به روز شده در ۱۴۰۲/۰۳/۱۵ - ۱۰:۳۸
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۴/۳۱ ساعت ۱۰:۵۴
کد مطلب : ۸۵۲۴۱
از هر پنج زن، یک نفر به میگرن مبتلا می‌شود

90 درصد میگرنی‌ها، سابقه فامیلی دارند

گروه علمی: عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران ضمن اعلام اینکه 75 درصد مبتلایان به میگرن را زنان تشکیل می‌دهند، گفت: درباره علت ایجاد میگرن فرضیه‌های مختلفی بیان شده است که البته هیچ کدام ثابت شده نیست، اما جنبه ژنتیکی بسیار قوی دارد و تا 90 درصد بیماران سابقه فامیلی مثبت دارند.
90 درصد میگرنی‌ها، سابقه فامیلی دارند
دکتر علی اصغر اخوت، میگرن را یک بیماری شایع نورولوژیک دانست و گفت: تقریبا از هر پنج زن، یک نفر به میگرن مبتلا می‌شود. وی افزود: تقریبا 75 درصد مبتلایان به میگرن را زنان تشکیل می‌دهند، البته هشت درصد مردان نیز مبتلا به میگرن هستند. با توجه به این آمار، متوجه شیوع بالای این بیماری در جامعه می‌شویم.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران به تاریخچه و علت نامگذاری این بیماری اشاره و عنوان کرد: میگرن از یک کلمه یونانی به نام "نصف سر" مشتق می‌شود که در واقع بیانگر توزیع سردرد در میگرنی‌هاست که در فرم کلاسیک آن، سردرد یکطرفه دارند. البته میگرن می‌تواند منجر به سردرد دو طرفه هم شود.

اخوت با اشاره به اینکه میگرن یک سردرد عودکننده با شدت متوسط تا شدید است که همراه با تهوع یا استفراغ، حساسیت به نور، صدا یا بو است، اظهار کرد: میگرن معمولا 3 تا 72 ساعت طول می‌کشد. وی افزود: ممکن است یک سوم بیماران قبل از سردرد، علائم پیش درآمدی داشته باشند که تحت عنوان "اورا" نامگذاری می‌شود. این علائم معمولا به صورت بینایی یا حسی است و خودش را به صورت نورهایی به شکل جرقه زدن در میدان بینایی یا گزگز دست نشان می‌دهد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره علت ایجاد میگرن توضیح داد: درباره علت ایجاد میگرن فرضیه‌های مختلفی بیان شده است که هیچ کدام ثابت شده نیست، اما جنبه ژنتیکی بسیار قوی دارد و تا 90 درصد بیماران سابقه فامیلی مثبت دارند. میگرن انواع مختلفی دارد که تشخیص آن بر عهده نورولوژیست است. وی با بیان اینکه در زمینه درمان، اولین قدم اطمینان بخشیدن به بیماران است، گفت: ما با بیماران زیادی برخورد می‌کنیم که دچار سردردهای مزمن و شدید میگرنی هستند. ذکر این نکته که اگرچه میگرن جزو سردردهای شدید ناتوان کننده است، اما از نظر ماهیت بیماری خوش خیمی است، برای بسیاری از بیماران آرامبخش است.

بنابر اعلام روابط عمومی انجمن سردرد ایران، این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه برای پیشگیری از عود میگرن، اجتناب از عوامل تشدیدکننده سردرد مانند استرس، بی‌خوابی، سیگار کشیدن، مصرف زیاد قهوه و چای بسیار مهم هستند، عنوان کرد: برنامه ورزشی هفتگی مرتب، اجتناب از خوردن وعده‌های غذایی با حجم بالا، برنامه منظم غذایی و خواب و اجتناب از گرسنگی طولانی، همگی در کنترل سردرد بسیار مفید هستند.

اخوت به بیماران میگرنی توصیه کرد: اگر شما جزو افراد میگرنی هستید که بیش از 2 بار در ماه دچار سردرد می‌شوید یا وقتی دچار سردرد می‌شوید بیش از 24 ساعت طول می‌کشد یا سردردهای شما شدیدا باعث تاثیر گذاشتن در کار و فعالیت روزمره‌تان شده حتما به یک نورولوژیست ( متخصص بیماری‌های مغز و اعصاب) مراجعه کنید؛ چراکه نیاز به مصرف داروهای پیشگیری کننده سردرد میگرنی دارید. چهارمین کنگره بین‌المللی سردرد از 25 تا 27 شهریورماه در هتل المپیک تهران برگزار می‌شود.
مرجع : ایسنا