به روز شده در ۱۴۰۲/۰۳/۰۸ - ۰۹:۰۶
 
۷۳
تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۰۷/۱۶ ساعت ۱۲:۰۴
کد مطلب : ۵۷۱۶۹
بمباران ائتلاف، توقف پیشروی داعش در کوبانی

داعش: کردها ایرانی‌اند و سه راه بیشتر ندارند!

گروه بين‌الملل: یک فرمانده داعش پس از ورود به شهر عین‌العرب در شمال شرق سوریه اعلام کرد: کُردها مسلمان نیستند. اگر خلافت اسلامی را بپذیرند و مسلمان شوند، و یا جزیه بپردازند، در امان خواهند بود؛ در غیر این صورت باید بمیرند.
داعش: کردها ایرانی‌اند و سه راه بیشتر ندارند!
به گزارش فارس، یکی از فرماندهان داعش که در عملیات اشغال شهر عین العرب شرکت داشت، در اظهاراتی کُردها را غیر مسلمان دانست و اعلام کرد: کُردها مسلمان نیستند و همان حکمی که در مورد رافضی‌ها، ایزدی‌ها و مسیحی‌ها اجرا کردیم برای کُردها نیز اجرا خواهد شد. وی که خود را «ابوخالد عبدالله» معرفی کرد، در ادامه اظهارات خود افزود: کُردها یک قوم مجوس و ایرانی هستند و من نمی‌دانم در سرزمین اعراب چه کار می‌کنند!! «اين در حاليست كه دين كردها، عمدتا اسلام (اهل تسنن) مي باشد و اظهارات اين فرد جنايتكار، حكايت از بي اطلاعي او دارد.»

وی در ادامه اظهارات خود گفت: ما به مجاهدین دستور داده‌ایم که با دختران و زنان کُرد مثل دختران و زنان رافضی، ایزدی و مسیحی رفتار کنند. وی با تاکید بر این نکته که اگر کردها خلافت دولت اسلامی را بپذیرند و اسلام بیاورند در امان خواهند بود، گفت: مردم هر شهری که توسط مجاهدین آزاد می‌شوند مختارند که دو راه را برگزینند یا خلافت دولت اسلامی را قبول کنند که در این صورت در امان خواهند بود و یا جزیه بدهند و به قوانین دولت اسلامی پایبند باشند. وی افزود: در غیر این صورت راه سومی جز مرگ برای این افراد وجود ندارد.

ابوخالد گفت: مردان کردی که در برابر دولت اسلامی مقاومت کنند ریختن خونشان مباح است و نکاح زنان و دختران آنان برای مجاهدین هیچ منعی ندارد. این فرمانده داعش در ادامه اظهارات خود افزود: ما به سران غاصب و حاکم بر کشورهای اسلامی اعلام می‌کنیم که اگر با دولت اسلامی بیعت نکنند به زودی مجاهدین ما به سراغ آنان خواهند آمد. وی ضمن هشدار به عربستان سعودی و امارات متحده عربی به دلیل شرکت در ائتلاف نظامی علیه داعش اعلام کرد: بدانید که از زیر زمین و از طریق تونل هم که شده مجاهدین ما شبانه وارد کاخ‌هایتان خواهند شد.

ابوخالد همچنین تاکید کرد که آزادسازی اماکن مقدس مکه و مدینه از دست آل سعود در دستور کار دولت اسلامی قرار گرفته است و این سرزمین‌های مقدس به زودی آزاد خواهند شد. وی در پایان گفت: دارالخلافه دولت اسلامی در نهایت شهر شریف و مقدس مکه خواهد بود.

پیش‌روی داعش در کوبانی متوقف شد

در حالی که جنگ تن به تن در کوبانی ادامه دارد گزارش ها از موثر بودن حملات نیروهای ائتلاف علیه مواضع داعش حکایت دارد. همچنین اعتراض های گسترده کردهای ترکیه به سیاست های دولت این کشور دست کم 12 کشته در پی داشت. ائتلاف تحت رهبری آمریکا پیوسته ترین حملات هوایی تا به امروز علیه مواضع داعش در اطراف شهر کوبانی سوریه در کنار مرز ترکیه را انجام داده است.

میسا عبد فرمانده ارشد زن کرد در کوبانی به برنامه نیوزآور بی بی سی گفت: "از دیشب تا حالا شاهد موثرترین حملات هوایی در اطراف کوبانی بوده ایم هرچند کمی دیر است. اگر ائتلاف با این قدرت و شدت زودتر حمله می کرد شاهد رسیدن داعش به شهر و مرگ این همه آدم نمی بودیم." خبرنگاران می گویند که به نظر می رسد روند پیشروی داعش متوقف شده باشد. پنتاگون گفت که این حملات باعث نابودی چهار وسیله نقلیه داعش و یک یگان این گروه شده و به یک تانک و یک نفربر این گروه آسیب زده است.

دیده‌بان حقوق‌بشر سوریه اعلام کرد که نیروهای کرد موفق شدند اعضای داعش را مجبور به عقب‌نشینی به سمت مناطق شرقی شهر کوبانی کنند و در حال حاضر این مناطق صحنه جنگ خیابانی شده است. دیده‌بان حقوق بشر سوریه همچنین اعلام کرد که از آغاز درگیری‌ها میان داعش و کردها در شهر کوبانی بیش از 400 تن کشته شده‌اند. در همین حال عبدالله اوجالان، رهبر حزب کارگران کردستان ترکیه (پ‌ک‌ک) اعلام کرد: «جنگ علیه افراد مسلح داعش تا راندن آخرین فرد مسلح از این گروه از مناطق کردنشین ادامه خواهد یافت.» او همچنین هشدار داد که گروه داعش مشکل بزرگی برای کشورها و تمامی دولت‌ها خواهد بود.

وزارت خارجه آمریکا جنگ در کوبانی را جنگی "وحشتناک" دانست و اعلام کرد شهر کوبانی نباید به دستان داعش سقوط کند. مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق نیز خواهان اجازه دادن به نیروهای پیشمرگ برای رفتن به شهر کوبانی از طریق خاک ترکیه شد.

دولت ترکیه به خاطر خودداری از حمایت نظامی از کردهای کوبانی در مقابل داعش با اعتراضات گسترده کردها روبرو شده است. دامنه اعترا‌ض‌ کردها به عملکرد ترکیه در قبال کوبانی روز سه شنبه به شهرهای مختلف این کشور کشید. پلیس ترکیه برای متفرق کردن معترضان به استفاده از گاز اشک‌آور و ماشین‌های آب‌پاش متوسل شده است. معترضان کرد در آنکارا و استانبول با پلیس درگیر شده‌اند و مسئولان استان جنوبی ماردین ترکیه در شش محله آن مقررات منع رفت‌و آمد وضع کرده‌اند.
گفته می شود در اعتراضات ترکیه دست کم 12 نفر کشته و بیش از صد نفر زخمی شدند. اعتراض کردها به ترکیه محدود نشده و در شهرهای مختلف اروپا هم اعتراض‌هایی به حمایت نکردن از نیروهای کرد در کوبانی به ویژه از جانب ترکیه صورت گرفته است.