به روز شده در ۱۴۰۲/۰۹/۱۷ - ۱۸:۵۹
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۸/۲۴ ساعت ۱۱:۱۲
کد مطلب : ۴۳۹۵۴۵

حمله گسترده ارتش اسرائیل به بیمارستان شفا

حمله گسترده ارتش اسرائیل به بیمارستان شفا
گروه بین الملل: ارتش اسرائیل اعلام کرد که نیروهای آن وارد بیمارستان شفا در غزه شده‌اند، مکانی که طی روزهای اخیر گزارش‌های بسیاری پیرامون درگیری‌ها در اطراف آن، به دام افتادن بیماران و اتمام تجهیزات پزشکی آن منتشر شده است.بیمارستان شفا در ادامه حملات زمینی اسرائیل به نوار غزه در محاصره کامل نیروهای اسرائیلی درآمده بود. ارتش اسرائیل ادعا می‌کند که نیروهای حماس در این بیمارستان پنهان شده‌اند، اما با وجود صدها بیمار در آن تاکنون از ورود به بیمارستان خودداری کرده بود.
بامداد چهارشنبه، ارتش اسرائیل گفت که نیروهایش در حال انجام «عملیات دقیق و هدفمندی علیه حماس در یک منطقه مشخص» بیمارستان شفا هستند. این بیانیه عنوان می‌کند که اسرائیل «به مقامات مربوطه در غزه یک بار دیگر هشدار داده بود که تمام اقدامات نظامی خود در بیمارستان را باید ظرف دوازده ساعت متوقف کنند، اما متاسفانه به این امر ترتیب اثر داده نشد».
با آغاز عملیات ارتش اسرائیل در داخل بیمارستان شفا در غزه، شبکه خبری سی‌ان‌ان گزارش داد که صدها نفر در این بیمارستان «با شرایطی فاجعه‌بار» مواجه شده‌اند.
این رسانه بر اساس آخرین گزارش‌ها نوشت که هنوز صدها نفر از کارکنان بیمارستان و بیماران در داخل بیمارستان شفا هستند به همراه چندین هزار نفر دیگر که از حملات هوایی و زمینی اسرائیل به آنجا پناه برده‌اند.پزشکان روز دوشنبه گزارش داده بودند که با از کار افتادن انکوباتورها به دلیل قطع برق، کارکنان بیمارستان در تلاشی ناامیدانه برای نجات نوزادان نارس، آنها را در فویل پیچیده و کنار آب داغ قرار داده‌اند. مردم به دلیل جنگ شدیدی که جریان دارد، می‌ترسند فرار کنند.
توجهات جهانی با انتشار گزارش‌ها درباره مرگ ده‌ها تن از بیماران به خاطر آن‌چه مدیر بیمارستان آن را شرایط «فاجعه‌بار» نامیده است، معطوف به بیمارستان شفا در غزه شده است.
دکتر منیر البرش، مدیرکل وزارت بهداشت غزه که تحت کنترل حماس است، گفت که کارکنان بیمارستان شفا دستور ارتش اسرائیل برای تخلیه بیمارستان را رد کرده‌اند چرا که می‌ترسند با خروج خود باعث شوند حدود هفتصد بیماری که آنجا مانده‌اند بمیرند.
وی به شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان گفت: «مشکل پزشکان نیست، بلکه بیماران است. اگر بیماران جا بمانند، خواهند مرد و اگر هم به جای دیگری منتقل شوند باز در طول مسیر خواهند مرد. مشکل این است. ما داریم درباره حدود هفتصد نفر حرف می‌زنیم.»یکی از پزشکان حاضر در بیمارستان شفا به سی‌ان‌ان گفت که سی دقیقه قبل از شروع عملیات اسرائیل در بامداد چهارشنبه به آنها اخطار داده شد.
همچنین وزیر بهداشت تشکیلات فلسطینی، اسرائیل را به‌دلیل انجام عملیات نظامی در داخل بیمارستان الشفاء، به ارتکاب «جنایتی دیگر علیه بشریت، کادر درمان و بیماران» متهم کرد.
می ال‌کیلا در بیانیه‌ای نوشت: «ما نیروهای اشغالگر را مسئول جان کادر درمان، بیماران و آوارگان پناه‌گرفته در بیمارستان الشفاء میدانیم».
بیمارستان الشفاء بزرگترین مرکز پزشکی و درمانی غزه است. اسرائیل و به تازگی آمریکا ادعا می‌کنند که گروه حماس در زیر این بیمارستان فعال است؛ ادعایی که از سوی حماس رد می‌شود.
ساعاتی پس از آغاز عملیات مستقیم نیروهای اسرائیل در بیمارستان الشفاء غزه و ورود سربازان و خودروهای زرهی به بخش‌هایی از این مرکز درمانی، ارتش اسرائیل با انتشار مطلبی در شبکه ایکس، توئیتر سابق، از «نیروهای حماس که در بیمارستان حضور دارند» خواست تسلیم شوند.در بخشی از این مطلب همچنین تأکید شده که ارتش «بارها به شکل علنی هشدار داده بوده که استفاده نظامی حماس از بیمارستان الشفاء باعث به‌خطر افتادن جایگاه محفوظ آن تحت قوانین بین‌المللی و به عنوان یک مرکز درمانی شده است».
ارتش اسرائیل همزمان ادعا کرده که شرایط و امکانات گسترده‌ای را برای تخلیه غیرنظامیان از بیمارستان مهیا کرده است.

گفت‌وگوی بایدن و نتانیاهو درباره آزادی گروگان‌ها
کاخ سفید  از گفت‌وگوی تلفنی جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در خصوص تحولات جنگ در غزه خبر داد.
در بیانیه کاخ سفید تصریح شده است که جو بایدن و بنیامین نتانیاهو در خصوص تلاش‌ها برای آزادی در حدود ۲۴۰ گروگان‌، از جمله آزادی کودکان و شهروندان آمریکایی مذاکره و رایزنی کردند.
بایدن پیشتر در پاسخ به پرسشی درباره گروگان‌ها گفت که او معتقد است که آزادی گروگان‌ها از دست حماس اتفاق خواهد افتاد.رئیس جمهور آمریکا که در کاخ سفید صحبت می‌کرد، افزود: «صبر کنید، به آن‌جا می‌رسیم».او افزود هر روز با طرف‌های درگیر در مذاکرات بر سر احتمال آزادی گروگان‌ها در تماس است ولی بنا ندارد که جزئیات را فاش کند.

 بیمارستان قدس در شمال غزه کامل تخلیه شد
صلیب سرخ فلسطین  اعلام کرد که مابقی بیماران، پزشکان و خانواده‌هایشان بیمارستان قدس در شمال غزه را تخلیه کرده‌اند.
این گروه امداد و نجات در شبکه اجتماعی ایکس، توییتر سابق، نوشت: «این رخداد پس از ده روز محاصره اتفاق افتاد، ده روزی که مانع ورود تجهیزات پزشکی و انسان‌دوستانه به بیمارستان شدند.»صلیب سرخ همچنین اسرائیل را بابت بمباران بیمارستان و تیراندازی در داخل بیمارستان هدف انتقاد قرار داد. این نهاد گفت که مجروحان از بیمارستان قدس به بیمارستان‌های جنوب غزه منتقل شده‌اند.یکی از سخنگوهای صلیب سرخ گفته بود که سیصد نفر در بیمارستان قدس هستند که بدون غذا و بدون برق گرفتار شده‌اند و امکان خروج از بیمارستان را ندارند. به گفته او، این آمار شامل بیماران، خدمه بیمارستان و آوارگان می‌شود.
 
برچسب ها: اسرائیل