به روز شده در ۱۴۰۲/۰۹/۰۸ - ۱۲:۱۳
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۰۷/۱۴ ساعت ۱۰:۳۵
کد مطلب : ۵۶۸۹۶

فاصله رشد اقتصادی رویایی با واقعیت

گروه اقتصادی: نایب رییس اتاق بازرگانی ایران گفت: فاکتورهای اهداف کلان برنامه پنجم توسعه فاصله زیادی با اهداف پیش‌بینی شده دارند؛ به طوریکه در برنامه رشد هشت درصدی هدف‌گذاری شده بود اما نرخ رشد در سه سال گذشته منفی دو درصد بوده است. همچنین قرار بود نرخ بیکاری و تورم یک رقمی شود اما نرخ بالاتری داشتند.
فاصله رشد اقتصادی رویایی با واقعیت
پدرام سلطانی گفت: در برنامه پنجم در حوزه اجرا، بیشترین شکاف را داشته‌ایم که امیدواریم این شکاف در مدت باقی مانده کاهش پیدا کند. سلطانی خاطر نشان کرد: مهلت برنامه پنجم توسعه هنوز به اتمام نرسیده و یک سال و نیم دیگر از آن باقی مانده لذا قضاوت درمورد تحقق اهداف این برنامه هنوز زود است. وی افزود: منتشر نشدن اطلاعات لازم راجع به عملکرد سه سال گذشته نیز مزید بر علت شده که قضاوت بر این برنامه مشکل باشد. اما می‌توان گفت این برنامه در سطح کلان فاصله زیادی با اهداف مورد نظر دارد.

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران گفت: کارگروه تدوین نظرات بخش خصوصی در اتاق بازرگانی برای درج در برنامه ششم تشکیل شده است. سلطانی اظهار کرد: شوراهای 29 گانه تدوین برنامه به زودی کارشان را در حوزه‌های مختلف آغاز و بندهای مربوطه را پیش نویس می کنند. تهیه پیش نویس اولیه سه - چهار ماه زمان می‌برد. همچنین کمیسیون‌های اتاق در حال بررسی چهارچوب تنظیم برنامه و ارائه پیشنهادات هستند. به گفته نایب رییس اتاق بازرگانی ایران تشکل‌های اتاق نیز درحال بررسی نظرات و پیشنهادات خود هستند. پس از ارائه نظرات، یک گروه ماهر برنامه‌نویسی به تدوین نظرات اقدام می‌کنند.
مرجع : ایسنا