به روز شده در ۱۴۰۱/۰۷/۰۳ - ۱۹:۵۰
 
۱۳
تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۰۳/۱۴ ساعت ۰۰:۳۴
کد مطلب : ۴۴۰۶۰
السیسی: برای‌ سرافرازی‌ مصر تلاش‌ می‌کنم

عبدالفتاح السیسی رئیس‌جمهور مصر شد

گروه بين‌الملل: کمیته عالی انتخابات ریاست‌جمهوری مصر عبدالفتاح سیسی را پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور اعلام کرد.
عبدالفتاح السیسی رئیس‌جمهور مصر شد
کمیته عالی انتخابات ریاست‌جمهوری مصر شامگاه سه‌شنبه اعلام کرد، عبدالفتاح سیسی 23 میلیون و 780 هزار و 104 رأی را در انتخابات ریاست‌جمهوری کسب کرده است. این کمیته خاطرنشان کرد، عبدالفتاح سیسی بیش از 96 درصد آرای انتخابات را به خود اختصاص داده است. تمدید رأی‌گیری برای سومین روز به دلیل افزایش دمای هوا بود تا شهروندان بتوانند در انتخابات شرکت کنند.

کمیته عالی انتخابات ریاست جمهوری مصر با تمجید از برگزاری انتخاباتی سالم برای نخستین بار در این کشور، خاطرنشان کرد: شمارش آرا داخل کمیته‌های فرعی با حضور نمایندگان نامزدهای انتخابات و نهادهای مدنی صورت گرفت. با توجه به گستردگی استقبال از انتخابات، تعداد کمیته‌های فرعی در مقایسه به انتخابات ریاست‌جمهوری سابق افزایش یافت. این کمیته با تأکید بر برگزاری سالم و شفاف انتخابات ریاست‌جمهوری، افزود: این انتخابات به صورت بی سابقه و طبق معیارهای بین المللی انجام شد و در این انتخابات برای نخستین بار نمایندگانی از اتحادیه اروپا حضور داشتند. بر اساس گزارش این کمیته، آرای هفت کمیته فرعی در جیزه، فیوم و دمیاط دوباره شمرده شد.
رئیس کمیته انتخابات مصر اعلام کرد که السیسی با 96 درصد آرا رسما رئیس جمهور مصر شده است. وی همچنین میزان مشارکت مردم در ا انتخابات ریاست جمهوری این کشور را 47 درصد اعلام کرد. 2 سال پيش در انتخاباتي كه به پيروزي محمد مرسي منجر شد ميزان مشاركت 51 درصد بود و مرسي با 52 درصد و با 13 ميليون راي رييس‌جمهور شده بود.

السیسی:برای‌سرافرازی‌کشورتلاش‌می‌کنم
رئیس جمهور جدید مصر از مصری هایی که در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کردند، قدردانی کرد. عبدالفتاح السیسی ساعتی پس از اعلام نتایج رسمی انتخابات مصر اعلام کرد که از همه کسانی که برای موفقیت در انتخابات ریاست جمهوری مصر نقش ایفا کردند، تشکر و قدردانی کرد. وی در ادامه افزود: به عنوان رئیس جمهوری برای سرافرازی کشور و منفعت ملت اقدام می کنم.

نگاهی به زندگی سيسي

از 30 ژوئن 2013 نام فردی در صحنه سیاسی مصر ظاهر شد که تصور نمی شد امروز مطرح ترین گزینه برای تصدی ریاست جمهویر مصر باشد. وزن و نقش و حضور وی در صحنه سیاسی به حدی بزرگنمایی شد تا به حد اسطوره سازی درباره وی انجامید و به ملت مصر اینگونه القا شد که ناجی و امید آینده مردم مصر است، اینکه وی نامزد مردم دارای محبوبیت گسترده مردمی و رئیس جمهوری آینده مصر است. در تمام این مرحله چنان چهره درخشانی از السیسی به نمایش درآمد و اینگونه تبلیغ شد که وی نامزد ملت و دارای محبوبیت بسیار گسترده ای است و رئیس جمهور آینده مصر بدون هرگونه شک و تردید و بدون هرگونه رقیب است حتی برخی از کسانی که به احتمال نامزدی خود اشاره می کردند، در معرض هجمه سازمان یافته رسانه ای قرار گرفتند که در نهایت مجبور به انصراف از نامزدی و حمایت از السیسی شدند.

طرفداران مرسی، السیسی را رهبر کودتا و نامزد ارتش می دانند و معتقدند السیسی از همین حالا و پیش از انتخابات ریاست جمهوری آتی رئیس جمهور است، انتخاباتی که از نظر حامیان اخوان، انتخابات نمایشی و نتیجه آن از همین حالا مشخص است.

عبدالفتاح السیسی در 19 نوامبر 1954 میلادی در قاهره به دنیا آمد و در سال 1977 به ارتش مصر پیوست. وی در 12 آگوست 2012 از سوی محمد مرسی رئیس جمهوری سابق، جای محمد حسین طنطاوی را در وزارت دفاع گرفت. وی تا 25 مارس 2014 که برای انتخابات ریاست جمهوری نامزد شد، در این سمت قرار داشت و پیش از اعلام نامزدی، استعفا کرد.

السیسی پیش از آنکه به مقام وزارت دفاع برسد، در دولت هشام قندیل نخست وزیر پیشین مصر به عنوان مدیر یگان اطلاعات نظامی ارتش خدمت می کرد. وی مدرک کارشناسی خود را در رشته علوم نظامی از دانشگاه ارتش در قاهره گرفت و برای ادامه تحصیل راهی انگلیس شد و در سال 1992 توانست مدرک کارشناسی ارشد در رشته علوم نظامی را کسب کند. ارتشبد السیسی علاوه بر تحصیل در انگلیس، به آمریکا نیز سفر کرد و آنجا دوره های آموزشهای ویژه نظامی را پشت سر گذاشت.

مهمترین لحظه زندگی ژنرال

مهمترین لحظه زندگی نظامی السیسی، سوم جولای 2013 بود که محمد مرسی همان کسی که وی را به عنوان وزیر دفاع برگزیده بود، از مقام خود عزل کرد و عدلی منصور را به جای وی به عنوان رئیس جمهوری موقت منصوب کرد. البته السیسی و دیگر نظامیان ارشد مصر برای حل بحران سیاسی مصر، 48 ساعت به مرسی اولتیماتوم داده بودند که پس از این اولتیماتم، وی را برکنار کردند. حامیان مرسی از این اقدام به عنوان کودتا و مخالفانش به عنوان انقلاب جولای یاد می کنند. عدلی منصور هم پاداش السیسی را با اعطای درجه ارتشبدی به وی در 27 ژانویه گذشته داد.

موضع ایران راجع به انتخابات مصر

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره انتخابات ریاست جمهوری مصر گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره و بطور اصولی برگزاری انتخابات را حق مشروع مردم برای تعیین سرنوشت و گامی در جهت تقویت مردمسالاری می داند. به گزارش اداره کل دیپلماسی رسانه ای وزارت امور خارجه، مرضیه افخم افزود: تردیدی وجود ندارد که استمرار این روند از طریق مشارکت فراگیر تمامی احزاب و جریان های سیاسی بویژه نمایندگان واقعی همه آحاد ملت مصر نه تنها به تکمیل فرایند شکل گیری حاکمیت ملی، انسجام و وحدت جامعه مدنی مصر کمک می کند، بلکه آثار خود را در تقویت ثبات، امنیت و ارتقاء جایگاه منطقه ای این کشور برجای خواهد گذاشت.