به روز شده در ۱۴۰۲/۰۹/۱۹ - ۲۱:۳۳
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۸/۲۹ ساعت ۱۱:۳۱
کد مطلب : ۴۴۰۴۶۸

شمار تلفات غیرنظامیان سرسام‌آور است

شمار تلفات غیرنظامیان سرسام‌آور است
گروه بین الملل: دبیرکل سازمان ملل متحد شمار غیرنظامیانی را که روزانه قربانی جنگ اسرائیل و حماس می‌شوند، سرسام‌آور خواند و خواستار آتش‌بس فوری شد.
آنتونیو گوترش  در شبکه اجتماعی ایکس، توییتر سابق، نوشت: «تعداد غیرنظامیانی که هر روز در جنگ خاورمیانه کشته می‌شوند، از جمله زنان و کودکان سرسام‌آور و غیرقابل قبول است. این روند باید متوقف شود.»
دبیرکل سازمان ملل متحد در انتهای این پیام بر خواسته خود مبنی بر «آتش‌بس انسان‌دوستانه فوری» تاکید کرده است.
بر اساس آمار وزارت بهداشت نوار غزه که تحت کنترل گروه حماس است، تعداد تلفات حملات نظامی اسرائیل در این منطقه دست‌کم به ۱۳ هزار نفر رسیده است. این وزارتخانه می‌گوید که حدود ‌۵۵۰۰ کودک و ۳۵۰۰ زن در شمار قربانیان هستند.
اسرائیل تاکنون با درخواست‌های جهانی برای آتش‌بس موافقت نکرده است.
در همین حال دفتر امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه،  اعلام کرد که او در گفت‌وگو با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل گفته است، «غیرنظامیان بسیاری» در جریان جنگ اسرائیل علیه حماس، در غزه جان باخته‌اند و نسبت به افزایش خشونت‌ها علیه غیرنظامیان فلسطینی در کرانه باختری ابراز نگرانی کرده است.
رئیس‌جمهور فرانسه که متحد دائمی اسرائیل محسوب می‌شود، به نتانیاهو خاطرنشان کرد که «حتما باید میان تروریست‌ها و بقیه مردم تمایز قائل شوند.» او همچنین با نتانیاهو از «اهمیت رسیدن به مصالحه‌ای فوری و بشردوستانه که به آتش‌بس منجر شود» سخن گفت.
بر اساس گزارش دفتر ریاست جمهوری فرانسه،  مکرون همچنین در گفت‌وگویی با محمود عباس، رئیس‌جمهور فلسطین، خشونت علیه غیرنظامیان فلسطینی در کرانه باختری را محکوم کرده است.
رئیس‌جمهور فرانسه با نتانیاهو نیز از «نگرانی شدید خود در مورد افزایش خشونت علیه غیرنظامیان فلسطینی» در کرانه باختری سخن گفته و او را دعوت به برقراری آرامش در آن ناحیه کرده است.مکرون به محمود عباس نیز گفته است که «مقامات فلسطین و تمام کشورهای منطقه باید با صراحت و قاطعیتِ تمام، حمله تروریستی هفتم اکتبر حماس به اسرائیل را محکوم کنند.»
بر اساس گزارش وزارت بهداشت در رام‌الله، از زمان آغاز جنگ حاضر، سربازان و شهرک‌نشینان اسرائیلی، بیش از ۲۰۰ فلسطینی را در کرانه باختری کشته‌اند.
همچنین ارتش اسرائیل روز یکشنبه از کشته شدن ۵ سرباز دیگر خود در جریان درگیری‌های زمینی در نوار غزه خبر داد که شمار تلفاتش از ابتدای جنگ با گروه  حماس را به ۶۴ تن می‌رساند.
بر اساس این گزارش، همه این سربازان در شمال غزه و در جریان نبرد با اعضای حماس کشته شدند که سه تن از آنان از نیروهای ذخیره ارتش بودند و روز شنبه جان خود را از دست دادند.
همچنین یک سرباز وظیفه و یک نیروی ذخیره دیگر ارتش روز یکشنبه در داخل نوار غزه کشته شدند.
این در حالی است كه مقام‌های نظامی و امنیتی اسرائیلی ویدئویی از صبح روز ۱۵ مهر منتشر کرده‌اند که به گفته آنها اعضای گروه حماس را در حال جابجایی دو گروگان خارجی در بیمارستان الشفا عزه نشان می‌دهد.
گروه حماس در این روز به داخل خاک اسرائیل حمله کرد و به گفته مقام‌های اسرائیلی، علاوه بر کشتن ۱۲۰۰ نفر، حدود ۲۴۰ تن را به گروگان گرفت و به داخل نوار غزه برد. مقام‌های اسرائیلی می‌گویند بیمارستان الشفا مرکز فرماندهی حماس بوده است.
بر اساس اعلام ارتش اسرائیل، ویدئوی منتشر شده بخشی از فیلم‌های دوربین‌های مداربسته بیمارستان است و دو فردی که داخل بیمارستان دیده می‌شوند، شهروندان نپالی و تایلندی هستند که یکی از آنها مجروح شده و بر روی برانکارد و دیگری در حال راه رفتن است.در این بیانیه آمده است که جنازه جودیت ویس، یکی از گروگان‌ها، و نوا مارسیانو، سرباز اسرائیلی، در ساختمانی‌هایی در نزدیکی بیمارستان الشفا پیدا شدند.
سخنگوی ارتش اسرائیل همچنین خبر داد که  مارسیانو توسط حماس کشته شده است، در حالی که حماس پیش از این گفته بود او بر اثر حملات هوایی اسرائیل جان خود را از دست داد.
دنیل هگاری در توضیح بیشتر گفت گزارش پزشکی نشان می‌دهد که این سرباز در یکی از ساختمان‌های اطراف بیمارستان الشفا بر اثر بمباران اسرائیل زخمی شده، اما جراحتش شدید نبوده است. او سپس به داخل بیمارستان برده شده و توسط یک «نیروی حماس» به قتل رسیده است.