به روز شده در ۱۴۰۲/۰۹/۱۹ - ۱۴:۳۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۸/۳۰ ساعت ۰۸:۴۳
کد مطلب : ۴۴۰۶۵۳

فرایند برش لیزر گالوانیزه به چه صورت است؟

گروه کسب و کار: در هر صنعت و کاربری‌ای که سروکار شما با آهن‌آلات و مقاطع فولادی باشد، یکی از مهم‌ترین موضوعاتی‌ که همواره با آن روبرو هستید، برش دادن است.
فرایند برش لیزر گالوانیزه به چه صورت است؟
برش مقاطع و ورق‌ها را با روش‌های مختلف انجام می‌دهند اما یکی از مدرن‌ترین روش‌ها که دقیق‌ترین روش نیز به شمار می‌رود، برش با لیزر است. این روش را روی تمامی مقاطع فولادی، خصوصا مقاطع و ورق‌های گالوانیزه که در فرایند برش آن‌ها نباید خطری متوجه پوشش روی مقطع باشد می‌توان انجام داد و نتیجه خوبی هم دریافت کرد. 
اگر مشتاق به کسب اطلاعات بیشتر در این باره هستید، تا انتهای این نوشته همراه ما باشید تا به بررسی فرایند برش لیزر گالوانیزه بپردازم. 

چرا برش دادن ورق‌های گالوانیزه کاری حساس است؟ 
برش ورق‌ها و مقاطع گالوانیزه را با روش‌های مختلفی می‌توان انجام داد و لیزر تنها یکی از این روش‌ها است. باید توجه داشته باشید که مهم‌ترین ویژگی مقاطع گالوانیزه، همان پوشش گالوانیزه‌ای است که به صورت سرد یا گرم روی آن‌ها قرار گرفته و در صورتی‌که یک خراشیدگی کوچک نیز بر روی ورق ایجاد شود، پوشش دچار نقص شده و احتمال زنگ‌زدگی و تخریب مقطع بالاتر می‌رود. این موضوع برای مقاطعی که دارای گالوانیزه سرد هستند اهمیت بیشتری نیز دارد چراکه گالوانیزه سرد پوششی با ضخامت کم‌تر ایجاد می‌کند. 
با توجه به این موضوع و همانطور که گفته شد برای جلوگیری از آسیب رسیدن به پوشش گالوانیزه این قطعات، باید از روش‌های دقیق و کم‌خطر برای برش‌دهی استفاده کرد که لیزر، بهترین روش است.
 
مزایای برش لیزر گالوانیزه
علاوه بر کم‌خطر بودن برش لیزر، این روش مزایای دیگری نیز دارد و در صورتی‌که قصد انجام پروژه‌های حرفه‌ای و خلاقانه را دارید، عملا بدون بهره‌گیری از لیرز نمی‌توانید نتیجه خیلی خوبی را دریافت کنید. برخی از دیگر مزایای برش لیزر گالوانیزه عبارت‌اند از: 
•    سرعت بالا
•    عدم ایجاد تغییر در ساختار فلز
•    هزینه مناسب (برای ابعاد بزرگ)
•    امکان انجام برش به شکل سری
•    امکان اجرای طرح‌های پیچیده و خلاقانه
•    بالا بودن کیفیت لبه‌های برش و عدم ناهنجاری
•    کم‌ترین ضریب خطای ممکن (بسته به نوع لیزر و کیفیت دستگاه CNC)
اگر سری به قیمت روز ورق گالوانیزه و سایر قطعات گالوانیزه بزنید، خواهید دید که این قطعات خیلی ارزان نیستند و باید از روشی برای برش استفاده کنید که کم‌ترین پرتی و ضایعات ممکن را داشته باشید که این موضوع یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های روش لیزر است. 

فرایند برش گالوانیزه به چه شکل انجام می‌شود؟ 
اکنون که دیدیم برش لیزر چه مزایایی دارد و چرا باید از این روش استفاده کنیم، باید مراحل این فرایند را نیز بررسی کرد. توجه داشته باشید که برای بهره‌مندی از مزایای برش لیزر وعدم ایجاد مشکل در کار، مهم‌ترین موضوع استفاده از تجهیزات مناسب و باکیفیت است که شاید قدری گران‌تر باشند اما همانطور که گفته شد، در ابعاد بزرگ این روش خیلی به صرفه‌تر است. مراحل و نکات برش لیزر گالوانیزه در ادامه آمده است.

برش لیزر گالوانیزه 
تهیه و آماده‌سازی مواد
اولین مرحله، آماده‌سازی ورق‌ها و تخته‌های فولادی گالوانیزه ‌است که باید به محل برش منتقل شوند. منظور از آماده‌سازی، دسته‌بندی مناسب و خصوصا تمیز کردن سطح ورق‌ها از چربی و آلودگی است. این کار کمک می‌کند تا فرایند برشکاری بهتر و سریع‌تر انجام شود. همچنین برای افزایش سرعت کارتوصیه می‌شود که ورق‌ها را بسته به ابعاد یا جنس یا هر فاکتور دیگری مرتب کرده و به صورت سری و پشت هم داخل دستگاه قرار دهید. 
توجه داشته باشید که قطعات را به آرامی روی هم قرار دهید و در انتقال دادن آن‌ها هم مراقب باشید تا سطح ورق‌ها خراشیده نشود. 

کالیبره کردن دستگاه
لیزرها روی دستگاه‌های CNC نصب می‌شوند و برای اینکه این دستگاه‌ها به خوبی و با دقت بالا عمل کنند، باید در ابتدا این دستگاه‌ها را کالیبره کرد. کالیبراسیون CNC را با روش‌های مختلفی انجام می‌دهند و بسته به نوع دستگاه و دفترچه راهنما، می‌توانید اقدام کنید. 

قرار دادن قطعات در دستگاه
بعد از آماده سازی، باید قطعات را داخل دستگاه قرار دهید. در این مرحله اول از همه توجه به ایمنی اهمیت دارد و باید مطمئن شوید که لیزر روی حالت غیرفعال است چرا که لیزرهای آهن‌بر می‌توانند آسیب جدی‌ای برای بدن انسان نیز داشته باشند.
بعد از بررسی موارد ایمنی، باید قطعات را به شکل مناسب و کاملا فیکس‌شده به شکلی که هیچ لقی‌ای وجود نداشته باشد داخل دستگاه قرار دهید. نحوه قرار دادن قطعات درون دستگاه می‌تواند روی برش تاثیرگذار باشد پس به این موضوع دقت داشته باشید. 

دادن طرح‌ها به دستگاه CNC
همانطور که پیشتر گفته شد، با برش لیزر امکان برش دادن شکل‌های پیچیده و خلاقانه وجود دارد. بنابراین نگران نباشید و با دست باز، هر نوع طرحی را که می‌خواهید به دستگاه بدهید. طرح‌ها را باید با استفاده از نرم‌افزارهای مخصوص بسازید که خود بحثی مفصل است و اینجا نمی‌توان درباره آن صحبت کرد. 

شروع فرایند برش
بعد از ارائه طرح‌ها به دستگاه، در صوتی‌که ارور و مشکلی برای کار وجود نداشته باشد، می‌توانید فرایند برش را شروع کنید. در فرایند برش بخش‌هایی از ورق‌ها و تخته‌های گالوانیزه برش خورده و اشکال مدنظر شما پدید خواهند آمد.
توجه داشته باشید که در هنگام فرایند برش، تا حد امکان به دستگاه نزدیک نشوید تا خطری متوجه حال شما نباشد و به هیچ عنوان با دست سعی نکنید تا قطعات را بردارد و برای برداشتن قطعات، تا پایان فرایند برش صبر کنید. در صورتی هم که مشکلی در برش لیزر گالوانیزه وجود داشت، باید از طریق اپراتور دستگاه و برش را متوقف کنید. 
توجه داشته باشید که سرعت و کیفیت انجام کار بسته به تغییرهای مختلفی مانند نوع CNC، کیفیت و وات لیزر و همچنین پیچیدگی طرح‌ها است اما جدا از این موارد، کیفیت ورق‌ها نیز اهمیت دارد.
ورق‌های گالوانیزه و عرشه فولادی با کیفیت‌تر، قطعا آسیب کم‌تری در فرایند دیده و راحت‌تر برش می‌خورند و از این رو توصیه می‌شود با بررسی قیمت عرشه فولادی و سایر محصولات، بهترین گزینه را انتخاب کنید. 

تکمیل و پس آماده‌سازی
پس از برش، قطعات فولادی گالوانیزه که برش شده‌اند، باید تکمیل شوند. این شامل برش تیرهای اضافی، حذف زنگ‌زدگی‌ها و سایر پردازش‌های نهایی می‌شود. لیزر می‌تواند به خوبی زنگ زدگی‌ها و کثیفی‌های ورق را به شکل سطحی و بدون آسیب جدی به پوشش گالوانیزه از بین ببرد؛ بنابراین توصیه می‌شود از سنباده یا فرز برای این امر استفاده نکنید. 

کنترل کیفی
مانند هر فرایند دیگری که بر روی فلزات انجام می‌شود، بعد از برش لیزر گالوانیزه هم باید کنترل کیفی صورت بگیرد تا از دقیق بودن و سلامت قطعات برش خورده اطمینان حاصل شود. این مرحله شامل بررسی ابعاد، انحنای برش، وجود ترک یا نقص‌های دیگر ممکن است.
حساسیت تست‌ها و آزمایش‌ها بستگی به کاربری مد نظر قطعی دارد. به عنوان مثال قطعاتی که برای ساخت مخازن استفاده می‌شوند را با دقت تمام توسط دستگاه‌های رادیوگرافی و اشعه ایکس بررسی می‌کنند. 

مرحله نهایی
بعد از اتمام همه مراحل، باید قطعات را به خوبی دسته‌بندی کرده و کار انتقال به مکان بعدی را انجام داد. در این مرحله نیز اهمیت دارد که از قطعات محافظت کنید تا آسیبی به ساختار قطعات و پوشش گالوانیزه روی آن‌ها وارد نشود. شاید برایتان جالب باشد که بدانید احتمال آسیب رسیدن به قطعات فلزی در طی فرایند جابجایی از ساخت و پرداخت بیشتر است. 

فرایند برش گالوانیزه

ایمنی در حین کار
بیشتر درباره ایمنی در حین انجام فرایند برش لیزر صحبت شد اما از آنجا که این موضوع اهمیت زیادی دارد، بهتر است مفصل‌تر درباره آن صحبت کنیم. لیزر به دو جهت می‌توانید برای انسان خطرناک باشد؛ در درجه اول خود لیزر که می‌تواند با برخورد به پوست انسان آسیب ایجاد کند و در درجه دوم، گاز ناشی از برش فلز توسط لیزر. از آنجا که در ایجاد پوشش گالوانیزه موارد مختلفی روی ورق‌ها قرار می‌گیرد، گاز ناشی از برش توسط لیزر خطرناک‌تر است. 
برای حفظ ایمنی کار حتما باید به چند نکته توجه داشته باشید که عبارت‌اند از: 

•    فضا را به تهویه مناسب مجهز کنید
•    حتما از دستکش و لباس مناسب استفاده کنید
•    تا اتمام کامل فرایند برش برای برداشتن قطعات صبر کنید
•    تا حد امکان سعی کنید که به شکل مستقیم به لیزر و بازتاب آن نگاه نکنید
•    خرید انواع ورق گالوانیزه با بهترین قیمت در سراسر ایران

همانطور که پیشتر گفته شد، یکی از عوامل مهم در کیفیت و سرعت برش لیزر گالوانیزه، استفاده از ورق‌های مناسب و با کیفیت است. ورق گالوانیزه محصولی است که فرایند تولید پیچیده‌ای دارد و از این رو برای بهره‌مندی از ورق‌هایی با کیفیت مناسب، باید حتما از برندهای معتبر اقدام به خرید کنید. 
اگر برای خرید سر درگم هستید، ما در مجموعه بازرگانی آیرومارت آماده ارائه محصولات معتبرترین تولیدکنندگان کشور به شکل بدون واسطه و با مشاوره رایگان هستیم. با مراجعه به بازرگانی فولاد آیرومارت و بررسی قیمت ورق گالوانیزه 60 و سایر محصولات مشابه، قطعا متوجه اختلاف قیمت‌ها خواهید شد. تنها کافی است که به سایت آیرومارت به آدرس www.iromart.com مراجعه کرده و یا با شماره تلفن 02145306 تماس بگیرید. 

کلام آخر
در بین تمامی مقاطع فولادی، فرایند برش قطعات و ورق‌های گالوانیزه را می‌توان یکی از سخت‌ترین موارد در نظر گرفت چرا که روش‌های برش مختلف می‌توانند به پوشش گالوانیزه آسیب بزنند. اما در این بین یک روش وجود دارد که با دقت بالا احتمال آسیب را به شدت کاهش داده و آن، استفاده از روش برش لیزر است. ما در این نوشته کوشیدیم تا فرایند برش لیزر گالوانیزه را به همراه مراحل و جزئیات بررسی کنیم و امید است که مطالب مذکور برای شما مفید بوده باشند.