به روز شده در ۱۳۹۸/۰۶/۳۰ - ۱۰:۱۵
 
۲
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۳/۱۳ ساعت ۰۰:۴۶
کد مطلب : ۱۵۱۴۹۸
صندوق بین‌المللی پول: ایران از نظر فرار مغزها در جهان مقام اول را دارد

افزایش شدید مهاجرت تحصیل‌کرده‌ها از ایران

افزایش شدید مهاجرت تحصیل‌کرده‌ها از ایران
گروه سیاسی: مرداد 1344 نتایج بررسی مهاجرت که توسط سازمان ملل انجام شده بود ، ایران را از لحاظ مهاجرت اتباع به کشورهای دیگر در ردیف پنج کشور آخر جدول نشان می داد (نزدیک به صفر) این برسی ده سال بعد در سال 1354 نیز مجددا انتشاریافت که تغییری در رتبه ایران نشان نمی داد و مهاجرت ایرانیان نزدیک به صفر بوده است.در سال 57 شمار ایرانیان مهاجرت کرده به زیر 50 هزار نفر رسیده بود. از این آمارها چنین برمی آمد که ایرانیان تمایلی به مهاجرت به کشورهای دیگر نداشتند.

اما این ارقام از سال 57 به بعد بشکل ناباورانه ای تغییر کرده است. ایران دیگر در رتبه انتهای جدول نیست و برعکس به صدر جدول رسیده است. ایرانیان سومین مردمان در جهان هستند که بدنبال مهاجرت هستند. در بین اتباع کشورهای مختلف ایرانی ها بیشتر متقاضی برای مهاجرت به استرالیا را دارند که سالانه دها نفر نیز جان خود را در این راه میدهند. شمار جمعیت ایران 2 برابر شده اما میزان مهاجران ایرانی به عدد نزدیک به 7 میلیون نفر یعنی 140 برابر رسیده است.

در این بین حجم خروج نخبگان از کشور نیز قابل تامل است. طبق آمار صندوق بین‌المللی پول، ایران از نظر فرار مغزها در بین ۹۱ کشور جهان مقام اول را از آن خود کرده‌است و سالانه تا 180 هزار نفر با تحصیلات عالیه از ایران مهاجرت میکنند. بنیاد ملی نخبگان ایران اعلام کرد که ۳۰۸ نفر از دارندگان مدال المپیاد و ۳۵۰ نفر از برترین‌های آزمون سراسری از سال ۸۲ تا ۸۶ به خارج مهاجرت کرده‌اند.

همچنین هفته نامه سازمان مدیریت و برنامه ریزی نوشت است، ۹۰ نفر از ۱۲۵ دانش آموزی که در سه سال گذشته در المپیادهای جهانی رتبه کسب کرده‌اند، هم اکنون در دانشگاه‌های آمریکا تحصیل می‌کنند.طبق آمار صندوق بین‌المللی پول هم اکنون بیش از ۲۵۰ هزار مهندس و پزشک ایرانی در آمریکا هستند. طبق آمار رسمی اداره گذرنامه، در سال ۸۷ روزانه ۱۵ کارشناس ارشد، 4 دکترا و سالانه ۵۴۷۵ نفر لیسانس از کشور مهاجرت کردند. در سال ۱۳۹۱ حدود ۱۵۰ هزار دانشجو تقاضای خروج از کشور را کرده‌اند که بیشترشان دانشجوی دوره دکترا بودند. همچنین ۶۴ درصد دانش‌آموزان ایرانی مدال‌آور المپیاد طی ۱۴ سال گذشته از ایران مهاجرت کرده‌اند!

حمید گورائی رئیس پژوهشکده رویان جهاد دانشگاهی نیز هشدار داد که دانشمندان رشته سلول‌های بنیادین ایران هر روز بیشتر از گذشته جذب دیگر نقاط جهان می‌شوند. پروفسور عباس میلانی مشاور اقتصادی اتحادیه اروپا میگوید فرار مغزها در چند سال اخیر ۳۰۰ برابر جنگ ایران و عراق به اقتصاد ایران صدمه زده است. اینها در حالی است که در کشور تقریبا کلامی درباره این فاجعه ملی سخن گفته نمی‌شود.
منبع: اقتصاد و کسب کار
برچسب ها: مهاجرت نخبگان

۱۳۹۷/۰۳/۱۳ ۰۷:۵۴
تبریک به مدیران ارشد مملکت . (359891)
۱۳۹۷/۰۳/۱۳ ۰۹:۳۰
اخبار تکان دهنده ای است .راستی چه کسی مسئول این همه مهاجرت و خروج نخبگان کشور است ؟ (359892)
۱۳۹۷/۰۳/۱۳ ۰۹:۴۷
باعث تاسف است (359893)
ناشناس
Europe
۱۳۹۷/۰۳/۱۳ ۱۱:۰۰
چیز عجیبی برای کشور ما نیست چون بساط شعار پهن است ..به دست خودمان در حال نابودی هستیم .!
با تشکر . (359894)
مردم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷/۰۳/۱۳ ۱۳:۳۴
فرار مغزها به کنار. ما الان ملیونها نفر فوق لیسانس و دکتر بیکار داریم. این به شدت ناراحت کننده است. .... (359896)
12
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷/۰۳/۱۳ ۲۱:۴۱
و این داستان همچنان ادامه خواهد داشت... (359915)