به روز شده در ۱۴۰۰/۰۳/۲۴ - ۰۰:۰۴
 
۱۲
تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۶/۲۲ ساعت ۰۹:۰۶
کد مطلب : ۹۰۵۵۹
مهمترین علت تجرد جوانان مشکلات اقتصادی است

60 درصد مطلقه‌‌ها زیر 30 سال هستند

گروه جامعه: عضو کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی و مشاور وزیر ارشاد در امور جوانان و خانواده با بیان این که در حال حاضر 11.5 میلیون جوان زیر 35 سال کشورمان در سن ازدواج قرار دارند گفت: در سال گذشته تنها 800 هزار مورد ازدواج در کشور اتفاق افتاده است.
60 درصد مطلقه‌‌ها زیر 30 سال هستند
محمود گلزاری در گردهمایی خیران ازدواج استان یزد که با حضور مسئولان، کارشناسان و جمعی از خیرین استان در باغ دولت آباد برگزار شد، یکی مهمترین مسائل جامعه را موضوع تشکیل و تحکیم بنیان خانواده خواند و گفت: قران کریم به کرات اهمیت خانواده به عنوان مکانی برای رشد و تربیت صحیح فرزندان و محل آرامش افراد را یادآور شده است.

وی ادامه داد: امروزه منابع علمی نیز بر نقش موثر ازدواج موفقیت‌آمیز و تشکیل خانواده‌ای سالم در سلامت و مصونیت انسان‌ها در برابر آسیب‌های اجتماعی اذعان و اقرار دارند و روانشناسان دنیا نیز در آخرین رویکردشان که روانشناسی مثبت است، خانواده را مهمترین کانون افزایش دو مقوله مهم یعنی هیجانات و صفات مثبت می‌دانند.

گلزاری به برنامه و نقشه دشمنان در دهه‌های اخیر علیه مسائل دین نیز اشاره و عنوان کرد: یکی از راه‌های مبارزه با دین از سوی دشمن مبارزه با مقوله خانواده از روش‌های گوناگونی مانند تلاش برای تجرد جوانان، تلاش برای سهولت در امر طلاق زوجین و مواردی از این قبیل است.

وی به تلاش‌های صورت گرفته و در دست اقدام برای تحکیم بنیان خانواده در بین کشورهای اسلامی اشاره و در این باره از برگزاری سمینار وزرای فرهنگ کشورهای اسلامی پیرامون موضوع خانواده که آبانماه در کشور قطر برگزار خواهد شد، خبر داد و گفت: بحث تحکیم بنیان خانواده نه تنها در بین کشورهای اسلامی بلکه باید در تمامی ادیان الهی مورد اهتمام و توجه قرار گیرد.

مشاور وزیر ارشاد با بیان این که در حال حاضر 11.5 میلیون جوان زیر 35 سال کشورمان در سن ازدواج هستند، گفت: در سال گذشته تنها 800 هزار مورد ازدواج در کشورمان اتفاق افتاده، ضمن این که در این مدت 160 هزار مورد طلاق نیز به ثبت رسیده است. 15 درصد از طلاق‌های کشور مربوط به سال اول ازدواج بوده است و 60 درصد از مطلقه‌ها نیز دختران زیر 30 سال بوده‌اند.

گلزاری با نگر‌ان‌کننده خواندن آمارهای موجود در مورد ازدواج و طلاق در کشور، هشت چالش در مورد ازدواج از قبل از این رویداد تا پس از طلاق را متذکر شد و گفت: نکته اول در این حوزه تجرد جوانان است که علل مختلفی دارد. وی مهمترین علت تجرد جوانان را مشکلات اقتصادی و شغل بنا بر اعلام 60 درصد از پسرهای مجرد، مشکل همسریابی به عنوان یکی از مهترین علل ذکر شده از سوی دختران، آداب و رسوم نامناسب در مورد ازدواج، بی‌اعتمادی به طرف مقابل و بی‌مسئولیتی طرفین در قبال زندگی‌شان ذکر کرد.

وی رفع این موانع ازدواج را در گروی تشکیل کارگروه‌هایی برای رفع مشکلات اقتصادی، همسرگزینی و فرهنگسازی در رابطه با اهمیت ازدواج در بین جوانان ذکر کرد. عضو کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی موضوع همسریابی را به تنهایی یک چالش مهم در بحث ازدواج خواند و ادامه داد: مشاوره برای انتخاب صحیح همسر نکته‌ای است که باید از طریق مشاوران و کارشناسان به جوانان در شرف ازدواج آموزش داده شود.

وی مقطع پنج سال اول زندگی زوجین را به عنوان پرطلاق‌ترین دوره در باب اهمیت و حساسیت با پنج سال ابتدایی زندگی که بیشترین مرگ و میر نوزادان را در برمی‌گیرد، مقایسه کرد و گفت: هر چند زوجین از لحاظ سنی نیازمند مراقبت نیستند ولی سن ازدواج آنها در این سال‌ها بسیار پایین است و نیازمند مراقبت شدید هستند. وی معتقد است که همانطور که برای نوزاد در این مقطع برای مقابله با بیماری‌ها واکسن تهیه می‌شود، برای زوج‌های جوان نیز در این سال‌های ابتدایی زندگی باید بسته‌های آموزشی خاصی تهیه شود.

گلزاری مداخله و مشاوره‌های بعد از اختلاف و همچنین مداخلات قبل از دادگاه را نیز از نکات مهم و موثر در صیانت از خانواده‌ها برشمرد و گفت: در واقع مشاوران به دنبال راهکار برای رفع مشکل و ادامه زندگی هستند ولی در دادگاه‌ها به دنبال مقصر و محکوم شدن افراد هستیم. وی اصلاح آداب و رسوم اشتباه و مانع ازدواج را یکی دیگر از نکات در این حوزه ذکر کرد و گفت: این موضوع باید در تمامی استان‌ها از سوی کارشناسان بررسی، شناسایی و آموزش و فرهنگسازی در جوامع محلی رفع شود.

مشاور امور جوانان و خانواده وزیر ارشاد، رفع قوانین مشکل‌آفرین حقوقی را نیز یکی دیگر از موضوعات مهم در این مقوله عنوان کرد و آخرین چالش در حوزه ازدواج را مدیریت بعد از طلاق خواند و در این باره گفت: در این رابطه باید روی موضوعاتی مانند بازگرداندن زنان مطلقه به همسرانشان در صورت واجد شرایط زندگی بودن و فرهنگ‌سازی در مورد ازدواج با افراد مطلقه، فرهنگ‌سازی شود.

گلزاری در پایان نیز خاطرنشان کرد: به نظر می‌آید که مجمع خیرین ازدواج استان باید در فراتر از یک مجمع خیری عمل کند و با عناوین نظیر مجمع یا بنیاد تحکیم خانواده در قالب ساختاری غیر دولتی در سه حوزه اقتصادی،‌ آموزش و مشاوره و نیز فرهنگسازی،‌ زمینه‌ ترویج ازدواج و صیانیت از بنیان خانواده‌ها را رقم بزند.

جلال
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴/۰۶/۲۲ ۰۹:۴۵
ما سنمون و نگاه میکنیم این اقای گلزاریم
همیشه بوده ولی اقای گلزاری و دوستاشون بگن
که چرا باسی و اندی سال حضور در پستهای مهم
حکومتی هر روز بدتر از دیروز،بد نیس از اتاقای
شیکتون بیاین بیرون و مشکلات مردم رو از زبون خود
مردم نه گزارشات مقامات ذی صلاح !!بخونید؟؟ سپاس. (322264)
مهربان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴/۰۶/۲۲ ۱۷:۰۶
سالبسال دریغ ازپارسال (322350)
سهراب
Romania
۱۳۹۴/۰۶/۲۲ ۱۰:۱۸
اینقدر اذیت شدیم دنبال وام ازدواج و کارمون درست نمیشه.. (322273)
amir
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴/۰۶/۲۲ ۱۱:۱۶
وقتی در خیابان و پارک و دانشگاه و توی راه مدرسه می شود دوست پیدا کرد ، در تلگرام چت کرد و رفیق بازی کرد و غرایز جنسی رویه جوری هایی ارضا و یا سرکوب کرد ،دیگه با این همه گرانی و بیکاری و مشکل مسکن ،آدم دیونه است بره ازدواج کنه؟؟ متولیان فرهنگی ما به جای فرهنگ ،چسبیدن به سیاست،سیاسیون ما به جای سیاست دنبال افزونی پول و قدرتند،پول دارهای ما هم دنبال پاتایا و ترکیه و هاوایی اند ،کی وقت داره به درد جوون مملکت برسه؟ (322286)
سوادکوهی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴/۰۶/۲۲ ۱۱:۳۸
حالا فلان کله گنده وام میگیره تولیدی میزن تو کار دیگه برای 3تومن وام باید کسری ببری (322297)
رضا درودگر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴/۰۶/۲۲ ۱۳:۰۷
این امار مربوط به امریکا و بلاد کفره یا میهن اسلامی? (322320)
محمود
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴/۰۶/۲۲ ۱۶:۴۶
بگین مرگ بر امریکا همه مشکلتانمون حله (322347)
ali
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴/۰۶/۲۲ ۱۷:۵۶
چه نسلی شدیم ما دهه ی شصتی ها!!!!! نه کاری نه دلخوشی نه پولی ........! (322354)
یوسف
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴/۰۶/۲۲ ۲۱:۱۵
تا مشکل بیکاری حل نشه گرفتاری ومجردی ادامه داره..... (322371)
خلیل
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴/۰۶/۲۲ ۲۱:۱۶
من سی سالم وبه دلیل بی پولی نمیتونم ازدواج کنم علتش این بوده کمک خرج خانواده ام بودم ونتونستم پولی پس اندازکنم وامم که بایدهفت خان رستم بگذرونی واقعا مسئولین افتخارکنند به مملکتی که درست کردند (322372)
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴/۰۶/۲۲ ۲۱:۴۶
تمام این مصیبت هابه خاطرازبین رفتن امیدهاوعاطفه هااززندگی مردم این مملکته.وقتی نمیشه برای آینده زندگی مشترک برنامه ریزی کرد،چاره ای جزجدایی ومتارکه نیست. (322374)
یک زن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴/۰۶/۲۲ ۲۳:۳۳
غرب در اجرا به قرآن ما بیشتر عمل میکنه
ما قبل و بعد از طلاق همدیگرو لجن مال میکنیم در حالی که در قرآن کریم آمده که تسریح به احسان و تسریح باید جمیل باشه. یعنی جدایی باید با خلق زیبایی همراه باشه اونم بسیار زیبا. چنین طلاقی پایدار نیست و زوجین به زندگی برمیگردند اما در کشور ما قرآن مهجور است و در غرب پیامش آشناست. لذا درست گفته اند که وقتی امام زمان ظهور میکنند ابتدا مغرب زمین به ایشان ایمان میآورند و بیشترین دشمنانشان در مشزق زمین است (322379)
یه زن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴/۰۶/۲۲ ۲۳:۳۷
شنیده ام امام رضا هشت خواهر داشت وقتی به ایران میآمدند زمینهایی که داشتند به آنها میدهند و وصیت میکنند کسی حق ندارد ایشان را به دلیل نیاز افتصادی مجبور به ازدواج کند . یعنی ازدواج به زور و به خاطر نیاز مالی غلط است یعنی مردان جامعه اسلامی باید شرایط اقتصادی خوب برای دختران و زنان پاکدامن فراهم کنند تا به خاطز نیاز مالی تن به زنا یا زناشویی ندهند اما چه فایده تفکر امام رضا همچنان غریب است فدای غربت ات ای امام (322381)