به روز شده در ۱۴۰۲/۰۹/۰۹ - ۰۸:۴۱
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۸/۲۶ ساعت ۱۶:۱۷
کد مطلب : ۴۳۹۹۵۳
اسرائیل از کشته شدن مقام‌های ارشد حماس در غزه خبر داد

واکنش حماس به انتشار تصاویر تونل‌های زیر بیمارستان شفا: دروغ است

گروه بین‌الملل: عملیات زمینی ارتش اسرائیل در باریکه غزه روز جمعه بیست و یکمین روز خود و از آغاز جنگ، روز چهل و دوم را پشت سر گذاشت؛ ارتش اسرائیل همچنان در بیمارستان شفا حضور دارد و فیلمی را از «تونل‌های حماس زیر این بیمارستان» منتشر کرد که حماس آن را «دروغ بی‌اساس» خوانده است.
واکنش حماس به انتشار تصاویر تونل‌های زیر بیمارستان شفا: دروغ است
ارتش اسرائیل امروز جمعه اعلام کرد که نیروهایش در ادامه عملیات زمینی در باریکه غزه، در کنار اقدامات علیه گروه حماس، علیه مقرهای جهاد اسلامی فلسطین نیز عملیاتی انجام داده و ضمن به‌ دست گرفتن کنترل یک مقر آن سازمان مقادیر زیادی تسلیحات از آن ساختمان کشف کرده‌اند.به گفته سخنگوی ارتش اسرائیل، یک کارگاه تولید «تسلیحات راهبردی» متعلق به جهاد اسلامی فلسطین نیز در محل یادشده بوده که نیروهای ارتش اسرائیل آن را همراه با راکت‌هایی که کلاهک‌های انفجاری سنگین داشته، پهپادها و تجهیزات رزمی دیگر را منهدم کرد. ارتش همچنین خبر داد که نیروهایش وارد درگیری در یک مدرسه شدند که در آن شماری از اعضای حماس پنهان شده و مقادیری تسلیحات این گروه در آن قرار داشت. ارتش افزود که اعضای حماس را از بین برد. سخنگوی ارتش افزود که در عملیات دیگری در روز جمعه نیروهای واحد چتربازان همراه با مشارکت اعضای تیپ ۴۰۶ ارتش، موفق به کشف تجهیزات نظامی زیادی مانند بمب، خمپاره، راکت، جلیقه‌های انفجاری، تیربار کلاشینکف و آرپی‌جی شدند.
رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل روز ۲۵ آبان گفت تا جایی که به ارتش مربوط باشد، عملیات ادامه خواهد یافت. ژنرال هرتسی هالِوی گفت: ما به انهدام سامانه نظامی که در شمال باریکه بود، بسیار نزدیک شده ایم. ما کار را تکمیل خواهیم کرد. هنوز کارهایی برای تکمیل مانده که باید انجام شود ولی به پایان آن به خوبی نزدیک می‌شویم. اشاره او به تجهیزات و حضور نظامی گروه حماس، جهاد اسلامی فلسطین و سایر گروه‌های شبه‌نظامی در بخش شمالی باریکه غزه بود. یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، روز ۲۴ آبان گفته بود که مرحله دوم جنگ آغاز شده است. او توضیح بیشتری نداد اما تأکید کرد که مرحله نخست موفق بوده است.
نگرانی سازمان بهداشت جهانی از افزایش شیوع بیماری‌ها در غزه
سازمان بهداشت جهانی می‌گوید موارد ابتلا به بیماری در غزه به طور چشمگیری بیشتر از حد انتظار است که به دلیل ازدحام مردم در پناهگاه‌هاست. این سازمان همچنین با توجه به فرارسیدن فصل زمستان، در مورد بدتر شدن همه‌گیری‌ها هشدار داده شده است.
ریچارد پیپرکورن، نماینده سازمان بهداشت جهانی در کرانه باختری و غزه گفت که بیش از ۷۰ هزار مورد عفونت حاد تنفسی و بیش از ۴۴ هزار مورد اسهال در این منطقه پرتراکم ثبت شده است. او می‌گوید: «ما شدیدا نگران شیوع بیماری با فرا رسیدن فصل زمستان هستیم.»
کمبود سوخت در غزه کارخانه‌های تصفیه آب را تعطیل کرده است، این، بدین معناست که مردم آب آلوده می‌نوشند و به طور چشمگیری خطر ابتلا به عفونت‌های باکتری مانند اسهال را افزایش می‌دهد. سازمان بهداشت جهانی می‌گوید سیستم جمع‌آوری زباله در غزه نیز متوقف شده است و این موضوع، محیط‌هایی را برای رشد حشرات و جوندگان ایجاد می‌کند که می‌توانند ناقل بیماری باشند.
برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد نیز می‌گوید تقریباً کل جمعیت ۲ میلیونی غزه شدیدا به کمک‌های غذایی نیاز دارند و هشدار داد که غیرنظامیان احتمالا به‌زودی با گرسنگی رو به رو می‌شوند. این نهاد سازمان ملل متحد می‌گوید که نانوایی‌های متعلق به این نهاد به دلیل کمبود سوخت دیگر فعال نیستند و تنها یک چهارم مغازه‌های مواد خوارکی باز هستند. مقدار کمی از مواد غذایی موجود در فروشگاه‌ها با قیمت‌های سرسام‌آور به فروش می‌رسد. کمبود سوخت و برق به این معنی است که پخت و پز برای بسیاری غیرممکن شده است. برنامه جهانی غذا می‌گوید: «افراد خوش‌شانس غذاهای کنسرو شده می‌خورند، اما برخی از آنها با مواد خامی که می‌توانند پیدا کنند، مثل پیاز و بادمجان زنده می‌مانند.» سیندی مک‌کین، مدیر اجرایی این نهاد گفت: «در حال حاضر گذرگاه مرزی که بتواند از طریق آن مایحتاج مربوط به گرسنگی را رفع کند، وجود ندارد.» او خواستار بازشدن یک نقطه قابل دسترس دیگر برای کمک شد. سازمان ملل اعلام کرده است که به دلیل کمبود سوخت و مشکل ارتباطات تلفنی، قادر به استفاده از تنها گذرگاه موجود در رفح برای ارسال کمک‌ها نیست.
اسرائیل: کنترل عملیاتی بندر غزه را به دست گرفته‌ایم

ارتش اسرائیل همچنین از تصرف کامل بندر شهر غزه خبر داد. اسرائیل مدعی شده حماس از این بندر برای "آموزش نیروها و اجرای حملات " استفاده می‌کرده است. رهبر اپوزیسیون اسرائیل خواهان برکناری بنیامین نتانیاهو شده است.
اسرائیل مدعی کشف تونل زیر بیمارستان شفا شد
ارتش اسرائیل با انتشار عکس و ویدیوهایی مدعی شد که در مجموعه بیمارستانی شفا در شهر غزه زیرساخت تونلی حماس را کشف کرده است. سی‌ان‌ان می‌گوید موقعیت جغرافیایی یکی از ویدیوهایی که دهانه ورودی تونل در فاصله ۳۰ متری یکی از ساختمان‌های اصلی بیمارستان را نشان می‌دهد، تایید می‌کند. دانیل هاگاری، سخنگوی ارتش اسرئیل همچنین می‌گوید که تونل دیگری زیر بیمارستان الرنتیسی در شمال غزه کشف شده است. ارتش اسرائیل از روز چهارشنبه در حال انجام عملیات در بیمارستان شفا است. حماس و مقامات این بیمارستان که تحت کنترل حماس قرار داشت ادعای اسرائیل مبنی بر وجود مرکز فرماندهی زیر این بیمارستان و نگهداری سلاح و تجهیزات نظامی در آن را رد کرده‌اند.
وزیر بهداشت تشکیلات خودگردان فلسطین: اسرائیل باید شواهد حضور حماس در بیمارستان را نشان دهد
مای الکیله، وزیر بهداشت تشکیلات خودگردان فلسطینی به بی‌بی‌سی گفت که هنوز شواهدی درباره حضور مرکز فرماندهی حماس در بیمارستان شفا غزه ندیده و گفته است که نیروهای اسرائیلی مدارکی را در این زمینه «باید نشان دهند.» این اظهارات، پنجشنبه و یک روز پس از ورود نیروهای اسرائیلی به ساختمان‌های بیمارستان عنوان شد در حالیکه اسرائیل مدعی است حماس یک مقر بزرگ در زیر بیمارستان دارد. اطلاعات اسرائيل و آمريكا هر دو می‌گويند حماس از تونل‌های زير بيمارستان به عنوان مركز فرماندهی استفاده كرده است. حماس این موضوع را رد کرده است. خانم الکیله به بی‌بی‌سی عربی گفت: «بیمارستان‌ها باید محافظت شوند و از آنها برای انجام وظایف حرفه‌ای استفاده شود. اما بیمارستان شفا پنج روز است که تحت محاصره اسرائیل است، بنابراین اگر مقر حماس [در آنجا] وجود داشته باشد، اسرائیل باید آن را به ما نشان دهد.» او اضافه کرد: «نباید به بهانه دفاع از مواضع خاص، کل موضوع بیمارستان و خدمات آن و همچنین ده هزار غیرنظامی که در این بیمارستان هستند و در رنج‌اند، را نادیده بگیریم.» الکیله گفت: «به همین دلیل است که من معتقدم این جنگ باید متوقف شود زیرا برای همه ویرانگر است و هیچکس برنده نیست.»
سازمان ملل: به‌منظور بررسی ادعا‌ها درباره بیمارستان شفا دسترسی بازرسان لازم است
ولکر ترک، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل گفت که به‌منظور بررسی ادعا‌ها درباره بیمارستان شفا در غزه باید تیمی از بازرسان به آن دسترسی داشته باشند. ارتش اسرائیل ادعا می‌کند که حماس از این بیمارستان به عنوان مرکز فرماندهی استفاده کرده است و در آن سلاح و تجهیزات نظامی پنهان کرده است. اما حماس تصاویر منتشر شده از تسلیحات و تونل‌ها زیر این بیمارستان را «دروغ بی‌اساس» خوانده است.
به گزارش سی‌ان‌ان، ترک گفت که برای بررسی ادعا‌ها تیمی از بازرسان مستقل لازم است چون روایت‌های متفاوت وجود دارد. ترک در عین حال تاکید کرد که بیمارستان‌‌ها تحت هر شرایطی شامل قوانین بشردوستانه‌اند. کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل خواستار دسترسی بازرسان به غزه و کرانه باختری شده است.
نتانیاهو: وجود شواهد قوی از نگهداری گروگان‌ها در بیمارستان الشفاء
نخست ‌وزیر اسرائیل روز جمعه، ۲۶ آبان، در گفت‌وگو با شبکه تلویزیون آمریکایی سی‌بی‌اس گفت «شواهد قوی» برای نهادهای اطلاعاتی و ارتش اسرائیل وجود داشت که حاکی بود بیمارستان الشفا در غزه محل نگهداری شماری از اسرائیلی‌های ربوده شده به غزه بود. او گفت اسرائیل آگاهی‌های اطلاعاتی دیگری هم در مورد ربوده‌شدگان دارد اما «هر چه کمتر علنی بیان شود، بهتر است». نتانیاهو در این گفت‌وگو همچنین افزود ارتش اسرائیل بیشترین کوشش خود را به کار می‌برد تا در عملیات خود به جان غیرنظامی‌ها آسیب وارد نشود اما این گروه حماس است که «هر کاری می‌کند تا جان مردم غزه را به خطر بیندازد». نتانیاهو گفت ارتش اسرائیل با انداختن اعلامیه از هوا، تماس تلفنی با مردم و راه‌های دیگر به ساکنان در هر بخش غزه که قرار است در آن عملیات انجام شود، از غیرنظامی‌ها می‌خواهد از محل دور شوند و بسیاری این کار را کرده‌اند... «اما متأسفانه این عملیات در برخی موارد با مرگ غیرنظامیان همراه بوده است».
شهادت چهار فلسطینی در عملیات ارتش اسرائیل در جِنین
منابع فلسطینی روز جمعه، ۲۶ آبان، اعلام کردند در عملیات ارتش و نیروهای امنیتی اسرائیل در شهرک جنین در بخش شمالی کرانه باختری رود اردن، دست‌کم چهار فلسطینی کشته شدند. نیروهای امنیتی اسرائیل در جست‌وجوی افراد مرتبط با گروه حماس و برای جلوگیری از احتمال عملی شدن حملات بیشتری از سوی این گروه از بخش کرانه باختری علیه مردم اسرائیل، تلاش برای یافتن مظنونان را در دوره اخیر گسترش داده‌اند. حماس، که آمریکا و اتحادیه اروپا آن را ذیل گروه‌های تروریستی قرار داده‌اند، روز پنج‌شنبه مسئولیت اعزام سه نیروی خود از کرانه باختری به بیت المقدس برای انجام یک حمله را برعهده گرفت. نیروهای اسرائیلی در جاده ورودی به بیت المقدس از بخش کرانه باختری، به خودروی حامل سه عضو حماس مشکوک شده و زمانی که خواستند در خودرو به جست‌وجو بپردازند، با اقدام افراد مسلح حماس روبه‌رو شدند. در آن آتشباری هر سه عضو حماس کشته و یک سرباز اسرائیلی زخمی شد که پس از ساعاتی در بیمارستان جان داد. پنج اسرائیلی دیگر نیز زخمی شدند. یعکوو شبتای، فرمانده پلیس اسرائیل، با رسیدن به محل حادثه گفت، «اگر تروریست‌ها به بیت المقدس رسیده بودند، قصد داشتند یک جنایت بزرگ مرتکب شوند.» از خودروی اعضای حماس چند تیربار، چند کلت کمری، تبر، کلنگ، تیشه و گلوله‌های بسیاری به دست آمد که پلیس آن را به رسانه‌های داخلی و بین‌المللی نشان داد. تبر و کلنگ و تیشه از مدت‌ها قبل به ابزاری  جهت حمله به مردم اسرائیل تبدیل شده‌ است. ارتش اسرائیل روز جمعه اعلام کرد که خانه سه فرد کشته شده را در کرانه باختری ویران خواهد کرد. دو تن از آن‌ها ساکن شهر حبرون (الخلیل) و فرد سوم ساکن شهرک الدوره در کرانه غربی بود. پدر یکی از کشته‌ها، عبدالله القواسمه، از سران شاخه نظامی حماس بود که ۲۰ سال پیش در پی عملیاتی مرگبار علیه اسرائیل، کشته شده بود.
 حمله اسرائیل به مقرهای وابسته به حزب‌الله در سوریه
در پی یک حمله دیگر که بامداد جمعه به سوریه انجام شد و اسرائیل مسئولیت آن را بر عهده گرفت، گروه دیده‌بان حقوق بشر سوریه، وابسته به مخالفان حکومت بشار اسد، خبر داد که شماری از مقرها و منافع وابسته به سازمان حزب‌الله لبنان در اطراف دمشق هدف جنگنده‌های اسرائیلی قرار گرفته است. تلویزیون دولتی سوریه صبح جمع خبر داده بود که «دشمن» در ساعات پیش از آن به پایتخت حمله کرد. ارتش اسرائیل از آغاز جنگ با گروه  حماس، حملات هوایی به سوریه را برخلاف گذشته، به صراحت تأیید می‌کند. در آغاز این هفته نیز در پی اصابت یک پهپاد انتحاری به بام یک مدرسه در شهر جنوبی ایلات، اسرائیل با گفتن این‌که پهپاد از سوریه به پرواز درآمده بود، اطراف دمشق را بمباران کرد.
کشف جسد یکی دیگر از گروگان‌ها در غزه
ارتش اسرائیل روز جمعه، ۲۶ آبان، تأیید کرد که جسد یکی دیگر از اسرائیلی‌های ربوده شده به غزه را یافته و آن را در ساعات بامدادی جمعه به اسرائیل برگردانده و برای خاکسپاری به خانواده‌اش تحویل داده است. ارتش اسرائیل جسد نوعا مرتسیانو، یک دختر جوان را یافته است. گروه  حماس چند روز پیش یک کلیپ از این دختر منتشر کرد که خطاب به اسرائیل می‌گفت محلی که او در آن قرار دارد، از سوی ارتش اسرائیل بمباران می‌شود. لحظاتی بعد، حماس جسد این دختر را نشان داد. برخی از چهره‌های رسانه‌ای در اسرائیل گفتند که حماس او را «اعدام» کرده است. مادر نوعا مرتسیانو که روز پنج‌شنبه برای حمایت از اعتراض خانواده‌های سایر ربوده‌شدگان برای ساعاتی به میان آن‌ها در راهپیمایی خانواده‌ها در بزرگراه میان تل‌آویو به بیت المقدس پیوسته بود، گفت فرزندش کشته شده اما کوشش او به عنوان یک مادر داغدار تا رهایی سایر ربوده‌شدگان ادامه خواهد یافت. پدر نوعا مرتسیانو با لباس عزا از نهادهای حکومتی کشورش انتقاد شدید کرد که به ملت خیانت کرده و نتوانستند از جان مردم مراقبت کنند. ارتش اسرائیل روز پنج‌شنبه نیز خبر داد که جسد یک اسرائیلی ربوده شده دیگر، یهودیت وایس، ۶۴ ساله را در غزه یافته و به اسرائیل برمی‌گرداند. شلومو وایس، همسر خانم وایس در حمله حماس در روز ۱۵ مهر کشته شده بود. وایس بیمار سرطانی بود و به درمان ویژه نیاز داشت. به گفته سخنگوی ارتش اسرائیل، جسد یهودیت وایس و پیکر نوعا مرتسیانو هر دو در ساختمانی چسبیده به بیمارستان «الشفاء» که محل استقرار اعضای حماس بوده، به دست آمده است.
سی‌ان‌ان: جامعه اطلاعاتی آمریکا مکالمه اعضای حماس در بیمارستان شفا را شنود کرد
حماس: دروغ می‌گویند

سی‌ان‌ان به نقل از سه مقام مطلع گزارش داد که جامعه اطلاعاتی آمریکا به مدارکی دست یافته که نشان می‌دهد «حماس از بیمارستان شفا که بزرگترین بیمارستان غزه به‌شمار می‌رود به عنوان مرکز فرماندهی استفاده کرده است.» براساس گزارش سی‌ان‌ان، این مدارک شامل شنود مکالمه شبه‌نظامیان حماس درباره زیرساخت‌ها است. ارتش اسرائیل با ادعای وجود مرکز فرماندهی حماس در بیمارستان شفا تونل‌های زیرزمینی زیر این بیمارستان از صبح چهارشنبه عملیاتی را در بیمارستان شفا آغاز کرده است و تصاویری از تسلیحات و تونل‌ها را منتشر کرده است. آمریکا هم این ادعا را تایید کرده است. اما مقامات بیمارستان شفا که تحت کنترل حماس قرار داشت و مقامات حماس این اتهام را رد کرده‌اند. حماس در واکنش به انتشار تصاویر تونل‌های که دهانه یکی از آنها در فاصله ۳۰ متری یکی از ساختمان‌های اصلی بیمارستان است، ادعای اسرائیل را «دروغ بی‌پایه و اساس» عنوان کرد.
اسرائیل از کشته شدن مقام‌های ارشد حماس در غزه خبر داد
سخنگوی ارتش اسراییل گفت: شماری از فرماندهان ارشد حماس از جمله احمد راندور، فرمانده تیپ شمال غزه و هیمن سیان، فرمانده تیپ راکتی حماس که در یکی از تونل‌ها مخفی شده بودند، کشته شده‌اند. دانیل هاگاری، گفت مرکز زیرزمینی دیگر که هدف قرار گرفت محل اختفای «اعضای ارشد شاخه سیاسی حماس از جمله روخی مشته از افراد خیلی نزدیک به یحیی سنوار، اسام دالیس رئیس دولت حماس در غزه نزدیک به اسماعیل هنیه و سامخ السرق از دیگر افراد نزدیک به سنوار و سایر چهره‌های ارشد حماس در غزه بود.»