو در شرایطی به دست آمد که ژاوی با دو اتفاق ناراحت کننده هم مواجه شد؛ مصدومیت لواندوفسکی و تعویض و او البته اخراج گاوی در دقیقه 3+90 که دست او را برای بازی بعد خالی می‌کند.
1935969

مهدی طارمی در بازی برگشت مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا در فصل 21-2020 توانست یک گل استثنایی قیچی برگردان با حضور تعویضی مقابل چلسی بزند، دروازه ادوارد مندی را باز کند و منجر به پیروزی یک بر صفر پورتو در ورزشگاه رامون سانچز شود، اما او خیلی بدشانس بود که پس از حدود دو سال و نیم با وجود درخشش و تکرار همین گل برابر بارسلونا، گلش ثبت نشد.
ستاره ایرانی پورتو که مرحله گروهی فصل جدید لیگ قهرمانان اروپا را با گلزنی مقابل شاختار دونتسک اوکراین آغاز کرده بود، چهارشنبه شب هم در ورزشگاه دو دراگائو این انگیزه را داشت تا دوباره با حضور ثابت در ترکیب تیم پرتغالی درخشان ظاهر شود و تیمش را در جدال حساس برابر بارسلونا به گل برساند که علی‌رغم باز کردن دروازه آندره ترشتگن در ثبت گل به نامش ناکام ماند.
تیم فوتبال پورتو که پنج شب پس از شکست مقابل بنفیکا در لیگ برتر پرتغال، نمی‌خواست در دومین بازی لیگ قهرمانان اروپا برابر بارسلونا بازنده باشد و در زمین خود مغلوب شود، در نهایت نتوانست به این مهم برسد و با گل دقیقه 1+45 فران تورس، در نهایت با نتیجه یک بر صفر مغلوب شاگردان ژاوی هرناندز شد، اما مهدی طارمی در این دیدار استثنایی کار کرد و فقط در زدن گل و البته گرفتن پنالتی بدشانس بود.
مهدی طارمی که تجربه گلزنی مقابل چلسی، اتلتیکو مادرید، لیورپول، یوونتوس و... را داشته و در دیدار برابر بارسلونا هم می‌خواست همین کار را انجام بدهد، در دقیقه 20 نزدیک بود پنالتی بگیرد و خطای به دست آمده را بزند و تبدیل به گل کند، اما داور آنتونی تیلور، داور سرشناس انگلیسی، در یک تصمیم جنجالی این کار را انجام نداد.
ستاره ایرانی پورتو در دقیقه 20 که ضربه په‌په در میانه راه و داخل محوطه جریمه بارسلونا به او رسید، قصد داشت با چرخش و شوت زمینی گلزنی کند، اما ژول کُنده مدافع میانی آبی اناری‌ها پیراهن مهدی طارمی را از پشت کشید و او را نقش بر زمین کرد که آنتونی تیلور در تصمیمی عجیب این خطای مشکوک را پنالتی نگرفت.
طارمی دو دقیقه قبل از اینکه بارسلونا تک گل برتری خود را بزند، در دقیقه 44 اقدام به شوت‌زنی کرد که ضربه او قدرت لازم را نداشت و در دستان ترشتگن قرار گرفت تا پورتو در حسرت گل بماند.
1935954
دقیقه 53 زمانی بود که مهدی طارمی برای کاری غیر از گل زدن یا گرفتن پنالتی انتخاب کرده بود؛ در این لحظه ستاره ایرانی پورتو از میانه زمین خودی با یک پاس استثنایی و ضربه آکروباتیک، یک پاس حدودا 30 متری به په‌په داد و او را پشت مدافعان بارسلونا در موقعیت تک به تک با ترشتگن قرار داد که این بازیکن فرصت‌سوزی بزرگی کرد و گل تساوی پورتو و پاس گل طارمی را ثبت نکرد.
بدشانسی‌های طارمی در دقیقه 63 ادامه داشت؛ این بار ارسال بارو روماریو از سمت راست زمین را مهاجم ایرانی پورتو با جای‌گیری مناسب در محوطه جریمه بارسلونا و ضربه سر تماشایی زد که توپ با اختلاف کم از کنار تیرک عمودی به بیرون رفت و دومین گل او در این فصل از لیگ قهرمانان به ثمر نرسید.
1935957
در دقیقه 67 په‌په جواب پاس فوق‌العاده مهدی طارمی را داد و این بار او از میانه زمین یک ارسال دیدنی فرستاد، اما ستاره ایرانی پورتو علی‌رغم کنترل عالی در زمان تحت فشار قرار گرفتن با کانسلو نتوانست ضربه خوبی به توپ بزند و شوت او با ساق پای راست را ترشتگن بدون دردسر دراختیار گرفت.
اوج بدشانسی مهدی طارمی در دقیقه 83 اتفاق افتاد. در این لحظه په‌په با یک پاس چیپ استثنایی توپ را از بالای سر مدافعان بارسلونا به مقابل محوطه 6 قدم فرستاد و مهدی طارمی هم با یک فرار عالی خودش را به توپ رساند و یک ضربه قیچی برگردان بی‌نظیر زد تا توپ به طاق دروازه بارسلونا بچسبد و ترشتگن مغلوب شود.
1935952
اما باز هم طارمی در این بازی بدشانس بود و در حالی که خودش را آماده خوشحالی از زدن این گل تماشایی و شانس اصلی پوشکاش سال می‌کرد، پرچم بالای کمک داور دوم و در ادامه VAR که نشان می‌داد ستاره ایرانی نیم‌بدن جلوتر از آخرین مدافع بارساست، این گل را مردود کرد.
1935955
شروع شادی پس از گل تماشایی که سه ثانیه بیشتر طول نکشید و البته خیال مدافعان بارسا که از آفساید بودن گل طارمی راحت بود!
طارمی که افسوس زیادی از مردود شدن این گل چشم‌نواز مقابل بارسلونا خورده بود، در دقیقه 85 جای خود را به دنی ناواس داد و تعویض شد تا ماجراجویی او در اولین جدال با شاگردان ژاوی هرناندز به پایان برسد و برای باز کردن دروازه آبی اناری‌ها منتظر بازی برگشت در مرحله گروهی لیگ قهرمانان اروپا بماند.
فاینورد هلند در بازی هفته دوم دور گروهی لیگ قهرمانان اروپا امشب میهمان اتلتیکومادرید اسپانیا بود.
تیم میهمان در این بازی خیلی زود پیش افتاد. در دقیقه 7 آیاسا یوئدا در موقعیت تک به تک با یان اوبلاک قرار گرفت و به سمت دروازه ضربه زد که پس از واکنش این دروازه‌بان توپ به ماریو هرموسو برخورد کرد و او گل به خودی زد.
1935883
اتلتیکو مغلوب این گل نشد و خیلی زود به گل تساوی رسید. در دقیقه 12 بازی دفع توپ اشتباه مدافع فاینورد روی پاس به عمق، آلوارو موراتا وارد محوطه جریمه شد و با ضربه پای چپ توپ را وارد دروازه کرد.

1935886
به‌دلیل اینکه سائول نیگوئز در هنگام ارسال پاس به عمق رودریگو دی‌پائول به نظر می‌رسید در موقعیت آفساید قرار دارد، این صحنه توسط داور در نمایشگر کنار زمین مورد بررسی قرار گرفت و سپس گل مورد تأیید قرار گرفت.
این بازی در نیمه اول هیجان‌انگیز دنبال شد و فاینورد موفق شد از حریفش پیش بیفتد. کالوین استنگز ضربه ایستگاهی پس از خطای سزار آسپلیکوئتا روی یوئدا را با سانتر بلند به محوطه جریمه اتلتیکومادرید ارسال کرد.
1935882
درحالی‌که اوبلاک در ابتدا ضربه دیوید هانکو را مهار کرده بود اما این بازیکن روی ریباند موفق شد گل برتری تیمش را به ثمر برساند.
اتلتیکو تمایلی نداشت تا این نیمه را با برتری تیم میهمان به پایان برساند و حملات آن‌ها تا جایی پیش رفت که در دقیقه 3+45 آنتوان گریزمان گل تساوی را به ثمر رساند.
1935884
ارسال کرنر توسط ناهوئل مولینا به محوطه جریمه در اختیار ساموئل لینو قرار گرفت که پاس او پس از تعلل مدافعان فاینورد موجب شد گریزمان با ضربه قیچی برگردان از فاصله کم با دروازه گلزنی کند.
اتلتیکو مادرید نیمه دوم را با گلزنی آغاز کرد. موراتا در دقیقه 47 بازی روی ارسال بلند مولینا در محوطه شش قدم با یک تکل بلند آن را قطع کرد و دروازه حریف را باز کرد.
1935887
در نیمه دوم فاینورد تلاش داشت تا به گل تساوی برسد. در میان تعویض‌های تیم میهمان علیرضا جهانبخش، ملی‌پوش ایرانی، در دقیقه 78 به‌جای رامیز زروکی وارد بازی شد اما نتوانست تأثیری روی نتیجه داشته باشد.
تیم میزبان در نیمه دوم لحظات دشواری را تجربه کرد اما موفق شد جریان بازی را کنترل کند تا از برتری یک گله محافظت کند.
شاگردان دیه‌‌گو سیمئونه موفق شدند با دور نگه داشتن حریف از دروازه در نهایت با نتیجه 3-2 پیروز شوند تا یک دیدار دشوار را با برتری پشت سر بگذارند.
دورتموند در بازی هفته دوم دور گروهی لیگ قهرمانان اروپا امشب به مصاف میلان رفت.
این دیدار اگرچه به نظر می‌رسید با گل دنبال شود، اما هیچ گلی در پی نداشت و دو تیم با تساوی بدون گل زمین را ترک کردند.
1935924
در نیمه اول بازی بیشتر از شوت به سمت دروازه، کارت زرد وجود داشت و بازیکنان دو تیم یک بازی فیزیکی و پربرخورد را دنبال کردند. بنابراین هر دو سرمربی مایل بودند که پس از استراحت بین دو نیمه نحوه بازی تیم‌شان را تغییر بدهند.

1935925
در نیمه دوم دورتموند تیم بهتری نسبت به حریفش بود و در خلق موقعیت و همین‌طور شوت داخل چارچوب هم بهتر عمل کرد اما این نمایش راه به جایی نیافت.
بازی در نیمه دوم افت زیادی داشت و به هیچ عنوان تماشاگرپسند نبود. دو تیم بیشتر روی حفظ توپ و پاس‌کاری‌های کوتاه اصرار کردند که ظاهراً به تقسیم امتیازات رضایت داشتند.
دو تیم با کسب یک امتیاز در این بازی تغییر بزرگی در جایگاهشان ایجاد نکردند. دورتموند با یک امتیاز در قعر جدول است و میلان 2 امتیازی هم در رده سوم جای دارد.
شاگردان پپ گواردیولا پس از دو شکست متوالی به دنبال برگشت به جاده برد و لایپزیش هم با هدف ادامه زنجیره شکست‌ناپذیری‌اش پای به این بازی گذاشتند.
در دقیقه ۱۴ اولین تهدید جدی روی دروازه‌ یکی از تیم‌ها ایجاد شد. برناردو سیلوا می‌توانست پاس فودن به درون محوطه جریمه را به گل تبدیل کند، اما فرصت را از دست داد.
حدود ده دقیقه بعد سیتی موفق شد مقابل میزبان به برتری برسد. حرکت ریکو لوئیس از سمت راست و پاس کاتبک او را، فیل فودن از روی نقطه پنالتی تبدیل به گل کرد.

1935930
ارلینگ هالند شانس این را داشت که در دقیقه ۳۱ اختلاف را به عدد ۲ برساند اما حرکت و ضربه‌ش از زاویه بسته راهی به دروازه نداشت.
تا پایان نیمه اول موقعیت خاص دیگری خلق نشد و دو تیم با نتیجه یک بر صفر به سود تیم مهمان به رختکن رفتند.
همان ابتدای نیمه دوم، در دقیقه ۴۸ لویس اوپندا مهاجم لایپزیش روی یک ضد حمله زیبا، با پاس یوسف پولسن، با ادرسون در موقعیت تک به تک قرار گرفت و توانست بازی را به تساوی برساند‌.
1935931
در دقیقه ۵۸، فودن یک موقعیت عالی برای هالند ایجاد می‌کند اما او در شش قدم نتوانست ضربه آخر را به خوبی بزند.
۶۳امین دقیقه بازی ضربه ایستگاهی فودن به شکل خطرناکی به تیر دروازه برخورد کرد و وارد دروازه نشد.
در ادامه بازی پایاپای و بدون موقعیت خاصی دنبال داشت تا اینکه باز هم منچستر سیتی توانست جلو بیفتد. آلوارز در دومین بازی پیاپی برای تیمش گلزنی کرد. در دقیقه ۸۴، جرمی دکو، آلوارز را روی خط محوطه حریمه صاحب توپ کرد و او با یک ضربه فنی و زیبا توپ را به سمت راست دروازه ادرسون فرستاد.
1935927
بلافاصله پس از گل برتری سیتی، شوت خطرناک باومگارتنر با اختلاف کم به بیرون رفت و لایپزیش نتوانست بازی را دوباره مساوی کند.
بازی در دقایق پایانی باز هم گل داشت. جرمی دکو پس از پاس گل خود، یک گل هم به ثمر رساند. روی یک ضد حمله در دقیقه ۹۲، آلوارز توپ را به دکو پاس داد و او در موقعیت تک به تک با دروازه‌بان، تیر خلاص را به لایپزیش شلیک کرد.
1935928
در نهایت بازی با نتیجه ۳-۱ به سود منچستر سیتی به پایان رسید و با ۶ امتیاز در صدر جدول قرار گرفتند.
نیوکسل در بازی هفته دوم دور گروهی لیگ قهرمانان اروپا امشب از پاری سن ژرمن میزبانی کرد.
شاگردان ادی هاو در اولین بازی خانگی اروپایی پس از 20 سال به یک نتیجه خارق العاده دست پیدا کردند و شگفتی‌ساز شدند.
میزبان در این بازی از ابتدای پرس سنگینی را روی دروازه حریف فرانسوی‌اش اجرا کرد که در نوع خود قابل توجه بود. این پرس جواب داد و موجب به ثمر رسیدن گل اول آن‌ها شد.

1935937
در دقیقه 17 پاس اشتباه مارکینیوش موجب شد تا برونو گیمارش توپ را قطع کند و آن را در اختیار الکساندر ایساک بگذارد. ضربه سنگین ایساک در محوطه جریمه توسط جانلوئیجی دوناروما دفع شد و سپس میگل آلمیرون وارد محوطه جریمه شد تا توپ بلوکه شده را با شوت سنگین وارد دروازه پاری سن ژرمن کند.
فشار تیم انگلیسی روی پاری سن ژرمن موجب شد تا دومین گل بازی را هم در نیمه اول به ثمر برسانند. در مقابل تلاش شاگردان لوئیز انریکه برای جبران نتیجه بازی، دن برون در دقیقه 39 دومین گل نیوکسل را وارد دروازه کرد.
1935936
ارسال کیه‌ران تریپیه را مانوئل اوگارته نزدیک بود به اشتباه وارد دروازه کند که دوناروما به موقع واکنش نشان داد. این توپ بلوکه شده در محوطه جریمه به گیمارش رسید و تو با شوت سنگین شانس گلزنی خود را امتحان کرد.
ضربه او هم توسط دروازه‌بان ایتالیایی دفع شد تا اینکه دوباره توپ به گیمارش برسد. او با سانتر روی دروازه فرصت سرزنی برای برون را فراهم کرد که اگرچه دوناروما این ضربه را هم دفع کرد اما توپ از روی خط عبور کرده بود و داور گل را اعلام کرد.
پاری سن ژرمن که نیمه اول را با شکست پشت سر گذاشته بود در نیمه دوم هم مجددا گل دریافت کرد. دقیقه 50 این بار سین لانگستاف موفق شد دروازه آن‌ها را باز کند.
1935940
تریپیه پس از دریافت توپ از آلمیرون در فاصله نزدیک با گوشه محوطه جریمه با پاس مستقیم لانگ‌استف را در محوطه جریمه صاحب موقعیت کرد که او از زاویه بسته به توپ ضربه زد و پس از برخورد با دست راست دوناروما وارد دروازه شد.
1935939
پی‌اس‌جی 6 دقیقه پس از این گل بالاخره یک موقعیتی  ترتیب داد که منجر به گل شد‌. وارن زائیر-امری با ارسال مستقیم به سمت دروازه پشت مدافعان فرصت گلزنی لوکاس هرناندز را فراهم کرد که او با ضربه سر توپ را به گوشه دروازه فرستاد.
بعد از این گل به نظر می‌رسید تیم میهمان آماده بازگشت به بازی می‌شود اما نیوکسل تا پایان تیم برتر بازی ماند و به این برتری را هم افزایش داد. فابیان شار در دقیقه 90+1 آخرین گلزن این بازی بود.
1935938
او پس از توپ‌ربایی در میانه میدان توپ را به مورفی پاس داد و در نزدیک محوطه جریمه او توپ را به شار واگذار کرد تا با یک ضربه پرقدرت و مهارنشدنی دروازه دوناروما را باز کند.
این بازی در نهایت با برتری 4-1 نیوکسل پایان یافت تا با 4 امتیاز به صدر جدول F صعود کند و پاری سن ژرمن 3 امتیازی هم در رتبه دوم قرار دارد.