به روز شده در ۱۴۰۲/۰۱/۰۴ - ۱۳:۱۷
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۹/۰۱ ساعت ۰۲:۱۶
کد مطلب : ۳۰۶۷۱۷

نخبگان ديگر كشورها به زودي به ايران مي‌آيند!

نخبگان ديگر كشورها به زودي به ايران مي‌آيند!
گروه سیاسی: مصطفی داننده در عصرایران نوشت:  قبل از هر چیزی؛ اول این دو اظهار نظر که یکی متعلق به نماینده مجلس است و دیگری به روزنامه ایران در مورد مهاجرت نخبگان را بخوانید:
محمد وحیدی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس:« نخبگانی که در خارج کشور هستند با توجه به شکل‌گیری شرکت‌های دانش‌بنیان٬ در حال برگشت به کشور هستند و واردات نخبگانی از خارج کشور قابل توجه است و امیدهای زیادی ایجاد شده است.»
روزنامه دولت: «دولت غربزده روحانی رفته و دولت انقلابی رئیسی آمده؛ بنابراین نخبه پروری شدت گرفته و تعداد کمی از نخبه ها می روند اما بیشترشان برمی گردند»
خود فریبی را می‌بینید. فقط مانده که بگویند نخبگان دیگر کشورها هم چمدان‌های‌شان را بسته‌اند و به زودی راهی ایران می‌شوند. معلوم نیست آقای نماینده بر اساس کدام آمار رسمی می‌گوید که نخبگانی که از ایران رفته‌اند، در حال بازگشت به کشور هستند؟ سری به فرودگاه امام بزنید، تا متوجه شوید که نخبگان دارند می‌روند یا می‌آیند.
حالا که بحث مهاجرت نخبگان دوباره داغ شده است، به جای اینکه به پاسخ این سوال که چرا نخبگان کشور را ترک می‌کنند، صورت مسئله را پاک می‌کنیم و می‌گوییم نخبگان در حال بازگشت کشور هستند.
نکته جالب این داستان این است که نه تنها نخبگان بلکه آنهایی که هیچ هنری هم ندارند، در تکاپوی رفتن هستند. آقای نماینده با پدر ومادرهایی که بچه‌های‌شان را راهی فرنگ می‌کنند حرف بزنید تا متوجه عمق ماجرا شوید. در سنه 80 اگر پسر و یا دختری به پدر و مادرش می‌گفت، عزم مهاجرت دارد، آنها هزار دلیل می‌آوردند که جگر گوشه‌شان نرود اما حالا فرش زیر پای‌شان را می‌فروشند تا خرج سفر فرزندشان را بدهند. آنهم در زمانه‌ای که دلار در بالا بودن با ابرهای آسمان رقابت می‌کند.
آمار کسانی که ترک وطن کرده‌اند موجود است. کسانی که رفته‎‌اند و برنگشتند. حالا روزنامه ایران از کجا می‌گویند بیشتر نخبه‌ها بر می‌گردند، معلوم نیست!
نخبگان و بسیاری از آنهایی که ترک وطن می‌کنند، هدف سیاسی ندارند. آنها می‌روند درس بخوانند، کار پیدا کنند و بدون دغدغه زندگی کنند. به زبان ساده آنها می‌روند که یک زندگی عادی داشته باشند. بعد از دانشگاه کاری متناسب با رشته تحصیلی خود پیدا کنند. هر روز با افزایش قیمت‌ها روبرو نشوند. حرف‌های عجیب و غریب از برخی مسئولان نشوند؛ همین!
با این حرف‌ها می‌توانید سر خود را کلاه بگذارید. به راحتی می‌شود در تابستان در دل کویر نشست و گفت به به چه هوای مطبوعی چه بارانی دلچسبی! اما هر آنکه شما را بییند متوجه می‌شود که در حال فریب خود هستید و باد گرم پوست صورت‌تان را کنده است.
برچسب ها: فرار نخبگان

محسن
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۰/۰۹/۰۱ ۰۸:۲۶
۳۰ سال سابقه عضویت هیات علمی دارم. تا ده پانزده سال پیش دانشجویانی که برای پذیرش در دانشگاههای خوب خارج از کشور (عمدتاً کانادا و امریکا) اقدام می کردند تصمیم قطعی برای اقامت دائم در آن کشورها نداشتند. امروزه هر آنکس درخواست توصیه نامه می کند به فکر رفتن بی بازگشت است. دانشجویانی دیده ام که وضعیت مالی مناسبی برخوردار نبوده اما با این حال پدر برای تضمین آینده فرزند خودرو خود را فروخته تا هزینه کسب پذیرش فرزند را فراهم کند(آزمون زبان و هزینه بررسی و ویزا امروزه تقریبا ۱۵۰ میلیون تومان هزینه دارد) (379393)
۱۴۰۰/۰۹/۰۱ ۰۹:۰۱
عالی بود متن (379394)
۱۴۰۰/۰۹/۰۱ ۰۹:۰۸
آنها می‌روند یک زندگی عادی داشته باشند. همین.
این درست ترین بخشش هست! :( (379395)
مریم
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۰/۰۹/۰۱ ۱۳:۱۳
سلام
آن خون آشام هایی که نخبگان را به مهاجرت اجباری از سرزمین مادری وار می‌دارند و با انواع استبدا و سخت گیری و ... آنها را می کوچانند باید در پیشگاه ملت پاسخگو باشند و خواهند شد (379399)
عزیز
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۰/۰۹/۰۱ ۱۶:۳۷
لطفا از قانونگذاران بخواهید دقیق بگوبند که نحبه از نظر ایشان چه مشخصاتی دارد؟
آیا هرگسی که با هر لطایف الحیل موفق به نمرات بالا در دانشگاههای داخل یا خارج شده، نخبه است؟
آیا توصیه نامه دلیل نخبه بودن است؟
آیا این واردات ! نخبه ، یک رانت برای نور چشمی ها نخواهد بود؟
چرا کسانی که می روند، باعث پیشرفت آنجا می شوند، ولی وقتی به ایران می ایند، هیچ گلی بسر ما نمی زنند؟
اگر نابغه ریاضی ، نابغه شطرنج یا امثالهم بخواهند به ایران بیایند، تکلیف چیست؟
در نهایت، بجز انرژی هسته ای، نوابغ ، چه کمکی بما میکنند؟ (379403)
کاوه
United States
۱۴۰۰/۰۹/۰۱ ۱۸:۲۹
در دوران گذشته تا این اواخر کشورهای متخاصم برای چپاول و به یغما بردن منابع کشورهای ضعیف نیروی نظامی وارد آن کشورها می کردند که این روش در حال منسوخ شدن است و تاکتیک بسیار کارآمد که سالهاست برای برخورد با ملت ایران جایگزین حمله نظامی شده و بسیار موفق تر بوده است تخلیه کشور از انسانهایی است که مغزشان از کلاه و سلاح ارزشمندتر است. کوچاندن صاحبان دانش تا کشور جولانگاه خوابگردهایی شود که هنرشان در زندگی توهم و خیالبافی و دروغ و ریا و فریبکاری برای مردم سواری است. (379405)
فرزان
United States
۱۴۰۰/۰۹/۰۱ ۱۹:۵۲
یکی از توانمندیهای بارز بسیاری از نخبگان علاوه بر اندوخته های علمی، نگاه دقیق و بینش عمیق و قدرت تحلیل مسائل و نتیجه گیری است. وقتی عده ای به نخبگان توصیه می کنند که بمانند و هرچه به آنها دیکته می شود انجام دهند، گویای جنبه های مختلف اندیشه حاکم بر جامعه است. یعنی اولاً درک و فهم مقامات از تمام نخبگان بیشتر است، به عبارتی مقامات، نخبه ترین نخبگان و گل سرسبد فرهیختگان کشورند و ثانیاً نخبگان کالاهایی هستند لوکس و لاکچری که باید در خدمت اربابان جامعه باشند. (379409)