به روز شده در ۱۳۹۹/۰۵/۱۹ - ۲۲:۴۵
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۲/۰۱ ساعت ۱۵:۴۲
کد مطلب : ۱۷۶۲۳۸
برای ۴۹ سال

سوریه بندر طرطوس را به روسیه اجاره می‌دهد!

گروه بین‌الملل: معاون رئیس دولت روسیه پس از یک سفر دو روزه به دمشق اعلام کرد که قرارداد اجاره بندر طرطوس به زودی امضا می‌شود. قرار است این بندر سوریه ۴۹ سال برای استفاده تجاری و نظامی در اجاره روسیه باشد.
سوریه بندر طرطوس را به روسیه اجاره می‌دهد!
یوری بوریسف، معاون نخست‌وزیر روسیه که همراه با یک هیئت عالی‌رتبه به دمشق سفر کرده بود شامگاه شنبه ۳۱ فروردین (۲۰ آوریل) مذاکرات با سوریه برای اجاره بندر طرطوس را موفقیت‌آمیز توصیف کرد. به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، بوریسف ابراز امیدواری کرده که قرارداد اجاره ۴۹ ساله بندر طرطوس "طی یک هفته" به امضا برسد. این بندر در جنوب غربی سوریه و در ساحل دریای مدیترانه قرار دارد. روسیه از زمان آغاز حضور نظامی در سوریه از بندر طرطوس به عنوان پایگاه اصلی نیروی دریایی این کشور در منطقه استفاده کرده است.
طرطوس پس از لاذقیه دومین بندر بزرگ و مهم سوریه محسوب می‌شود و مرکز استانی به همین نام است. نیروی دریایی روسیه از زمان شوروی سابق در این بندر حضور داشته است. توافق‌های اولیه برای اجاره بلند مدت طرطوس به سال ۲۰۱۷ باز می‌گردد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) گسترش همکاری‌های دوجانبه در حوزه انرژی، صنعت و بازرگانی از محورهای مهم مذاکرات دو روزه هیئت روسی با بشار اسد و دیگر مقام‌های ارشد سوری در دمشق بوده است. یوری بوریسف ابراز امیدواری کرده که با اجاره بندر طرطوس روابط تجاری میان مسکو و دمشق وارد مرحله جدیدی شود و اقتصاد سوریه نیز از مزایای این همکاری بهره ببرد.
 
روسیه در کنار جمهوری اسلامی ایران مهم‌ترین حامی رزیم بشار اسد در جنگ داخلی این کشور است و در بازپس‌گیری بخش بزرگی از این کشور از گروه‌های مخالف حکومت، به خصوص از طریق حمله‌های هوایی نقشی کلیدی بر عهده داشته است. روسیه به جز بندر طرطوس که تنها پایگاه نیروی دریایی مسکو در مدیترانه است، مطابق توافق‌هایی که با دمشق کرده پایگاه هوایی حمیمیم در جنوب شرقی لاذقیه را نیز در اختیار دارد.