کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

معاون وزیر کشاورزی خبر داد

کاهش صادرات هندوانه ایرانی با سیاسی‌کاری عرب‌ها

ایسنا , 5 تير 1394 ساعت 9:35

گروه اقتصادی: معاون وزیر جهاد کشاورزی از قطع صادرات هندوانه به کشورهای عربی و جایگزینی مصر در این بازار خبر داد و گفت: این شایعات حاصل سیاسی‌کاری عرب‌ها بوده است.


عباس کشاورز اظهار کرد: اخیرا با توجه به شایعاتی که حواشی هندوانه ایرانی در کشور‌های عربی مطرح شده، علی‌رغم تلاش‌های صورت گرفته صادرات این محصول به کشور‌های عربی تقریبا قطع شد اما صادرات هندوانه به عراق و دیگر کشور‌ها همچنان ادامه دارد. وی تصریح کرد: شایعات به وجود آمده درباره هندوانه ایرانی کاملا غیرعلمی بود، چرا که نهایتا با تلاش‌های سازمان حفظ نباتات، سلامت و کیفیت این محصول مورد تایید قرار گرفت و این شایعات حاصل سیاسی‌کاری عرب‌ها بوده است.

کشاورز گفت:‌ پس از طرح این شایعات و کاهش صادرات هندوانه ایرانی به کشور‌های عربی، مصر جای ایران را در بازار‌ کشور‌های عربی گرفت و از ابتدا هم مشخص بود که هدف این کشور‌ها از طرح چنین شایعاتی چیست. معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی در خصوص وضعیت تولید و صادرات هندوانه در سال جاری اظهار کرد: با توجه به اتفاقاتی که در سال گذشته برای تولید‌کنندگان هندوانه افتاد و آنها از فروش محصول زیان کردند، از پاییز سال گذشته با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تولید‌کنندگان را مجاب کردیم تولید هندوانه را کاهش دهند.

وی افزود: در این سیاست‌گذاری وزارت جهاد کشاورزی تا حدود بسیار زیادی موفق شد، چرا که مازاد تولید تا حدودی کنترل شد. به گفته کشاورز قیمت هر کیلوگرم هندوانه در مزرعه حدود 600 تومان است اما تفاوت قیمت آن در بازار دلالی در سیستم توزیع مویرگی این محصول بر می‌گردد. معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی گفت: با توجه به افزایش تولید تابستانه هندوانه، نسبت به مازاد عرضه آن در شهریور ماه نگران هستیم.


کد مطلب: 82045

آدرس مطلب :
https://www.baharnews.ir/news/82045/کاهش-صادرات-هندوانه-ایرانی-سیاسی-کاری-عرب-ها

بهار نیوز
  https://www.baharnews.ir