به روز شده در ۱۴۰۲/۰۷/۰۸ - ۰۱:۱۲
 
۱۱
تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۱۲/۰۱ ساعت ۲۳:۲۳
کد مطلب : ۷۰۲۶۴
خبر خوش وزير ارشاد برای اهالی موسیقی

ارکستر سمفونیک تهران فعالیت خود را آغاز خواهد کرد

خودسرها با جوسازی در صدد حذف موسيقي هستند
گروه هنري: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به سخنرانی رییس جمهور در سال گذشته در جمع هنرمندان یادآور شد: این خبر خوب را باید به اهالی موسیقی بدهم که ارکستر سمفونیک تهران در روزهای پایانی سال جاری فعالیت خود را آغاز خواهد کرد و ارکستر ملی در دو ماه آغازین سال 1394 فعالیتش را از سر خواهد گرفت.
ارکستر سمفونیک تهران فعالیت خود را آغاز خواهد کرد
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان آنکه برخی از گروه های سیاسی تلاش می کنند با سوء استفاده از احساسات مذهبی مردم ، موسیقی را کم ارزش جلوه دهند گفت: این وزارتخانه با رعایت قانون، شرع، و موازین حکومت از موسیقی حمایت خواهد کرد. علی جنتی در مراسم اختتامیه سی امین جشنواره بین المللی موسیقی فجر که شامگاه امشب (جمعه) در تالار وحدت  برگزار شد با اشاره به فضا سازی برخی گروه ها گفت: عده ای از گروه های سیاسی تلاش می کنند با بهره گیری از احساسات مذهبی مردم، موسیقی را کم ارزش جلوه دهند و در این زمینه باید با قدرت اعلام کنیم که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، قانون، شرع، دین و موازین حکومت را بهتر از آنها می داند.

جنتی خاطرنشان کرد: بنابراین کنسرت های دارای مجوز همه موازین را رعایت کرده اند و ما از اجرای آنها حمایت می کنیم و تسلیم گروه های خود سر نخواهیم شد. وی با بیان آنکه برخی ها با جوسازی مبنی بر آنکه مجوز انتشار آلبوم تک خوانی زن از سوی وزارت ارشاد صادر شده است سعی بر پرتنش کردن فضای موسیقی کرده اند افزود: اگر مجوزی برای تک خوانی از سوی وزارت ارشاد داده می شد ما بر آن عقیده پایدار بودیم اما این گونه نبود و صرفا گروه های خودسر با اطلاعات نادرست اقدام به انتشار این خبر کردند.

جنتی با تاکید بر آنکه نسبت به مراجع تقلید احترام ویژه ای قائل هستیم تصریح کرد می دانیم که دغدغه آنها از روی نگاه اسلامی و دینی است و ما به آنها می گوییم که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تمامی موازین دینی را در اخذ مجوز آلبوم و اجراهای زنده رعایت کرده و خواهد کرد. وزیر ارشاد حضور معنویت شرقی در موسیقی ایرانی و گرایش به موسیقی مفهومی در سی امین جشنواره موسیقی فجر را از دستاوردهای این رویداد برشمرد.

وی ادامه داد: بهره گیری از منابع غنی و اشعار نامداران سرزمین ایران همچون مولانا، سعدی و حافظ که مفاخر این سرزمین هستند بهره گیری از فرهنگ غنی ایرانی را در این رویداد تصدیق می کنند. جنتی با بیان آنکه جشنواره موسیقی فجر جریان پویایی است که موسیقی را زنده نگه داشته است خاطرنشان کرد: در این میان همه باید با همدلی و همفکری تلاش کنیم که این جریان سازی ادامه داشته باشد.

جشنواره بین المللی موسیقی در سی امین گام خود در بخش های رقابتی، جنبی، بانوان، کودک، استعدادهای درخشان، نسل دیگر، نواحی و بین الملل از 24 بهمن ماه کار خود را آغاز کرد و امشب با معرفی برگزیدگان بخش های مختلف رقابتی به کار خود پایان می دهد. وی ادامه داد: جشنواره موسیقی فجر فضایی را مهیا ساخته که هنرمندان جوان در بخش های مختلف معرفی شوند و البته حضور گروه های بین المللی و گروه های نواحی در جشنواره از دیگر دستاوردهای این رخداد به شمار می آیند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه سخنان خود با تاکید بر آنکه تاسیس کانون موسیقیدانان جوان که از سوی دبیر جشنواره (حسن ریاحی ) پیشنهاد شد را مورد حمایت قرار خواهد داد افزود: اساتید نیز باید با حمایت خود دولت را کمک کنند تا در این کانون رشد استعدادهای جوان را نیز شاهد باشیم. وی در ادامه با اشاره به سخنرانی حجت الاسلام والمسلین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری کشور در سال گذشته در جمع هنرمندان یادآور شد: این خبر خوب را باید به اهالی موسیقی بدهم که ارکستر سمفونیک تهران در روزهای پایانی سال جاری فعالیت خود را آغاز خواهد کرد و ارکستر ملی در دو ماه آغازین سال 1394 فعالیتش را از سر خواهد گرفت.

جنتی خاطرنشان کرد: بسیاری از مشکلات شروع کار ارکستر ملی و سمفونیک مادی بود که خود نیز این موضوع را به طور مداوم در هیات دولت مطرح کردم اما سرانجام و تاکنون 40 درصد اعتبارات لازم برای ادامه کار این دو ارکستر اختصاص یافته است. وی در پایان گفت: دولت یازدهم و وزارت ارشاد به عنوان نماینده آن در میان هنرمندان، تمام توان خود را به کار می گیرد تا از هنر و موسیقی فاخر این سرزمین دفاع کند.