به روز شده در ۱۴۰۲/۰۳/۰۷ - ۰۷:۰۶
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۱۵ ساعت ۱۷:۳۱
کد مطلب : ۹۲۲۸۰

یونیسف: 80درصد مردم سوریه زیرخط فقرند

گروه بین‌آلملل: یونیسف ضمن هشدار نسبت به پیامدهای بحران سوریه برای کودکان این کشور، اعلام کرد: در حال حاضر بیش از 80 درصد مردم سوریه زیر خط فقر هستند و 7 / 2 میلیون کودک سوری از تحصیل محرومند.
به گزارش ایسنا، صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) در جدیدترین گزارش خود درباره بحران سوریه و پیامدهای آن برای کودکان این کشور اعلام کرد: بیش از نیمی از پناهجویان مقیم کشورهای همسایه را کودکان تشکیل می‌دهند. تاکنون 142 هزار و 749 کودک سوری نیز در کشورهای میزبان مهاجران متولد شدند. 82 درصد مردم سوریه زیر خط فقر هستند. 7 / 2 میلیون کودک سوری از تحصیل محرومند و بیش از چهار میلیون کودک و زن باردار سوری نیز به کمک‌های غذایی نیاز دارند. طبق گزارش کمیته توسعه اقتصادی و اجتماعی غرب آسیا در سازمان ملل ‌اسکوا‌ با ادامه بحران سوریه در سال 2015 بیش از 90 درصد مردم سوریه زیر خط فقر قرار می‌گیرند و خسارات وارده به بخش اقتصاد سوریه از ابتدای بحران (در نیمه مارس 2011) به 140 میلیارد دلار می‌رسد.

براساس این گزارش، جنگ و درگیری‌های پنج سال اخیر در سوریه باعث از بین رفتن زندگی میلیون‌ها کودک و خانواده سوری شده و میلیون‌ها نفر مجبور به فرار از شهرهایشان شده‌اند. در کشوری که به شدت نابود شده است نزدیک به نیم میلیون سوری تحت محاصره هستند و در این میان 6 / 7 میلیون کودک به کمک نیاز دارند.شهروندان سوری به شدت از شرایط سخت اقتصادی که همراه با از دست دادن مشاغلشان، بسته شدن کارگاه‌ها و تاسیسات حیاتی، افزایش بسیار شدید قیمت‌ها و کمبود سوخت بوده رنج می‌برند و این مسایل بار مشکلات معیشتی را افزایش می‌دهد.

طبق گزارش اسکوا، در اثر جنگ از هر دو شهروند سوری یک نفر مجبور به ترک خانه شده خدمات و زیرساخت‌ها در این کشور از بین رفته و تعداد زیادی کودک به جا گذاشته است که امکان ادامه تحصیل و یا تامین نیازهای اساسی از جمله مسائل بهداشتی را ندارد و حتی نسل آتی سوریه نیز از تحصیل محروم خواهند بود. همچنین آب شرب موجود نیز نصف میزان در دسترس پیش از بحران است.

در این گزارش تاکید شد، 7 / 2 میلیون کودک سوری ترک تحصیل کرده و 25 درصد از مدارس سوریه تخریب شده‌اند، علاوه بر این از هر سه بیمارستان، دو بیمارستان به دلیل جنگ تعطیل شده و بیش از نیمی از پزشکان سوری به خارج از کشور مهاجرت کردند.یونیسف در سپتامبر گذشته اعلام کرده بود که دو میلیون کودک سوری در فصل جدید قادر به ورود به مدرسه نخواهند بود.