به روز شده در ۱۴۰۲/۰۹/۱۹ - ۲۱:۳۳
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۸/۳۰ ساعت ۰۸:۲۴
کد مطلب : ۴۴۰۶۵۱

آگهی ترحیم چیست و چه کاربرد و انواعی دارد؟

گروه کسب و کار:
آگهی ترحیم چیست و چه کاربرد و انواعی دارد؟
آگهی ترحیم یا اعلامیه فوت دعوتنامه‌ای است که از سوی خانواده و نزدیکان متوفی برای دعوت از دوستان و آشنایان به‌منظور شرکت در مراسم عزاداری اهدا می‌شود. این آگهی ممکن است به صورت یک اعلامیه مستقل توسط یکی از عزاداران منتشر شود یا در یک روزنامه یا نشریه چاپ بشود. با این حال، کاربرد اصلی این اعلامیه ترحیم، اطلاع‌رسانی در خصوص مرگ و همچنین زمان و مکان برگزاری مراسم عزاداری است. 

در این مطلب درباره کاربردها، انواع، و نکات مهم انتخاب و چاپ آگهی ترحیم مناسب صحبت می‌کنیم. 
 
کاربرد و اهداف استفاده از آگهی ترحیم چیست؟ 
برای فهم بهتر ویژگی‌های اصلی آگهی ترحیم یا تسلیت، ابتدا باید با هدف و کاربردهای آن آشنا شویم. به نظر شما چرا از بنرهای تسلیت استفاده می‌کنیم؟
از چند زاویه مختلف می‌توان به این سوال پاسخ داد. اولاً، استفاده از بنرهای تسلیت به یک رسم و فرهنگ جامعه ایران تبدیل شده است. به عبارت دیگر، بنرهای تسلیت جزئی از فرهنگ عامه مردم ایران شده‌اند. این فرهنگ، با درست یا غلط بودنش، همچنان وجود دارد و احتمالاً در آینده نیز ادامه خواهد داشت.
به علاوه آگهی‌های ترحیم هم برای فرد داغدار و هم برای فرد صاحب عزا، اهمیت دارند و کارکردهای مختلفی دارند. برای فرد داغدار، بنرهای تسلیت می‌توانند نمایانگر پشتیبانی‌های مختلف در زمان‌های سخت باشند و به نوعی امید و تسلی بیشتری به او بدهند. 
از طرف دیگر، زمانی که نام و عنوان بیشتری در بنرهای تسلیت به عنوان اهدا کنندگان ذکر می‌شود، فرد داغدار و خانواده‌اش به خود احترام بیشتری می‌گذارند. 
اما برای فردی که بنر تسلیت را اهدا می‌کند، کارکرد آن کمی متفاوت است. این فرد نه تنها می‌خواهد به عنوان یک منبع تسلی شناخته شود، بلکه در بیشتر موارد، قصد دارد نام و عنوان خود را در جامعه به نمایش بگذارد. به هر حال، این واقعیت ساده‌ای است که نمی‌توان آن را نادیده گرفت.

به طور خلاصه، بنرهای تسلیت، به صورت شخصی و عمومی، کارکردهای گوناگونی دارند که شامل موارد زیر هستند: 
•    ایجاد حس آرامش و اطمینان برای فرد داغدار
•    نشان دادن قدرت خانوادگی و محبوبیت فردی
•    ابزاری برای حضور موثر در جامعه

انواع آگهی ترحیم 
به طور کلی آگهی‌های ترحیم از لحاظ کارکرد بر اساس جنسیت و سن افراد متوفی، به سه دسته اصلی تقسیم بندی می‌شوند: 
 
آگهی ترحیم پدر 
برای فوت پدر یک خانواده، باید از قالب آگهی ترحیم پدر استفاده کرد که در آن تصویر و مشخصات فرد فوت شده همراه با یک شعر یا متن ادبی ذکر میشود. 
 
آگهی ترحیم مادر 
در قالب آگهی ترحیم مادر، جایگاه تصویر مادر فوت شده وجود ندارد و صرفا متون و اشعار ادبی به همراه مشخصات فرد در آن درج می‌شود. 
 


آگهی ترحیم جوان 
در قالب آگهی ترحیم جوان، اشعار و متون خاصی بسته به سن پایین فرد جوان یا نوجوان در کنار مشخصات و تصویر او درج می‌شوند. 
 

 
به طور کلی شما باید بر اساس جنسیت، جایگاه خانوادگی و سن فرد فوت شده، یک قالب آگهی ترحیم مناسب را برای چاپ انتخاب کنید. 
 
نکات مهم چاپ آگهی ترحیم 
حتما هنگام انتخاب و چاپ آگهی ترحیم مورد نظرتان، به نکات زیر توجه داشته باشید: 
در ابتدای نام و نام خانوادگی متوفی، استفاده از عبارت "حاج آقا" یا "حاجیه خانم" در صورتی که به حج رفته باشند، پیشنهاد می‌شود.
در شرایطی که شخص فوت شده از بزرگ خاندان یک طایفه یا خانواده است، معمول است که از عبارت "بزرگ خاندان" برای معرفی ایشان در ابتدای نام استفاده شود. 
در آگهی ترحیم، ذکر کردن نوع مراسم ضروری است (مثلاً ختم، سوم، هفتم، سالگرد و غیره) بسیار مهم است. در حال حاضر، تنها برای مراسم ختم اعلانات ترحیم چاپ می‌شوند و برای مراسم سایر مناسبت‌ها، دعوتنامه به صورت داخلی صادر می‌شود و اعلانات ترحیم چاپ نمی‌شوند.
ذکر مکان برگزاری مراسم (مانند حسینیه، مسجد، تالار و سالن همایش) اطلاعات حیاتی است که برخی از مراجعه‌کنندگان برای شرکت در مراسم به آن نیاز دارند.
درباره نوع و اندازه برگه نیز باید توجه کنید که اغلب برای چاپ از کاغذ A4 استفاده می‌شود. در مورد رنگ هم اغلب اعلانات ترحیم به صورت رنگی چاپ می‌شوند اما می‌توانید برای کاهش هزینه از نسخه‌های سیاه و سفید هم استفاده کنید. اگر از کاغذ سیاه و سفید استفاده می‌کنید، متن را سیاه و سفید چاپ کنید و از حاشیه‌های رنگی برای تنوع در طرح استفاده کنید. 
 
استفاده از آگهی ترحیم لایه باز 
برای صرفه جویی در زمان و هزینه‌ها، استفاده از طرح لایه باز آگهی ترحیم پیشنهاد می‌شود. شما می‌توانید از بین انواع طرح‌های لایه باز آماده مخصوص آگهی ترحیم، طرح مورد نظرتان را انتخاب کنید. حالا اگر خودتان با برنامه فتوشاپ آشنایی دارید، می‌توانید طرح را بر اساس سطح نیاز، سلیقه و شرایط تان شخصی سازی کنید. اگر هم با این برنامه آشنایی ندارید، میتوانید از افراد متخصص در حوزه چاپ بخواهید تا تغییرات مورد نظرتان را بر روی طرح اعمال کنند. این طرح‌ها با فرمت psd ذخیره میشوند و در اختیار شما قرار میگیرند. در نتیجه میتوانید به صورت کامل نوع، اندازه، استایل، رنگ، تصویر و… طرح را بسته به سطح نیلز خودتان تغییر دهید و به اصلاح آن را شخصی سازی کنید. 
 
جمع بندی 
در این مطلب سعی کردیم به بررسی کامل آگهی ترحیم از جوانب مختلف بپردازیم و نکات مهمی را در خصوص انتخاب و چاپ آن به شما بگوییم. با توجه به نکات و روش‌های ذکر شده می‌توانید در شرایط بحرانی فوت یکی از اعضای خانواده، دوستان یا آشنایان‌تان، به عنوان صاحب عزا متناسب با شرایط بهترین انتخاب و عملکرد را داشته باشید.