به روز شده در ۱۴۰۲/۰۶/۳۰ - ۱۵:۵۶
 
۱۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۱۱/۱۸ ساعت ۱۴:۳۰
کد مطلب : ۶۸۸۸۱
برنامه​ریزی سفر هیات پارلمانی ایران به انگلیس؛

شکست مذاکرات هسته​ای یک فاجعه است

گروه سیاسی: جک استراو وزیر امور خارجه پیشین دولت انگلیس با اشاره به اهمیت جایگاه اسلام در غرب، از نامه مقام معظم رهبری به جوانان اروپا و آمریکا استقبال کرد و گفت: این نامه با اهمیت، فوق العاده و با توجه به شرایط کنونی به موقع بود.
شکست مذاکرات هسته​ای یک فاجعه است
نماینده منطقه بلک برن از حزب کارگر و رئیس گروه دوستی پارلمانی انگلیس و ایران، با اشاره به اینکه منزلش روبروی یک مسجد قرار دارد، گفت: در حوزه انتخابیه من از هر 3 نفر یک نفر مسلمان هستند و من سالهاست که نگران مقوله اسلام هراسی در غرب هستم. وی با ابراز تعجب از اینکه ˈ چرا این موضوع ( نامه مقام معظم رهبری ) به اندازه ای که می بایست در غرب پوشش داده نشدˈ، خاطر نشان کرد: این مهم است که در این برهه زمانی مفهوم صحیحی از اسلام ارائه شود.

* قیام مردم ایران، قیامی محبوب بود
رئیس گروه دوستی پارلمان انگلیس و ایران در بخش دیگری از سخنان خود در رابطه با انقلاب اسلامی ایران گفت: شکی نیست که این قیامی محبوب بود و شاه ایران وجهه قانونی خود را از دست داده بود. وزیر خارجه پیشین انگلیس ادامه داد: شاه سابق ایران به دلایل مختلف نظیر فساد، خرج های گزاف، ممانعت از برگزاری مراسم های مذهبی، محکوم به پایانی تلخ شد.

نماینده منطقه ˈبلک برن تصریح کرد: من فکر نمی کنم که در انگلیس چالشی نسبت به حقانیت جمهوری اسلامی وجود داشته باشند. ˈجک استراو اظهار نمود: ما هم در قرن هفدهم میلادی انقلاب کردیم که نسبت به انقلاب ایران شدیدتر بود و از هر ده نفر انگلیسی، یک نفر جانش را از دست داد و این آشفتگی تا مدتها ادامه داشت که نهایتا در پایان سده هفدهم میلادی به ثبات رسید. وی افزود: اما فضای سیاسی ایران بسیار پرطروات و پویا است و نمونه آن را می توان در انتخاب آقای حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور در تابستان سال 2013 میلادی مشاهده کرد.

وزیر خارجه پیشین دولت انگلیس در رابطه با علت تفاوت رویکردش نسبت به بسیاری ازسیاستمداران غربی درخصوص ایران گفت: یک اصل بنیادین در دیپلماسی ارتباطات بین الملل است که باید کشور مقابل را درک نمایید و تاریخ آن را بشناسید.وی افزود: من اولین وزیر خارجه انگلیس بودم که پس از انقلاب اسلامی ایران در سال 57 از تهران بازدید کرده بودم.جک استراو ادامه داد: من در طول مدت وزارتم پنج مرتبه به ایران سفر کردم و هیچ وزیر خارجه انگلیس پس از آن به ایران سفر نداشته است که جای تاسف دارد. وی گفت: من تا حدودی از تاریخ ایران مطلع بودم ولی به منظور تقویت ارتباط با ایران، مطالعات زیادی را در همان سال 2001 میلادی داشتم و با بسیاری از ایرانیان مقیم انگلیس صحبت کردم و توانستم شناختم را نسبت به نگرانی های ایران از انگلیس افزایش دهم.

** باید نگرانی های ایرانی ها را نسبت به انگلیس درک کرد
رئیس گروه دوستی پارلمان انگلیس و ایران با اشاره به این جمله معروف که پشت هر اتفاقی، دست انگلیسی ها در کار است گفت: من از این تکه کلام در فارسی با خبر هستم که البته بیانگر نگرانی ایرانیان نسبت به انگلیس است. وی با بیان اینکه متاسفانه تاریخ ایران در انگلیس شناخته نشده است، تصریح کرد: وقتی من با مخاطبان انگلیسی در خصوص ایران صحبت می کنم ،از آنها می خواهم که تصور کنند چه حسی خواهند داشت اگر ایران انحصار تولید تنباکو را در انگلیس به دست می گرفت؛ اگر ایران صد سال پیش می گفت ما از تولید نفت دریای شمال سود مختصری به شما می دهیم و بقیه را به عنوان سهم خود برداشت خواهیم کرد؛ اگر ایران شخص اول دولت را تغییر می داد؛ اگر در مقابل دفتر نخست وزیری در داونینگ استریت کودتا می کرد تا نخست وزیر را تغییر دهد؛ و اینکه بعد از انقلاب ایران هم انگلیس از جنگ عراق علیه ایران حمایت کرد، می توان نتیجه گرفت که چرا ایرانی ها نسبت به ما خوش بین نیستند.

ˈجک استراو خاطر نشان کرد: ما باید این نگرانی ها را دریابیم و من امیدوارم ایران بداند در اینجا افراد بسیاری هستند که این نگرانی ها را درک می کنند. وی ادامه داد: ما نمی توانیم به گذشته بازگردیم اما آن را هم تائید نمی کنیم، لذا می خواهیم ارتباط مان را با ایران ارتقا ببخشیم و من نقش خودم را در این هدایت جریان، مهم می دانم.

**شکست مذاکرات هسته ای یک فاجعه است
ˈجک استراو همچنین با اشاره به پیشرفت های حاصل شده در مذاکرات هسته ای میان ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 ، فضای کنونی را برای حصول توافق هسته ای مثبت ارزیابی نمود وگفت: در انگلیس ، هر توافقی و به هر میزانی که صورت گیرد مورد استقبال قرار می گیرد و دولت دیوید کامرون می تواند به همین منظور محبوبیت کسب کند. وزیر خارجه پیشین انگلیس ضمن تاکید برحق ایران در استفاده از برنامه صلح آمیزهسته ای گفت: در میان انگلیسی ها به استثنای چند نفر، اکثریت جریان سیاسی حاکم خواستار حصول توافق هستند و حساسیتی نسبت به تعاریف بکار برده شده در توافقنامه هسته ای ندارند.

ˈجک استرا گفت: در بخشی از توافق صورت گرفته در نوامبر سال 2013 میلادی که انگلیس هم از طرفین این توافقنامه بود، حق استفاده از برنامه ی هسته ای صلح آمیز توسط جمهوری اسلامی ایران به رسمیت شناخته شده است. وزیر خارجه پیشین دولت انگلیس با اشاره به جزییات پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای، گفت: کشورهای متعهد به این پیمان حق بهره برداری از برنامه هسته ای صلح آمیز دارند و این بدین معناست که آنها حق غنی سازی اورانیوم را تا حد مورد نیاز خواهند داشت.

وی افزود: در این توافقنامه حق غنی سازی ایران را به اندازه مشخص و برای مصارف صلح آمیز به رسمیت شناخته شده است. این نماینده مجلس عوام انگلیس خاطر نشان کرد: البته زبان محتاطانه ای در آن بکار رفته است اما این خبر خوبی بود که در این توافقنامه، حق ایران به رسمیت شناخته شد.جک استراو با مقایسه شرایط انگلیس با ایالات متحده در ارتباط با مذاکرات هسته ای با ایران گفت: شرایط انگلیس و واشنگتن در این خصوص کاملا متفاوت است. وزیر خارجه پیشین دولت انگلیس خاطر نشان کرد: اوباما اکثریت آراء را در مجالس سنا و کنگره ندارد و در کنگره آمریکا عناصری که غالبا هم جمهوری خواه هستند، می خواهند مسیر مذاکرات هسته ای با ایران و شخص رییس جمهور و دولت را در این زمینه منحرف نمایند.

ˈجک استراو با اشاره به وجود برخی دیدگاه های منفی در میان جمهوری خواهان آمریکا در قبال ایران اظهار داشت: این یک واقعیت است و البته بیانگر دیدگاه من نیست. اما من مطمئن هستم که اوباما به همراه مجموعه دولتش خواهان توافق با ایران هستند؛ با این تفاوت که آنها توافقی می خواهند که کنگره با آن مخالفت نکند. وزیر خارجه پیشین انگلیس در خصوص پیش بینی آینده مذاکرات هسته ای با ایران گفت: به نظر من اگر نتوان به یک توافق نهایی دست یافت اما می توان به یک توافق محکم اما موقت دست یابیم. وی درعین حال افزود: اما من فکر می کنم اگر مذاکرات ناگهان شکست بخورد، برای همه فاجعه بار خواهد بود.

* سفر هیات پارلمانی ایران به انگلیس در حال برنامه ریزی است
رئیس گروه دوستی پارلمانی انگلیس و ایران درخصوص سفر آتی هیات پارلمانی ایران به انگلیس گفت: قرار است این سفر در اواسط ماه مارس میلادی صورت گیرد و خوشبختانه در این ایام فرصت لازم نیز وجود دارد. وی گفت: با توجه به در پیش بودن انتخابات عمومی، در اواخر ماه مارس میلادی، پارلمان انگلیس توسط ملکه منحل خواهد شد و به مدت 5 هفته، تا زمان برگزاری انتخابات عمومی، پارلمانی وجود نخواهد داشت که بعد از آن نیز یک دوره زمانی دیگری لازم است که پارلمان جدید تشکیل شود.

رئیس گروه دوستی پارلمان انگلیس و ایران خاطر نشان ساخت: لذا پس از اینکه تاریخ جدید سفر هیات پارلمانی ایران به ما پیشنهاد شد، سبب گردید تا ما به عنوان شعبه انگلیس اتحادیه بین پارلمانی، آن را در اولویت کارمان قراردهیم و سفر هیات پارلمانی کشور دیگری را که در این دوره قرار بود صورت گیرد، به تاخیر بیاندازیم تا زمان برای سفر هیات ایرانی فراهم گردد که البته جزئیات آن در حال هماهنگی است.

ˈجک استراو با راهبردی خواندن سفر هیات پارلمانی ایران به لندن گفت: این سفرها همیشه می تواند تاثیرگذار باشند و امیدوارم سفری را که من و همکارانم سال گذشته میلادی به تهران داشتیم سبب شناخت بهتری از انگلیس شده باشد و این مساله درک شود که ایران دوستانی را در هر دو جریان سیاسی اینجا دارد. وی ادامه داد: به دلیل وجود یک ذهنیت منفی از ایران که در برخی از رسانه های انگلیس به آن دامن زده می شود و گفته می شود که ایران کشور خوبی نیست، این فرصت مناسبی خواهد بود تا چنین ذهنیتی تصحیح شود و روابط عمیق شود.

این نماینده مجلس از حزب کارگر درخصوص تاثیر انتخابات عمومی انگلیس بر برنامه سفر هیات پارلمانی ایران گفت: البته من از نتیجه انتخابات مطلع نیستم و هیچکس هم نمی داند. اما در نهایت یا ما نخست وزیر حزب محافظه کار و یا حزب کارگر خواهیم داشت؛ لذا اگر هیات پارلمانی ایران بتوانند با مقامات ارشد این دو حزب ملاقات کند ، این سفر می تواند تاثیرگذار باشد.جک استراو همچنین در خصوص موضوعات مورد بحث در این دیدار گفت: ما می خواهیم در خصوص موضوعات و مسائلی که همکاران ایرانی ما قصد پیگیری آنها را دارند بحث کنیم، چرا که این سفر ˈآنهاˈ به انگلستان است و من خیلی خوشحالم که این سفر در شرف انجام است.

رئیس گروه دوستی پارلمان انگلیس و ایران افزود: من گمان می کنم آنها می خواهند در مورد تعاملات و روابط دو جانبه صحبت کنند.جک استراو همچنین گفت: چگونگی تقویت تعاملات تجاری از دیگر موضوعات مورد بحث است چرا که تمام اعضاء گروه دوستی همه حزبی پارلمان انگلیس از سیاست های یکجانبه دولت کامرون ، در راستای کاهش تجارت با ایران خسته شده اند. وی خاطر نشان ساخت: این در حالی است که این سیاست حتی توسط واشنگتن هم دنبال نمی شود و صادرات محصولات آمریکایی به ایران در حال افزایش است. جک استراو اظهار داشت: ایران کشوری پهناور، دارای حکومتی باثبات در مزرهایی مشخص است که در همسایگانی دشوار گرفتار شده است.

** بازگشایی سفارت انگلیس در ایران

ˈجک استراو درخصوص بازگشایی سفارت انگلیس در تهران گفت: من از جزئیات مذاکرات بین دو دولت در این خصوص مطلع نیستم ولی فکر نمی کنم که غیر از موضوع محموله های دیپلماتیک و تدبیر برای ایرانیانی که بدون مجوز قانونی اینجا مانده اند، موضوع دیگری مطرح باشد. وی در خصوص حضورغیر قانونی برخی از ایرانی ها که توسط وزارت کشور (هوم آفیس) انگلیس مطرح شده است، گفت: اینها یا پناهندگانی هستند که درخواستشان رد شده و یا دانشجویانی هستند که مدت اقامتشان به اتمام رسیده که باید آنها بازگردانده شوند.

این نماینده مجلس عوام با بیان اینکه معمولا ایرانی هایی که تقاضای پناهندگی شان رد می شود، پاسپورت خود را معدوم کرده و ادعا می کنند که به دلیل فرار از محاکمه از ایران گریخته اند، گفت: دولت انگلیس و دادگاه های این کشور، این داستان ها را قبول نمی کنند و این افراد را به عنوان پناهندگان اقتصادی قلمداد می کنند.

ˈجک استراو خاطر نشان کرد: در حال حاضر شمار پناهندگان ایرانی در انگلیس، این کشور را در رده سوم و یا چهارم نسبت به سایر پناهندگان کشورهای دیگر قرار داده است. وزیر خارجه پیشین دولت انگلیس گفت: البته این بزرگترین مشکل نیست و ما این مشکلات را با سایر کشور ها به دلیل برقراری مناسبات سیاسی مرتفع می کنیم و لذا من معتقد هستم که فقدان ارتباط سیاسی نمی تواند کمکی به حل مشکلات دو جانبه کند.

وی با اشاره به متوقف شدن محموله های دیپلماتیک انگلیس در گمرک ایران، گفت: سفارت ما در تهران در نوامبر 2011 میلادی توسط افرادی مورد حمله واقع شد و این اتفاق تقصیر ما نبود و نتیجه این اتفاق که من به شخصه از آن بازدید کردم ، خرابی بسیاری از دستگاه های سفارتخانه بوده است. لذا ما باید مجددا آنها را بازگردانیم. جک استراو تصریح کرد: طبیعتا اینها در یک کیسه جا نمی شوند و باید در قالب یک محموله ارسال گردند. وی با اشاره مناسبات معمول دیپلماتیک گفت: در حالی که من و همکارانم دوست و مدافع ایران هستیم ولی هیچکدام از ما قبول نمی کنیم که محموله های دیپلماتیک انگلیس و یا هر کشور دیگری، حتی اگر در وضعیت خاص هم باشد، بتواند توسط گمرک کشور میزبان بازرسی شود.

این نماینده مجلس خاطر نشان ساخت: اگرایران بخواهد محموله های دیپلماتیک خود را به اینجا ارسال کند، ما آن را بازرسی نخواهیم کرد همانطور که زمانی که ما محموله های خود را به روسیه می فرستیم، روس ها آن را بازرسی نمی کنند، متقابلا ما نیز محموله های دیپلماتیک روسی را بازرسی نمی کنیم. به هر حال اگر حمله به سفارت ما صورت نمی گرفت و پلیس ایران در جلوگیری از وقوع این اتفاق اهمال نمی کرد هیچکدام از این اتفاقات رخ نمی داد و این موضوعی است که ما دوست داریم شاید یک تغییر در آن باشیم.

ˈجک استراو در بخشی از این گفت وگو در پاسخ به این سوال که اگر مجددا به عنوان وزیر خارجه انگلیس انتخاب شود چگونه با ایران تعامل خواهد نمود، گفت: من دیگر نمی توانم وزیر شوم چون از دایره سیاست انتخابی ( نمایندگی پارلمان ) بازنشسته می شوم. اما اینکه چطور با ایران برخورد می کردم، باید بگویم همانگونه ای برخورد می کردم که در دوران تصدی ام در وزارت خارجه و یا در قالب گروه دوستی دنبال کرده ام . وی ادامه داد: یکی از کارهایی که من انجام دادم که به زعم بعضی ها منجر به کنار گذاشتن، من از وزارت خارجه شد این بود که از ادبیات تهدید استفاده نکنم و اینکه اگر ایران فلان کار را نکند، حمله نظامی خواهیم کرد. وزیر خارجه پیشین انگلیس خاطر نشان ساخت: من تلاش کردم که این ادبیات در دستور کار من نباشد.
مرجع : ایرنا