به روز شده در ۱۴۰۰/۰۳/۲۳ - ۱۰:۰۱
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۳۹۱/۰۷/۲۶ ساعت ۱۷:۳۵
کد مطلب : ۶۱۰۹
احمدی‌نژاد راهبرد‌هاي افزايش جمعيت را ابلاغ كرد

به مادرانی که صاحب بچه شوند سکه تعلق می‌گیرد

گروه جامعه: راهبرد‌ها و اقدامات ملی مربوط به جلوگیری از کاهش نرخ باروری و ارتقای آن متناسب با آموزه‌های اسلامی و اقتضائات راهبردی کشور از سوی رئیس‌جمهور ابلاغ شد.
به مادرانی که صاحب بچه شوند سکه تعلق می‌گیرد
در بخش‌هاي تشويقي اين بخشنامه چنين آمده است: بازنگری و وضع قوانین و مقررات حمایتی و تشویقی فرزندآوری به صورت پلکانی با رعایت سه معیار سن ازدواج، فاصله موالید و تعداد فرزندان ازطریق پیش‌بینی الزاماتی همچون: (۲، ۳ و۶)، پوشش بیمه اجباری درمان رایگان مادر و کودک از ابتدای بارداری تا پایان دو سالگی کودک برای کسانی که فاقد پوشش بیمه درمانی هستند، اختصاص سبد تغذیه رایگان ماهانه به صورت بن کالا شامل؛ پروتئین، لبنیات، برنج و حبوبات به میزان یک تا دو میلیون ریال به مادران باردار و دارای فرزند زیر ۲ سال حداقل برای ۳ دهک درآمدی پایین و نیازمندان بر اساس ارزش ریالی سال ۱۳۹۰ به عنوان سال پایه از اقدامات ملی متناسب با هر یک از راهبردهای ملی موضوع ماده (۲) است.

بر این اساس، اقلام سبد تغذیه رایگان توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شامل؛ اختصاص بسته بهداشتی ـ درمانی رایگان شامل؛ مکمل‌های غذایی، دارو، آزمایش‌های دوره‌ای و موردی و معاینه‌های ماهیانه به مادران باردار و دارای فرزند زیر ۲ سال برای حداقل ۳ دهک درآمدی پایین و نیازمندان تعیین می‌شود.
بر اساس این مصوبه، افزایش مدت مرخصی استعلاجی زایمان به ۹ ماه و مرخصی بدون حقوق به ۲۱ ماه و جمعاً به مدت ۳۰ ماه به ازای هر فرزند و در مجموع ۱۰ سال بصورت شناور با حفظ شغل برای کلیه شاغلان بخش دولتی و غیردولتی است. همچنین مرخصی استعلاجی و بدون حقوق قابل بازخرید نیست و حداکثر تا ۶ سالگی کودک قابل استفاده است و مرخصی استحقاقی ۲ هفته‌ای تولد فرزند به پدر اختصاص می‌یابد که این مرخصی قابل بازخرید نیست.

پرداخت هدیه تولد فرزند به مادر

پرداخت هدیه تولد فرزند به مادر به صورت سکه بهار آزادی اعمال می‌شود.
بر اساس جدول فوق در صورتی که سن پدر یا مادر زیر ۲۵ سال باشد فرزند اول نیم سکه، فرزند دوم یک سکه،فرزند سوم يك و نيم سکه و فرزند چهارم هدیه‌ای دریافت نخواهد کرد.
در صورتی که سن پدر یا مادر بین ۲۹ تا ۲۵ سال باشد فرزند اول هدیه‌ای دریافت نکرده، فرزند دوم نیم سکه، فرزند سوم ۱ سکه و فرزند چهارم  يك و نيم  سکه دریافت خواهد کرد.
در صورتی که سن پدر یا مادر بین ۳۹ تا ۳۰ سال باشد فرزند اول و دوم هدیه‌ای دریافت نخواهند کرد. فرزند سوم نیم سکه و فرزند چهارم ۱ سکه دریافت خواهد کرد.
بر این اساس، افزایش سنوات تحصیلی دانشجویان مادر به ازای هر فرزند تا ۴ نیم‌سال و کاهش سقف واحدهای درسی در هر نیم‌سال تا سقف ۸ واحد، متناسب‌سازی نظام آموزشی کشور با ملاحظات جنسیتی و سیاست‌های جمعیتی در ساختار، محتوا و طول مدت تحصیل از دیگر بندهای این مصوبه است.
همچنین مراکز آموزش عالی موظفند در توزیع و تخصیص وام دانشجویی، وام ودیعه مسکن و همچنین تخصیص خوابگاه‌های دانشجویی، دانشجویان متأهل دارای فرزند را در اولویت قرار دهند.
دانشجویان مادر دارای فرزند زیر ۳ سال می‌توانند تا ۵۰ درصد
بر اساس جدول فوق در صورتی که سن پدر یا مادر زیر ۲۵ سال باشد فرزند اول نیم سکه، فرزند دوم یک سکه، فرزند سوم ۱. ۵ سکه و فرزند چهارم هدیه‌ای دریافت نخواهد کرد.
واحدهای درسی نظری دوره تحصیلی خود را به صورت نیمه حضوری یا مجازی بگذرانند.
دستورالعمل اجرایی مربوط توسط وزارتین علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تهیه و ابلاغ خواهد شد. بر اساس این مصوبه، فراهم آوردن امکان حضور منعطف و کاهش ساعات کار موظف، ایجاد امتیازات خاص و تسهیلات لازم در طرح دورکاری و نیمه حضوری و سایر شیوه‌های مناسب اشتغال برای زنان باردار و مادران دارای فرزند زیر ۵ سال است و حق عائله‌مندی در کلیه قوانین و مقررات استخدامی به دو برابر افزایش می‌یابد.
پرداخت پاداش اولاد به صورت ماهانه و به صورت پلکانی در کلیه قوانین و مقررات استخدامی کشور اعمال می‌شود.

بر این اساس، اعطای مشوق‌های مالیاتی به خانواده متناسب با تغییرات در بُعد خانوار ازطریق تغییر در واحد مالیاتی از فرد به خانواده، حمایت از طراحی، ساخت و واگذاری مسکن‌های چند نسلی به خانواده‌های گسترده، احتساب خانه‌داری به عنوان شغل و کمک به بیمه بازنشستگی زنان متأهل خانه‌دار با پرداخت بخشی از حق بیمه توسط دولت متناسب با درآمد خانواده است. همچنین مادران شاغل دارای ۳ فرزند و بیشتر می‌توانند با داشتن هر میزان سابقه کار، علاوه بر میزان سنوات خود به ازای هر فرزند با یک سال افزایش سنوات بازنشسته شوند.
مادران شاغل می‌توانند با هر میزان سابقه کار با‌‌ همان میزان سنوات بازنشسته شوند.
پرداخت وام قرض الحسنه «فرزند» به مبلغ یکصد میلیون ریال به خانواده‌ها برای فرزندان سوم تا پنجم با بازپرداخت ۱۰ ساله و بدون الزام به سپرده‌گذاری توسط بانک‌های عامل برمبنای نرخ پایه سال ۱۳۹۱ خواهد بود.

همچنین این تسهیلات به خانواده‌هایی که سن مادر حداکثر ۳۹ سال باشد، اختصاص می‌یابد.
بر اساس این مصوبه، کاهش مدت خدمت سربازی متناسب با سن ازدواج و تعداد فرزندان و افزایش حقوق و تسهیلات آن‌ها با رعایت ضوابط و مقررات مورد عمل ستاد کل نیروهای مسلح است.
درج عناوین و سرفصل‌های مربوط به آماده‌سازی دختران و پسران از نظر سلامت جسمی و روحی و روانی برای عهده‌داری مسئولیت اداره خانواده و پرورش فرزندان در متون آموزشی مقاطع مختلف تحصیلی توسط وزارت آموزش و پرورش، افزایش اعتبارات، امکانات، ساعات درسی و فعالیت‌های ورزشی دختران و پسران در مدارس و دانشگاه‌ها، ایجاد رشته‌های تحصیلی متناسب با جایگاه و نقش خانواده و زن براساس فرهنگ اسلامی، همچون مدیریت خانه و خانواده در مقاطع مختلف توسط وزارتین آموزش و پرورش و علوم، تحقیقات و فناوری، اجرای مستمر طرح غربالگری سلامت دختران و پسران در مدارس و دانشگاه‌ها.، ترویج زایمان طبیعی و بدون درد و مقابله هدفمند با سزارین‌های غیرضروری و سودجویانه است.

همچنین خانواده‌های دارای ۴ فرزند و بیشتر براساس نتایج آمایش جمعیتی و در دهک‌های پایین درآمدی جامعه می‌توانند حسب مورد از یکی از دو امتیاز؛ دریافت وام خرید مسکن به میزان دو برابر سقف وام‌های اعطایی بانک مسکن، با باز پرداخت ۳۰ ساله و حداقل سود بانکی بخش مسکن و دریافت یک قطعه زمین مسکونی به مساحت ۲۰۰ - ۱۵۰ مترمربع در شهرستان محل سکونت به شرط ساخت و حداقل ۱۵ سال سکونت در آن باستثناء کلان‌شهرهای کشور بهره‌مند شوند.

نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *


۱۳۹۱/۰۷/۲۶ ۱۷:۴۱
اول شما شرایطی رو ایجاد کنید تا مامان و بابا بتونن برن زیر یک سقف حالا بعد به این مسائل هم میرسیم (8456)
۱۳۹۱/۰۷/۲۶ ۱۷:۴۶
بگذار اون يك مليوني كه بهمون دادي پايين بره بعد سكه بده كه تو گلومون نگيره (8458)
۱۳۹۱/۰۷/۲۶ ۱۸:۱۱
آقای احمدی نژاد اون طرحت که میگفتی بچه دار شین اولش 1 میلیون میدم هر ماه 100 هزار تومان از اون چه خبر؟ چقدر در افزایش جمعیت تاثیر داشت ؟ (8459)
۱۳۹۱/۰۷/۲۶ ۱۸:۳۶
مجلسیهای محترم هنوز یک نامه در حمایت از این طرح امضا نکردن ؟
انصافا انصافا اگه کمتر از 20 بدین دیگه بی انصافیه . (8461)
۱۳۹۱/۰۷/۲۶ ۲۰:۱۷
آقای احمدی نژاد اگه شما پیشاپیش به من یک میلیارد دلار بدهید و بگویید بچه دار شو به هیچ وجه اینکار رو نمیکنم. به دنیا آوردن موجودی بی گناه در این شرایط فرهنگی و اقتصادی و .... که مسبب اصلیش هم دولته ظلم در حق بچه هایی معصومی است که متولد می شوند و عواقب اخروی و دنیوی فراوانی برای والدین انها هم دارد. (8471)
احمد
۱۳۹۱/۰۷/۲۶ ۲۲:۲۰
شما با اين همه دارايي و ادعا توان مديريت جمعيت حاضر را هم نداريد. (8482)
۱۳۹۱/۰۷/۲۶ ۲۳:۰۷
خدا وکیلی این همه وقت رو که گذاشتن برای تنظیم این جدول به جاش میزاشتن برای مشکلات اقتصادی بهتر نبود؟ (8484)
۱۳۹۱/۰۷/۲۷ ۰۸:۴۸
...یه بار واسه یک میلیون تومان سرمون کلاه رفت دیگه گول نمیخوریم (8494)
۱۳۹۱/۰۷/۲۷ ۱۵:۲۱
واقعا گول خوردی ؟ (8544)
يكتا
۱۳۹۱/۰۷/۲۸ ۲۳:۵۳
اينو راست گفتي دهنت گلاب از كجا معلوم به قولشون عمل كنند (8665)
بابک
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱/۰۷/۲۷ ۱۰:۲۸
مجلس که با تمام احترامی که براش قائلم از خودش اختیاری نداره هر چی دولت بگه وهر کاری هم انجام بده اونا کاری به کارش ندارن فقط وفقط دنبال امیال سیاسی وکاری خودشون هستن یک نمونه اش به وضع استیضاها نگاه کنید یکبار امضاء جمع میکنن بار دیگه خودشون پسش میگیرن وغیره ..... (8505)
۱۳۹۱/۰۷/۲۷ ۱۵:۲۲
چه احترامی واسه این مجلس قائلی؟ (8545)
۱۳۹۱/۰۷/۲۷ ۱۱:۰۷
مگه میشه با یه سکه فرزند بزرگ کرد ........ (8511)
محمد صادق
۱۳۹۱/۰۷/۲۷ ۲۱:۲۷
اینا فکر خودشونن
بابا اونا اول شغل ایجاد کنن بیکارا برن سر کار بعدش بیان بگن بچه کمه بچه کمه
ما تو همینش موندیم بدبخت نسل آینده
ماشالا اینقد رفاه و ارزونی هست 6 تا هم بچه بزرگ کنیم
کمترین هزینه یک خانواده 3 نفری در شهرهای معمولی مثل یزد و کرمان و اینا حداق 700 تومن
اونوقت حقوق کارگر نهایتش 550 تومن
150 تومنشو برن دزدی کنن؟
ببخشین قلط کردن گفتن
ما که حقوق 17 میلیونی نمیگیریم که
اونی که میگیره 100 تا بیاره بزرگ کنه (8583)
۱۳۹۱/۰۷/۲۸ ۱۳:۰۰
به خدا این چیزارو می شنوم میخوام سرمو بکوبم به دیوار. یکی نیست به اینا بگه آخه شما چه گلی به سر همین جمعیت حاضر زدین که حالا خواهان افزایش جمعیت هستید؟؟ الان آدم به زور میتونه خرج خودشو دربیاره چه برسه بخواد ازدواج کنه دیگه چه برسه به اینکه بخواد بچه دار هم بشه! همون مشکل ساده ی ترافیک رو نتونستید حل کنید حالا با افزایش جمعیت ببینید چی میشه! (8623)
ابو المحمود
۱۳۹۱/۰۷/۲۹ ۰۰:۴۰
من هنوز طرح یک میلیونی رو یادم نرفته که چه دروغ بزرگی از اب درامد حالا طرح سکه رو باور کنم محاله. (8668)
۱۳۹۱/۰۷/۲۹ ۱۸:۵۰
ما همینطوری توی این وضعیت داریم زایمان میکنیم (8737)
علی
United States
۱۳۹۱/۰۷/۳۰ ۰۲:۴۸
ملت پول ندارن نون بخرن حالا بیان بچه دار هم شوند! حالا چندتا سکه میدن (8774)
روشن
United States
۱۳۹۱/۰۸/۰۱ ۲۲:۰۴
متاسفم براتون از سایتتون یک نظر موافق ندیدم همه یا همه نظرات موافق رو زیر آب می کنید یا هم سایتتون خیلی بیننده نداره من که بار اول و آخرم بود آخه کیه که این چیزها رو نفهمه (8955)
مشنطیتد
۱۳۹۱/۰۸/۰۵ ۰۱:۵۳
آفرین بر این رییس جمهور عدالت محور (9306)
امین عباسی
۱۳۹۱/۰۸/۰۷ ۰۸:۰۷
ماکه مامان بچه رو نداریم اول باید فکری و این تسهیلات رو بدید که بتونیم مامان بچه رو بیاریم بعد ما قول میدیم 10بچه بیاریم (9506)
سحر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱/۰۸/۱۱ ۱۱:۵۰
حالا اين طرحي كه گفتين كه تصويب نهايي ميشه تا ما هم بتونيم استفاده كنيم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

بنده فقط تا اول آذر ميتونم صبر كنما

بعدش كه نيني مياد بغل ماماني (10022)
ندا تاج بخش
۱۳۹۱/۰۸/۱۴ ۱۲:۲۵
از کجا باید این سکه را گرفت و همچنین سبد کالا را (10345)
۱۳۹۱/۰۸/۱۸ ۲۳:۳۵
سر کوچه محمود اینا (10881)
fatemeh
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱/۱۰/۱۵ ۱۱:۲۰
از کجا باید این سکه رو بگیریم لطفا جواب بدید مرسی (18082)
admin
۱۳۹۱/۰۸/۱۵ ۲۰:۱۸
اداره بوق (10548)
الهه
۱۳۹۱/۱۱/۱۴ ۱۷:۳۸
برای گرفتن سکه برای فرزند اول خانواده در سال91 باید به کجا مراجعه کنیم (24788)
احمد رحيمي
۱۳۹۱/۱۲/۰۲ ۲۰:۱۸
اخه ادم عاقل كدام مادر يا پدر زير بيست پنج ساله سه تا بچه مياره
من 38 سال دارم سه تا بچه دارم
سوميشم 4 ماه داره
شما ديگه واقعا داستان داريد به خدا
همه رو سر كارگزاشتيد
واقعا افرين به شما نزد خداوند هم
اجرتونو بعدا ميگيريد
همون سكه هايي كه پرداخت كرديد
رو خداوند به شما پس ميده ولي سه برابرشو چون خبرشو شما داديد (29725)
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲/۰۱/۱۸ ۱۳:۴۷
فرزند پنجم چند سکه؟ (37432)
روح الله
۱۳۹۲/۰۱/۲۹ ۲۱:۰۷
از کجا باید سکه رو بگیریم؟ (39423)
امیر
Germany
۱۳۹۵/۱۲/۱۷ ۱۶:۰۲
داداش فهمیدی از کجا سکه رو بگیریم لطفا به منم بگو؟؟؟ (349528)
سعید
Romania
۱۳۹۲/۱۱/۱۱ ۲۲:۲۸
من بیکار هستم متاهل هستم یک فرزند هم دارم چرا سبد کالا برای ما بیکاران متاهل در نظر نگرفته شده است بخدا قسم آشناهای من هردوشاغل صاحب چند خانه و ماشین سبد کالا میگیرن من بدبخت و بیکار که منزل ندارم ماشین ندارم نباید جزئی از آمار این مملکت باشم (203154)
۱۳۹۹/۰۵/۲۰ ۲۰:۵۶
سلام چه جوری باید سکه بگیریم..
راه حلش چیه...؟ (369007)
اسماعیل وحیدی
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۰/۰۱/۰۳ ۱۴:۰۳
باعرض سلام وخسته نباشید برای دریافت سکه به کجا مراجع کد (371147)