به روز شده در ۱۳۹۹/۱۱/۰۷ - ۲۳:۲۶
 
۱۱
تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۱۰/۱۲ ساعت ۱۱:۴۸
کد مطلب : ۶۵۰۷۴
بهره‌گیری آشکار از ائمه‌جمعه برای تفکرات‌جناحی

خطیبان و خطبه‌هایی که جناحی می‌شوند!

گروه سياسي: در این روزها و در این روزگار که برخی به دنبال آن هستند تا با شبهه آفرینی جوانان را دین گریز کنند متأسفانه برخی اقدامات کار به دستان ما نیز دقیقا در راستای تحقق نیت آن شبهه آفرینان است. نمونه اش بهره گیری آشکار از ائمه محترم جمعه برای تحقق تفکرات جناحی است که این روزها در حال انجام است.
خطیبان و خطبه‌هایی که جناحی می‌شوند!
اسماعیل حسین‌پور

اصولگرايان این روزها ظاهرا در بسیاری مناطق با خلاء نیروهای مرجع و اثرگذار روبرو شده اند و به خاطر این که احتمالا نیروهای نزدیک به این تفکر فاقد پایگاه و جایگاه لازم در بین مردم هستند به ناچار برای وحدت بخشی به اصولگرایان به سراغ ائمه محترم جمعه رفته اند. در حالی که نمازجمعه باید کانون وحدت باشد و همه تفکرات و سلیقه های وفادار به قانون اساسی احساس کنند که ائمه جمعه نقش پدری در جامعه دارند در بدعتی سؤال برانگیز آقای تقوی رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور، همزمان رئیس شورای همگرایی اصولگرایان شده است و از چندی قبل راهی استان های بسیاری می شود تا به مدد ائمه محترم جمعه، وحدتی بین اصولگرایان برقرار کند.

ایشان چندی قبل عازم یکی از استان های شمال شرق کشور شدند و در آن نشست جناحی بسیاری از ائمه محترم جمعه آن استان هم حضور داشتند. حضور در آن نشست جناحی شاید حق طبیعی ائمه محترم جمعه باشد ولی قطعا سؤال برانگیز و شبهه آفرین و ضد وحدت است چرا که شأن ائمه محترم جمعه در حد یک جناح خاص تنزل پیدا می کند و در این فضا ائمه محترم جمعه را پدر معنوی شهر دانستن شاید بیشتر شبیه یک طنز باشد.

با این رویه ای که آقای تقوی در پیش گرفته است احتمالا ائمه محترم جمعه در آینده رئیس ستاد انتخاباتی کاندیداهای اصولگرای مجلس هم خواهند شد و اگر رئیس ستاد هم نشود قطعا حمایت های معنوی آنها را در پی خواهد داشت و اگر در شهر و دیاری، کاندیدایی که منتسب به امام جمعه محترم و تفکر اصولگرایی است رأی نیاورد جایگاه امام جمعه و نمازجمعه به شدت تنزل پیدا خواهد کرد و باعث آسیب رسانی جدی به ائمه محترم جمعه خواهد شد.

حالا در این فضای سیاسی ایجاد شده چگونه انتظار داریم خطبه های نمازجمعه ما نماد وحدت آفرینی باشد؟ چگونه انتظار داشته باشیم آحاد مردم یک شهر امام جمعه آن شهر را به امات برگزینند؟ در چنین شرایطی ماندن آن امام جمعه در شهر قطعا آثار زیانباری برای آن شهر در پی خواهد داشت و امام جمعه نمی تواند نقطه وحدت آن شهر باشد.

آقای تقوی این روزها به خاطر مشغله های سیاسی و رسالت سنگین جناحی که دارند مجبورند راهی استان های مختلف شود و احتمالا کمتر فرصت دارد تا رهنمودهای حضرت امام(ره) و رهبر انقلاب را در مورد اهمیت ائمه جمعه و نماز جمعه مرور کند. ایشان احتمالا در جریان نیستند که با این تفکر جناحی حاکم کرده بر فضای استانها، نیمی از جامعه و به ویژه جوانان را از پشت سر ائمه محترم جمعه کنار می نهند.

کاش آقای تقوی این فرمایش بنیانگذار انقلاب را مد نظر داشت که می فرمایند:« ائمه جمعه باید خیلی مواظب باشند که خدای نخواسته اگر در یک جایی یک چیزی اتفاق افتاد و چه شد، با جهت روحانی، جهت پدری حل کنند. اگر خدای نخواسته یک وقت بنا باشد که یک اعمال قدرت بخواهد بکند ـ برای این که امام جمعه است ـ این پای خودش حساب نمی شود، پای روحانیت حساب می شود، پای اسلام حساب می شود. از این جهت اینها وظیفه شان خیلی خطیر است و باید خیلی ملاحظه بکنند.» (1) و باز با تکیه بر نقش معنوی ائمه جمعه آورده اند:« ائمه جمعه بايد توجه داشته باشند كه براى ملت، پدر هستند.» (2)

رهبر انقلاب هم در بخشی از سخنرانی شان در28/10/1377در مورد شأن نمازجمعه فرموده اند:« نمازجمعه محل وحدت است، محل جمع است، محل نزديكى دل‏ها است، نگذاريد مظهر اختلاف بشود.»
با رهنمودهای صریح و شفاف بزرگان نظام، کاش ایشان از شورای سیاستگذاری ائمه جمعه یا رئیس شورای همگرایی اصولگرایان یکی را برگزیند تا بتواند با فراغ بال، تمام همت شان را صرف دغدغه بزرگ شان که کیفیت بخشی به خطبه های نماز جمعه یا وحدت اصولگرایان است بنمایند تا شأن ائمه محترم جمعه و نمازجمعه بیش از این دچار آسیب نشود.

1- صحیفه امام، ج 15ـ ص ۲۲۷
2- همان، جلد19ص 250

soroush
۱۳۹۳/۱۰/۱۲ ۱۳:۴۷
من جوانم و 23 سالمه. نماز هم می خونم، ولی تاحالا یک بار هم پامو نماز جمعه نذاشتم و نخواهم گذاشت. (274522)
سرما
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۱۰/۱۲ ۱۵:۴۹
توی نمازجمعه بسطام هرهفته به بزرگان نظام ودولت تدبیر وامیداهانت میشه. (274549)
جیم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۱۰/۱۲ ۱۸:۵۱
توهمه نماز جمعه ها همینطوره (274591)
بیسواد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۱۰/۱۲ ۱۴:۰۶
مردم آنقدرآگاهندکه اصولگرایان راخیلی نگران کرده است. (274526)
Urmia
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۱۰/۱۲ ۱۴:۲۵
آقا جان تا كي مي خوايم خودمونو گول بزنيم آخه؟ يه جور تيتر مي زنين انگار مردم نمي دونن چي به چيه! اتفاقا اينا مطالب كه ائمه جمعه مي گن توسط اونايي كه ميگن بايد فراجناحي عمل بشه هماهنگ و كارشناسي مي شه. تو كشور ما يه مرضي هست كه سياستگذاران هويت اصليشون رو مخفي مي كنند. يعني عمل و رفتارشون كاملا متفاوت هست (274532)
دسی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۱۰/۱۲ ۱۵:۴۴
نماز جمعه سیاسی تمام انهم فقط برای اصولگرایان است ولاغیر خدا به داد سیاست گذاران نماز جمعه برسد (274546)
دسی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۱۰/۱۲ ۱۵:۵۱
نده باد هاشمی عزیز امام جمعه مردمی (274550)
سرباز
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۱۰/۱۲ ۱۵:۵۲
مگه چند نفر میره نماز جمعه؟ تاره اونایی هم که میرن مسئولیت دارن یا فرماندارن یا شهردار یا ریس اموزش و پرورش مجبورن میرن مثل ما (274551)
دسی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۱۰/۱۲ ۱۵:۵۵
دلم برای نماز جمعه های زمان امام تنگ شده است (274552)
پردیس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۱۰/۱۲ ۱۷:۰۷
نماز جمعه های تهران با صدیقی یکطرف ...نماز جمعه های میلیونی مرحوم طالقانی هم یکطرف.
در نماز جمعه های اینروزهای تهران میگویند هر کس با ما نیست از ما نیست..آنوقت طالقانی بزرگ میگفت زمان غربال فرا رسیده و انسانهایی که زیر پای حکومت ها له شده اند بالا بیانند، یادش بخیر زبان گویایش همچون مالک اشتر تیز و برنده بود.یادش بخیر ابوذر زمان. (274565)
123
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۱۰/۱۲ ۱۷:۱۵
اقای تقوی ما سودای حکومت دینی داشتیم نه دین حکومتی.واقعیتی که دکتر شریعتی سالها از دست ان می نالید. (274568)
20
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۱۰/۱۲ ۱۸:۵۷
این اقدام اثر ندارد !مگر تا قبل از 24 خرداد 92 نماز جمعه ها در اختیار اصلاح طلبان بوده که حالا اگه بدست اصولگرایان بیفتند در انتخابات مجلس برگ برنده را در انتخابات خواهند گرفت؟ به جز اینکه ثابت کنند نماز جمعه فرا جناحی نیست اثر دیگری نخواهد داشت و مردم متوجه می شوند که مالیات انان برای اصولگرایان هزینه میشود (274594)