به روز شده در ۱۴۰۰/۱۱/۰۱ - ۰۳:۰۷
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۱۰/۲۷ ساعت ۱۰:۵۲
کد مطلب : ۶۶۵۰۵

درمان آلزایمر باالهام ازخواب زمستانی حیوانات

گروه علمی: محققان دانشگاه لستر دریافته‌اند پروتئینی که به بازیابی مغز حیوانات در زمان بیدارشدن آن‌ها از خواب زمستانی کمک می‌کند، می‌تواند نقش کلیدی در مبارزه با بیماری آلزایمر ایفا کند.
درمان آلزایمر باالهام ازخواب زمستانی حیوانات
پروتئین RBM3 نقش اساسی در جلوگیری از فقدان سلولهای مغزی و ارتباطات آنها در زمان کاهش دمای بدن تا سطوح خطرناک ایفا می‌کند. هنگامی که حیوانات به خواب زمستانی می‌روند، تعداد سیناپس‌های مغزشان کاهش یافته و به آن‌ها اجازه ورود به حالت کندی را می‌دهد.دانشمندان دریافتند که پروتئین RBM3 به بازیابی سیناپس‌ها در زمان بیدار شدن حیوان و احیای فعالیت عادی مغز کمک می‌کند.انسان‌ها نیز از این پروتئین برخوردارند اما این پروتئین در مبتلایان به آلزایمر عمل نمی‌کند.

محققان امیدوارند دارویی که از اثر این پروتئین تقلید کرده یا میزان آن را افزایش می‌دهد، بتواند در نهایت به بازیابی عملکردهای مغزی بیماران مبتلا به زوال عقل کمک کند. حالتی از هیپوترمی (کم شدن دمای بدن) از مغز محافظت می‌کند. برخی افراد ساعتها پس از حمله قلبی، زمانی که در آب یخ افتاده بودند با آُسیب مغزی مواجه نشدند. سرد کردن مغز کودکانی که در زمان تولد با کاهش اکسیژن مواجه شده‌اند نیز به شکل مشابهی برای جلوگیری از آسیب مغزی مورد استفاده است.

محققان در این پژوهش، دمای بدن موشهای مبتلا به آلزایمر و گروه کنترل را 16- 18 درجه سانتیگراد برای 45 دقیقه کاهش دادند که مشابه دمای زمان خواب زمستانی یک پستاندار است. آن‌ها دریافتند که پروتئین RBM3 پس از گرم شدن در حیوانات سالم بکار افتاده و به بازیابی عملکرد کمک کرد اما در موشهای آلزایمری چنین عملکردی مشاهده نشد. این پژوهش در مجله نیچر منتشر شده است.
مرجع : ایسنا