به روز شده در ۱۴۰۲/۰۹/۰۹ - ۰۸:۴۱
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۸/۲۸ ساعت ۰۸:۳۳
کد مطلب : ۴۴۰۲۲۶

برنامه طالبان برای ساخت سد در نزدیکی ایران

برنامه طالبان برای ساخت سد در نزدیکی ایران
گروه سیاسی: طالبان می‌گوید براساس «حکم فوق‌العاده» رهبر خود، برنامه ساخت یک سد (بند) در خاشرود ولایت نیمروز در نزدیکی مرز ایران را دارد.
برنامه ساخت این سد بر روی خاشرود، یکی از شاخه‌های رود هیرمند است و این در حالیست که ایران نیز مطالبه حقابه خود از رود هیرمند را دارد و مقام‌های حکومت طالبان گفته‌اند به علت خشکسالی آب کافی وجود ندارد.تلویزیون دولتی افغانستان که تحت کنترل طالبان است، به نقل از وزارت احیا و انکشاف دهات (توسعه روستایی) گزارش داده است که این بند بزرگ آبی «به ارزش حدود دو میلیارد افغانی در مربوطات ولسوالی خاشرود ولایت نیمروز ساخته می‌شود.»وزارت احیا و انکشاف دهات گفته است که «یک بورد مسلکی تخنیکی (تخصصی فنی)» برای ساخت این سد در این وزارت تشکیل داده است.
طالبان گفته که این بند به بلندی حدود ۵۰ متر خواهد بود که ظرفیت ذخیره حدود ۶۰ میلیون متر مکعب آب را دارد که با تکمیل آن بیش از ۸۰۰۰ هکتار زمین زراعتی در ولسوالی‌های گلستان، دلارام، خاشرود، غوری و چخانسور ولایت نیمروز را آبیاری می‌کند.محمدحق بشیر، رئیس اداره انکشاف دهات در نیمروز نیز گفته است که این بند ظرفیت ذخیره حدود ۶۰ میلیون مترمکعب آب را دارد و به فرمان رهبرطالبان در این ولایت ساخته می‌شود.طالبان در دو سال اخیر چند برنامه سدسازی به منظور آبیاری زمین‌های کشاورزی در ولایت‌های نیمروز و فراه همجوار با ایران داشته است.
در ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ نیز عبدالغنی برادر معاون اقتصادی نخست وزیر طالبان کار ساخت کاناهای بند بخش آباد در فراه‌رود را برای آبیاری زمین‌های کشاورزی در ولایت فراه افتتاح کرد. فرارود نیز به حوزه آبریز هیرمند در نزدیکی مرز با ایران می‌ریزد.

 
برچسب ها: طالبان