به روز شده در ۱۴۰۰/۰۵/۰۳ - ۲۳:۵۹
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۱/۱۴ ساعت ۱۸:۳۸
کد مطلب : ۱۷۱۴۵۲

عریان‌ترین شکل واقعیت!

عریان‌ترین شکل واقعیت!
محمد توکلی
هنگامی که روز جمعه هفته گذشته نمازگزاران جمعه در کرج با طوماری مواجه شدند شاید در نگاه اول تصور می‌کردند اعتراضی علیه لوایح FATF و یا مطالبه‌ای از مسئولان برای حل مشکلات معیشتی مردم است. اما پس از مطالعه طومار مشخص می‌شد که نه، این بار خبری از این دو مورد که اخیراً سخن گفتن از آن در محافلی مانند نمازهای جمعه مُد شده، نیست و موضوع طومار اعتراضی چیز دیگری است. طومارنویسان به دعوت از علی لاریجانی، رییس مجلس برای سخنرانی در مراسم ۲۲ بهمن این شهر معترض هستند.

دعوتی که از سوی قائم‌مقام آیت‌الله جنتی در شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی انجام شده بود و حالا مورد اعتراض "مردم انقلابی کرج" قرار گرفته است. نکته جالب‌تر از این اعتراض به دعوت از چهره‌ای اصولگرا سخنان امام جمعه کرج بود. خطیب نماز جمعه کرج با اعلام "اولتیماتوم یک هفته‌ای" به مسئولان خواستار "تدبیر" برای این موضوع شد. ۲۴ ساعت بعد از آنچه در نماز جمعه کرج رخ داد علی لاریجانی در پیغام کنایه‌آمیزی اعلام کرد: "مسئله در حدی نیست که ایشان به شورای هماهنگی مرکز اولتیماتوم یک هفته ای بدهند. امروز کشور به وحدت نیاز دارد و مخصوصاً راهپیمایی ۲۲ بهمن بایستی مظهر وفاق در کشور باشد و آقای امام جمعه خودشان سخنرانی نمایند یا هر کسی که مطلوبشان هست، دعوت نمایند آنچه رخ داده به طور خلاصه این چنین است: رئيس اصولگرای مجلس در چهلمین سالگرد انقلابی که یکی از مهم‌ترین آرمان‌ها و اهداف آن آزادی بود حق سخنرانی ندارد!

این بار دیگر خبری از لغو کنسرت به بهانه «هنجارشکنی» نیست و یا سخنرانی فردی دگراندیش لغو نشده، حتی سخنران چهره‌ای اصلاح‌طلب هم نیست که تصور کنیم به دلیل تنش میان برخی ارکان قدرت با این جریان سیاسی اجازه سخنرانی پیدا نکرده است. بحث بر سر رفتاری غیرقانونی از سوی گروه‌هایی است که توانسته‌اند از حضور یکی از سران قوا که از قضا اصولگرا و چهره‌ای نزدیک به قدرت رسمی است جلوگیری کنند! در این باره می‌توان به سه نکته اشاره کرد:

۱. در این روزها و به بهانه "دهه فجر" شاهد اعلام دستاوردهای نظام سیاسی برآمده از انقلاب۵۷ هستیم و تریبون‌های رسمی همچون صداوسیما از پیشرفت‌های بزرگ اقتصادی در این چهار دهه می‌گویند و این عملکرد را با کارنامه رژیم پیشین مقایسه می‌کنند. بیاییم فرض کنیم چنین رویکردی علمی و صحیح بوده و تمامی موارد گفته شده هم مورد قبول همگان باشد؛ پرسش اساسی این است که آیا همه کارنامه چهل سال اخیر همین پیشرفت‌ها و نقاط قوت است و هیچ نقطه ضعفی وجود ندارد؟ فی‌المثل در موضوع آزادی‌های سیاسی و اجتماعی که یکی از سه هدف اصلی انقلاب بود چه کرده‌ایم و آیا می‌توانیم با قدی افراشته از عملکردهایمان دفاع کنیم. همین نمونه که در ابتدای این نوشتار گفته آمد واقعیت عملکردهای ما در این حوزه به عریان‌ترین شکل آن است. در چهلمین سالگرد انقلابی که هدفش آزادی بود هنوز رئيس مجلس اجازه سخنرانی آزادانه ندارد و گروه‌های فشار می‌توانند دعوت از او را هم لغو کنند چه برسد به دیگران!

۲. در همه این سال‌ها مشخص شده است که عقب‌نشینی و محافظه‌کاری مسئولان در قبال چنین رخدادهایی نه تنها کمکی به حل مسئله نمی‌کند بلکه سبب تداوم این قبیل رفتارها نیز می‌شود. آنچه از علی لاریجانی در واکنش به این اتفاق مشاهده شد نمونه کاملی است از نوع مواجهه مسئولان با اقدامات غیرقانونی و فشارهای اقلیتی قدرت‌مند و البته پر سروصدا. تا زمانی که الگوی مواجهه با این اقلیت این چنین باشد آنان خود را "مردم" نامیده و روز به روز بیشتر از قبل به رفتارهای غیرقانونی خود ادامه می‌دهند. سکوت و عقب‌نشینی به بهانه حفظ وحدت و آرامش نه کمکی به وحدت‌آفرینی کرده است و نه آرامشی به جامعه تزریق کرده.

۳. و نکته سوم یک یادآوری است، یادآوری حمله چند سال پیش گروهی شناخته شده به لاریجانی در قم. گروهی که صدر و ذیل آنان به روشنی در گزارش مجلس روشن و خط و ربط آنان با برخی چهره‌های شناخته شده در قم نیز در گزارش مجلس آمده است. پرسش این است: اگر نهادهای ذی‌ربط در ارکان امنیتی و قضایی کشور همان گزارش مجلس اصولگرا را پیگیری کرده بودند امروز کار به این جا می‌رسید که از لغو کنسرت به لغو سخنرانی رئيس مجلس برسیم؟!

مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷/۱۱/۱۴ ۲۰:۰۷
مرىم به شكل خيلي قانوني گفتن ما نميخواهيم لاريجاني برامون سخنراني كنه (362594)
محمدرضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷/۱۱/۱۴ ۲۰:۲۶
شما هم از آب گل آلود ماهی نگیرید.این که آقای لاریجانی نذاشتن در کرج سخرانی کنه به آزادی ربطی نداره.
ایشون میتونن صدجای دیگه سخرانی کنن.موقعی میشه گفت آزادی نیس که هیچ جا نتونن صحبت کنن.
کاره درستو آقای لاریجانی کردن .چون جلوی جوسازی برخی رو گرفتن. (362597)
بهداد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷/۱۱/۱۴ ۲۲:۳۲
باسلام // ابتدا به ساکن عرض کنم که یک پیشرفت اصلی و مهم و دستاورد انقلاب همین فعل امام جمعه کرج میاشد که میتواند علیه افکار یکی از شخصیت های صدر اول نظام مطلبی را عنوان کند که این مورد در زمان طاغوت دست نیافتنی بلکه یک رویا برای منقدان بود اما در مطلب دوم این را میخواهم عرض نمایم که آیا واقعا" علی لاریجانی را میتوانیم یک اصولگرا بدانیم که حقی نمتوانم چنین چیزی را قبول نمایم پس بنابراین نویسنده توجه کند که اصوالگرایان و حتی اصلاح طلبان یک شاخصی دارن که آن شاخص معیار هودرجه فرد را نسبت به ارزشها (362601)
۱۳۹۷/۱۱/۱۵ ۰۸:۳۰
مملکت ملوک الطوایفی شده و کار از دست ارکانهای حاکم خارج شده چون خود آن ارکانها به قانون پایبند نیستند و لذا نمیتوانند از طوایف دیگر بخواهند به قانون پایبند باشند. (362606)
۱۳۹۷/۱۱/۱۵ ۱۰:۰۷
کرج هم داره خود مختار میشه مثل مشهد !!! (362612)
احمدمصطفی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷/۱۱/۱۵ ۱۵:۳۹
شک ندارم اینها همش جنگ زرگری وتبلیغاتی است میخواهندلاریجانی رامظلوم معرفی کنند.تامردم مجبورشوندازبین بدوبدتربازهم بدراانتخاب کنند.دیگه گول نخواهیم خورد، (362620)
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷/۱۱/۱۵ ۲۲:۰۶
سخنرانی این روزهای بعضی مسئولین تبلیغات انتخاباتی است . مسأله اصولگرا و اصلاحطلب هم نیست . ربطی به کنسرت هم ندارد . شما لطفاً از آب گل آلود ماهی نگیرید (362622)
مهدی پاکدل
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷/۱۱/۱۶ ۱۱:۳۳
ما که دیگه بی حس شدیم به هیچی واکنش نشون نمیدیم و واسه مون مهم نیست. چون هیچی دیگه سرجای خودش نیست. یاد دوران امام بخیر که هرکی اشتباه می کرد و خطائی ازش سر میزد با یه نهیب خودش دوباره همه چیو سرجاش بر می گردوند. (362627)
۱۳۹۷/۱۱/۱۶ ۱۵:۵۴
من از این دولت و مجلس و...ناامید شدم (362630)