به روز شده در ۱۴۰۱/۰۹/۰۹ - ۰۰:۳۸
 
۵
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۷/۱۴ ساعت ۲۱:۲۹
کد مطلب : ۳۶۲۱۳۵

دمکراسی خشت به خشت بنا می‌شود

دمکراسی خشت به خشت بنا می‌شود
گروه سیاسی: صادق زیباکلام (استاد علوم سیاسی دانشگاه) در یادداشتی نوشت: بدنبال ضرب و شتم یکشنبۀ دانشجویان دانشگاه شریف، از جناب سردار «حسین اشتری» فرماندۀ محترم نیروی انتظامی در صفحۀ اینستاگرامم پرسیده بودم که «آیا نیروی انتظامی به دانشجویان حمله کرده بود؟» و اگر مسئولیت آن برخوردها با نیروی انتظامی نبوده، کدام نیرو مرتکب آن اعمال شده بوده؟ امروز صبح جناب آقای دکتر «حاجیان»، سخنگو و معاونت محترم فرهنگی و اجتماعی آن نیرو تماس گرفتند و بنقل از سردار اشتری فرمودند که هیچیک از واحدهای تحت امر نیروی انتظامی حق ورود به دانشگاهها و مراکز آموزشی را ندارند. برقراری امنیت در این نهادها صرفاً بر عهدۀ حراست و حفاظت خود آنهاست. برخی از کاربران به لحن محترمانۀ آن پست و بکار بردن الفاظی همچون «جناب»، «محترم» و یا «سردار» اعتراض کرده بودند. اعتراضی که منشاء آن بیشتر ناشی از خشونتی است که این روزها و شبها علیه مردم بی‌دفاع از ناحیۀ پاره‌ای از نیروهای وابسته به حکومت بکار برده می‌شود.
اما در مورد سبک نگارشم. بعنوان یک اصل کلی، من به جد اعتقاد دارم که خشونت فقط سرنوشت «مهسا امینی»، «حدیث نجفی» یا جنایت باورنکردنی علیه «نیکا شاکرمی» نیست. خشونت کلامی هم شکل دیگر خشونت است. من چون در جامعۀ لبریز از خشونت و توهین کلامی زندگی میکنم، اتفاقاً اصرار دارم که به همه در نوشته‌هایم احترام بگذارم. از رفتگر محلۀمان گرفته تا نخست‌وزیر اسرائیل و رئیس‌جمهور آمریکا، تا بزرگان و سران نظام خودمان، تا فرماندهان نظامی و انتظامی. برخلاف بسیاری از مخالفین و براندازان نظام و در نقطه مقابل طرفداران آن، هتاکی، فحاشی، بی‌احترامی و توهین را مترادف با انقلابیگری، بی‌باکی، شجاعت و جسارت نمیدانم. الگوی گفتاری من، «وتسلاو هاول»، «نلسون ماندلا»، «مهاتما گاندی»، «محمد مصدق»، «مهدی بازرگان»، «حسینعلی منتظری»، «سیدمحمد خاتمی» و «شهبانو فرح پهلوی» هستند.
اما نکتۀ دوم پیرامون پرسش از سردار اشتری و پاسخ مشارالیه. دهۀ هشتادی‌های عزیزم، فرزندانم، بنای دمکراسی همچون خانه‌هایی که در آنها بسر میبریم، خشت با خشت و آجر به آجر ساخته میشود. بنا بلدوزروار و انقلابی آن معلوم نیست چقدر به تحقق آزادی منجر شود. همچنانکه انقلاب سال۵۷ بسیاری از اهداف و آرمانهای دمکراتیک آنرا نتوانست محقق سازد. یکی از نخستین خشتهای بنای دمکراسی، مؤظف ساختن ارکان قدرت به پاسخگویی است. دویست‌بار دیگر هم انقلاب نماییم، مادام که خشتهای دمکراسی بر روی هم استوار نشده باشند، بعید بنظر میرسد بجایی برسیم.
برچسب ها: صادق زیباکلام

۱۴۰۱/۰۷/۱۵ ۰۰:۱۶
آخرش ، اين گروه بي صاحب ، كي بودند و از كدام سازمان مامور به حضور در اطراف دانشگاه شريف و مزاحمت براي دانشجويان و اساتيد شده بودند ؟
آقاي رئيسي هم كه گفت نبايد از بيرون به درون دانشگاه چيزي تحميل شود . اين هم گفتمان رئيس جمهور كه نفر دوم مملكت است و ظاهرا خودش را مهمان و يا رهبر مي داند و مدام بايد و نبايد مي كند و مسئوليتي هم نمي پذيرد ... (399268)
۱۴۰۱/۰۷/۱۵ ۰۱:۳۷
همین را من به زیباکلام در توییتر گفتم . بدون نهادهای دموکراتیک حتا زیرزمینی و حتا تعطیل شده و سرکوب شده نمیشه و نصفه و نیمه هیچوقت به سیستمی آزاد و دموکراتیک نمی رسید . تاجزاده بنده خدا قبل دستگیریش در زمان انتخابات گفت متحیر است چرا گزینه های اصلاح طلب انتخابات هیچ خواسته دموکراتیک بعنوان پلتفورم انتخاباتی معرفی نمی کنند یعنی همان خواسته های سال ۸۸ موسوی . اما کسی گوش نکرد . و حالا میبینم جامعه به انفجاری رسیده که چیزی جلودارش نیست (399273)
د
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۱/۰۷/۱۵ ۰۸:۰۲
بهتر بود به جای کلمه شهبانو فرح کلمه خانم فرح دیبا به کار میبرد ید (399289)
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۱/۰۷/۱۵ ۱۰:۴۷
لطفا روش پاسخگو کردن حاکمیت را هم بفرمایید که پس از 44سال روز بروز کمتر شده و برخورد شدیدتر شده؟ (399303)