به روز شده در ۱۴۰۲/۰۳/۱۱ - ۱۲:۰۱
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۰۷/۰۷ ساعت ۱۰:۱۱
کد مطلب : ۵۶۲۳۰

التیام آسیب‌های مغزی با کمک زردچوبه

گروه علمی: مطالعه صورت گرفته توسط محققان آلمانی نشان می‌دهد، زردچوبه کلید بازسازی و احیای آسیب مغزی در مبتلایان به بیماری‌های سیستم عصبی از جمله آلزایمر است.
التیام آسیب‌های مغزی با کمک زردچوبه
محققان موسسه علوم اعصاب و پزشکی در شهر یولیش آلمان روند تکثیر سلول‌های بنیادی مغز و تبدیل آنها به سلول‌های عصبی را بر روی موش‌های آزمایشگاهی مورد بررسی قرار دادند. برای انجام اسکن مغزی، ماده‌ای به بدن موش‌ها تزریق شد و تأثیر زردچوبه بر روی سلول‌های بنیادی عصبی (NSCs)‌ درون‌زا در مغز مورد بررسی قرار گرفت. سلول‌های بنیادی عصبی (NSCs)‌ به سلول‌های عصبی یا نورون تبدیل شده و نقش مهمی در بازسازی و احیاء بیماری‌های عصبی ایفا می‌کنند.

محققان دریافتند، تزریق ترکیب زیست‌فعال موجود در زردچوبه موسوم به aromatic turmerone در مغز موش‌ها، به تقویت تکثیر سلول‌های بنیادی عصبی جنینی تا 80 درصد و تبدیل آنها به سلول‌های بالغ کمک می‌کند.به گفته دکتر لورا فیپس از مرکز تحقیقات آلزایمر انگلیس، نتایج این مطالعه که در مراحل اولیه آزمایش بالینی بر روی حیوانات قرار دارد، می‌تواند به تولید داروهای جدید برای بیماران مبتلا به آلزایمر منجر شود. نتایج این مطالعه در مجله Stem Cell Research and Therapy منتشر شده است.
مرجع : ایسنا