به روز شده در ۱۴۰۲/۰۳/۱۷ - ۱۹:۰۱
 
۹
تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۳/۱۹ ساعت ۲۰:۲۵
کد مطلب : ۸۰۴۴۵

عربستان سعودی سفیر ایران را فرا خواند

گروه سیاسی: وزارت خارجه عربستان ضمن فراخواندن سفیر ایران خواستار تحقیق در مورد حادثه مسمومیت تعدادی از زائران عربستانی در مشهد شد.
به گزارش العربیه، وزارت خارجه عربستان سفیر ایران در عربستان را در پی حادثه مسمومیت تعدادی از زائران این کشور در مشهد فرا خواند. وزارت خارجه عربستان با ابراز نگرانی از این حادثه خواستار تحقیق در مورد مسمومیت شهروندان این کشور در ایران شده است.

طی روز های اخیر 33 زائر عربستانی که در قالب تور سیاحتی زیارتی به مشهد سفر کرده بودند با علائم احتمالی مسمومیت همچون تهوع، سرگیجه، افت فشارخون و افت هوشیاری در بیمارستان امام رضا(ع) مشهد بستری شدند که این موضوع از سوی دستگاه های متولی در استان خراسان رضوی به صورت جدی در حال پیگیری است.

از 33 نفر زائر عربستانی که 15 کودک و 14 نفر بزرگسال (هفت زن و هفت مرد) بوده اند، به رغم تلاش کادر پزشکی سه نفر از آنان شامل یک دختر 14ساله و دو پسر حدود سه ساله به علت وخامت شدید حال عمومی در بیمارستان امام رضا(ع) و نیز یک کودک سه ساله از این کاروان در یکی دیگر از بیمارستان های مشهد فوت شده است.

سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در پی مسمومیت زائران عربستانی بیانیه ای صادر کرد. در ادامه این بیانیه آمده است: این حادثه در پی سمپاشی طبقه پنجم یک هتل در مشهد به منظور دفع حشرات اتفاق افتاده بود، به این ترتیب که گازهای متصاعد شده ناشی از سمپاشی اتاق ها از طریق کانال های تأسیسات به محل اسکان زایران نشت کرده منجر به مسمومیت تعدادی از آنان شد.

علی اصغر حسنی مدیر گروه بهداشت محیط و حرفه ای معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: بر اساس بررسی های انجام شده، مسئولان هتل در طبقه پنجم این هتل اقدام به سم پاشی با استفاده از قرص آلومینیوم فسفید (سموم ارگانه فسفره) کرده بودند که گاز ناشی از این سم به دیگر طبقات منتقل و سبب مسمومیت تعدادی از زائران عرب زبان شده است.

وی افزود: وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی و سایر بخش ها زیر نظر دادگستری مشهد در حال فعالیت هستند؛ البته سم به تهران ارسال شده است تا سم شناسی روی آن انجام شود.
مرجع : تسنیم