به روز شده در ۱۴۰۱/۰۵/۲۹ - ۰۹:۰۹
 
۱۹
تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۵/۲۹ ساعت ۱۵:۰۹
کد مطلب : ۸۸۵۳۳

مرامنامه حزب اتحاد ملت ایران تصويب شد

گروه سياسي: مرامنامه و کلیات اساسنامه حزب اتحاد ملت ایران در نخستین کنگره این حزب به تصویب رسید.
مرامنامه حزب اتحاد ملت ایران تصويب شد
به گزارش ایلنا، در نخستین کنگره حزب ملت ایران از صبح امروز با حضور شخصیت‌های اصلاح‌طلب کار خود را آغاز کرد، مرامنامه و کلیات اساسنامه این حزب به تصویب اعضا رسید. متن این مرام‌نامه به شرح ذیل است:

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

انقلاب اسلامی ایران راه جدیدی بود که در پیش پای انسان سر خورده از مادی‌گرایی و سرگشته در وادی مکاتب انسان‌ساخته گشوده شد تا در تداوم راه انبیا مردمان را به رستگاری و فلاح رهنمون باشد. مردم ایران به رهبری امام خمینی پایه‌گذار نظامی شدند که علی‌رغم فراز و فرودهای فراوان برای انسان‌های جویای آزادی و رهایی منبع انرژی و زاینده امید است.

جمهوری اسلامی علی‌رغم تنگناهای فراوان نظیر ترورسیم کور و جنگ تحمیلی، این توفیق را داشته است که در برابر جریان تحجر داخلی نیز ایستادگی کند و اجازه ندهد گوهر درخشان انقلاب اسلامی در پس ایده‌ها و اعمال واپس‌گرایانه غبارآلود شوند.

جنبش اصلاحات با تکیه بر مردم‌سالاری سازگار با دین و اصرار بر حاکمیت مردم و قانونگرایی، فصل نوینی در حرکت انقلاب اسلامی گشوده است و نه تنها در درون، مایه امید و پویایی جامعه ایرانی شده است، بلکه الهام‌بخش بسیاری از جنبش‌های بیداری و دموکراسی‌خواه در دنیا و بخصوص جهان اسلام گشته است.

بی‌تردید شکوفایی یک نظام مردم‌سالار در رابطه مستقیم با مشارکت نهادمند و سازمان‌یافته مردم است. قانون اساسی جمهور اسلامی ایران نیز با تاکید بر این اصل مهم و با به رسمیت شناختن همه ارکان نظام بر اساس رای مردم برای تضمین این مشارکت در فصل سوم خود با برشمردن حقوق ملت در حقیقت تکالیف بسیار مهمی را بر دوش حکومت نهاده است.

روشن است که تحکیم پایه‌های جمهوریت و ترجمه آرمان‌های انقلاب اسلامی و اهداف برشمرده در قانون اساسی در گرو توسعه احزاب، سازمان‌ها، نهادهای مدنی مردم‌بنیاد و حرفه‌ای است که امکان مشارکت هدفمند، موثر و کم‌هزینه مردم در سرنوشت خود و اداره کشور را فراهم می‌کند. به واقع این نهادها پاسداران جمهوریت در هر نظام مردم‌سالار محسوب می‌شوند.

بر این اساس حزب اتحاد ملت ایران اسلامی تشکیل می‌شود تا بتواند به سهم خود در توسعه همه‌جانبه و متوازن کشور ایفای نقش کند و مرام حزب، دینداری، قانون‌مداری، مردم‌سالاری و جدال احسن خواهد بود و تلاش می‌کند تا در خیرات بر همتایان خود پیشی گیرد. همه اعضای حزب مکلف خواهند بود با التزام به قانون اساسی و تعهد به عمل در چارچوب قوانین موضوعه جمهوری اسلامی در چارچوب مقررات داخلی و تشکیلاتی حزب برای سربلندی ایران تلاش کنند.

اهداف:
1-زنده نگه داشتن آرمان‌های اصلی انقلاب اسلامی «استقلال، آزادی و حاکمیت مردم در سایه تعالیم و موازین دین مبین اسلام».
2-تلاش برای پیاده کردن همه اصول قانون اساسی به خصوص فصل سوم «حقوق ملت».
3-تلاش برای تحکیم پایه‌های وحدت ملی و تضمین حقوق برای همه شهروندان ایرانی.
4-تلاش برای توسعه همه‌جانبه و آبادانی ایران و رفاه ملت
5-ارتقای جایگاه جهانی ایران

خط مشی:
1-ایجاد فضای گفت‌وگو و جدال احسن در متن جامعه و نیروهای انقلاب اسلامی
2-تدوین برنامه‌های توسعه همه‌جانبه با جذب و ارتباط با نخبگان
3-تربیت و پرورش نیروهای توانمند و کارآمد
4-نقد برنامه‌ها، مواضع و رفتار دولتمردان و کارگزاران نظام و تحلیل عملکرد آنان بر اساس وظیفه شرعی امر به معروف و نهی از منکر
5-ارتباط با نهادهای مدنی و اقشار مردم (از طریق رسانه‌ها و فضای مجازی)
6-توسعه فرهنگ تحزب
7-مشارکت فعال در عرصه‌های تصمیم‌گیری ملی و محلی
8-همکاری با قوای مختلف کشور