به روز شده در ۱۴۰۰/۰۹/۱۵ - ۱۲:۴۱
 
۴
تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۰۵/۱۳ ساعت ۱۰:۲۸
کد مطلب : ۵۰۱۸۹

کشورهايي که براي مردم بيشتر خرج ميکنند

گروه بین الملل: سازمان جهانی کار اخیراً گزارشی را با عنوان "گزارش حفاظت اجتماعی 2014-2015" منتشر کرده و در آن میزان هزینه‌هایی که هر کشور برای مردم خود انجام می‌دهد را به صورت درصدی از میزان تولید ناخالص داخلی همان کشور اعلام کرده است.
کشورهايي که براي مردم بيشتر خرج ميکنند
در لیستی که در ادامه مطلب مشاهده خواهید کرد کشورهایی که بیشترین هزینه‌ها را برای مردم خود انجام می‌دهند معرفی شده‌اند. نکته جالب در مورد این کشورها این است که شرایط اقتصادی آن‌ها تفاوت‌های زیادی با هم دارد و به همین ترتیب دلایل و اولویت‌هایی که باعث می‌شود هزینه‌های زیادی را صرف مردم خود می‌کنند نیز بسیار متفاوت است.
جزایر سلیمان
51.2 درصد از تولید ناخالص داخلی

جزایر سلیمان در جنوب اقیانوس آرام از حدود 900 جزیره تشکیل شده و بیش از 70 گروه زبانی در این کشور وجود دارد. بهداشت، تحصیلات و درآمد پایین از بزرگ‌ترین مشکلات مردم و نگرانی‌های دولت این کشور است. اگرچه نت‌ها 8.2 درصد از تولید ناخالص داخلی جزایر سلیمان صرف حفاظت اجتماعی می‌شود، دولت این کشور (تحت حمایت بانک جهانی و سازمان بهداشت جهانی) چیزی در حدود 25.5 درصد از تولید ناخالص داخلی خود را صرف ارتقا سلامت اجتماعی مردم خود می‌کند. بهداشت یکی از بزرگ‌ترین مشکلات اجتماعی در جزایر سلیمان بوده و دولت تمام تلاش خود را می‌کند تا بتواند از منابع موجود بیشترین هزینه‌ها را به منظور ارتقای سطح بهداشت و سلامت جامعه خود انجام دهد.

یونان
51.9 درصد از تولید ناخالص داخلی

کشور یونان یکی از بزرگ‌ترین قربانیان رکود اقتصادی در سال 2008 بود و همچنان نیز راه زیادی را برای به دست آوردن ثبات اقتصادی پیش رو دارد. در سال‌های گذشته تغییرات زیادی ازجمله خصوصی سازی، تغییرات ساختاری و تعدیل هزینه‌ها در یونان صورت گرفته و در این راه وام 110 میلیارد دلاری صندوق بین المللی پول نیز به کمک دولت این کشور آمده است.

تمام این موارد باعث شده تا دولت یونان تغییرات اساسی را در مورد اولویت‌های خود برای هزینه ای جاری داشته باشد. به طوری که در حال حاضر چیزی در حدود 51.9 درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور صرف مردم و حفاظت و پشتیبانی اجتماعی می‌شود. با تمام این مسائل پیش بینی می‌شود که دولت برای رسیدن به ثبات اقتصاذی مجدد و تنظیم هزینه‌ها راه زیادی را در پیش داشته باشد.

بلژیک
53.3 درصد از تولید ناخالص داخلی

در بلژیک هزینه هایی که دولت این کشور برای مردم خود می‌کند معادل 53.3 درصد از تولید ناخالص داخلی بلژیک است. تقریباً نیمی از این هزینه‌ها (29.7%) صرف تأمین اجتماعی می‌شود. سیستم امنیت اجتماعی در کشور بلژیک از دهه 60 میلادی تا کنون با سرعت زیادی رشد داشته است. برای مثال کارفرماها در بلژیک موظف هستند تا مبلغی در حدود 30 درصد از حقوق کارکنان خود را به صندوق امنیت اجتماعی کشور پرداخت کنند. کارکنان نیز بسته به درآمد خود درصدی را به این صندوق وارد می‌کنند. تمام این پول‌ها صرف مواردی مانند بیماری، حوادث کاری، بیکاری و از کارافتادگی مردم این کشور می‌شود. یک سیستم حمایت تکمیلی نیز در این کشور وجود دارد که هزینه‌های آن توسط خود دولت تأمین می‌شود.

فرانسه
55.8 درصد از تولید ناخالص داخلی

دولت فرانسه جیزی در حدود 55.8 درصد از تولید ناخالص داخلی خود را صرف مردم این کشور می‌کند. تقریباً 32 درصد میزان تولید ناخالص داخلی صرف تأمین اجتماعی فرانسوی‌ها می‌شود. این سیستم با عنوان Sécurité Sociale در فرانسه شامل تأمین هزینه ای بهداشت و درمان، خسارت‌های کاری، بیمه کامل، بیمه بیکاری، هزینه‌ها و حقوق ازکار افتادگی و کهولت سن و هزینه های جانبی دیگر می‌شود. سیستم تأمین اجتماعی در فرانسه درآمدی بیشتر از میزان تولیدی این کشور دارد. به بیان دیگر بودجه سیستم تأمین اجتماعی فرانسه از میزان تولید ناخالص داخلی این کشور بیشتر است. کارکنان فرانسوی باید 60 درصد از حقوق پایه و خالص خود را به صندوق تأمین اجتماعی دولت وارد کنند با این وجود از این کار در مقابل خدماتی که از سوی دولت دریافت می‌کنند رضایت دارند.

دانمارک
57.4 درصد از تولید ناخالص داخلی

هزینه‌های دولت دانمارک در سال گذشته برای مردم این کشور چیزی در حدود 57.4 درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور بود. چیزی در حدود 30 درصد این مقدار صرف هزینه ای تأمین اجتماعی دانمارک شد. مطابق سیستم تأمین اجتماعی کشورهای اسکاندیناویایی تمام شهروندان دانمارکی از حقوقی برابر در تأمین اجتماعی برخوردارند. این سیستم دانمارکی بسیاری از هزینه‌ها مانند خدمات درمانی، حقوق بیکاری و از کار افتادگی و بیمه کامل را شامل می‌شود. علاوه بر این تحصیلات در این کشور نیز رایگان است.

این هزینه‌های بالای دولت برای مردم این کشور به دلیل بالا بودن میزان مالیات دریافتی است. درواقع می‌توان گفت کشور دانمارک بیشترین میزان مالیات دریافتی از مردم را در دنیا دارد. بیشتر کالاها در دانمارک چیزی در حدود 25 درصد مالیات بر ارزش‌افزوده داشته و میزان مالیات حقوق افراد نیز چیزی بین 40 تا 60 درصد است.
مرجع : بازار خبر