به روز شده در ۱۳۹۸/۰۹/۱۵ - ۱۷:۲۶
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۴/۲۵ ساعت ۱۲:۱۱
کد مطلب : ۱۸۲۷۷۴
مطالبات به حق اصلاح‌طلبان را فراموش نکردم!

انتخابات نزدیك شد، نطق عارف هم دوباره گویا

گروه سیاسی: در حالیكه كمتر از یكسال به پایان دوره كنونی مجلس باقی مانده، رئیس فراکسیون موسوم به امید در مجلس همچنان مدعی است كه ما به هیچ وجه مطالبات به حق اصلاح‌طلبان را فراموش نکردیم!
انتخابات نزدیك شد، نطق عارف هم دوباره گویا
ظاهرا «محمدرضا عارف» 7 ماه مانده به انتخابات مجلس یازدهم روزه سكوت 3 ساله‌اش را شكسته و این روزها مجددا در جلسات و مجامع عمومی حضور می‌یابد، دیروز در دیدار با جمعی از دانشجویان دانشگاه‌های استان اردبیل، سرمایه اصلاح‌طلبان را جوانان و دانشجویان دانست و گفت: سالها است که خود را آماده برخی تخریب‌ها کرده‌ام و جالب است که برخی دوستان بدون اطلاع در دام جریان‌سازی رسانه‌ای رقیب قرار می‌گیرند!

وی یادآورشد: تفکر اصلاح‌طلبی ریشه در آرمان‌های انقلاب دارد و حاکمیت تفکر اصلاحات پاسخگویی به مطالبات مردم است و ظرفیت پاسخگویی به این مطالبات از ویژگی های بارز جریان اصلاح طلبی است. هزینه های اصلی جریان اصلاحات را جوانان پرداخت کردند. در اواخر دهه ۸۰ که ناامیدی بر این جریان سایه افکنده بود شما جوانان بودید که در دهه ۹۰ نسل اولی ها را به تعبیری به جلو بردید و بی انگیزگی که در بدنه جریان اصلاحات حاکم بود با حضور موثر شما در سال ۹۲ به امید تبدیل شد. واقعیت اینست که خلق حماسه های سال ۹۲، ۹۴ و ۹۶ بر عهده جوانان بوده است. رویکرد ما در دهه ۹۰ این بود که در چارچوب منافع ملی و منافع جریانی در انتخابات نقش آفرین باشیم و اتفاقاً شما جوانان به صورت موثر نقش آفرینی کردید.
 
عارف با اشاره به ائتلاف انتخابات مجلس دهم، خاطرنشان کرد: به ائتلافی که در سال ۹۴ انجام شد نقد جدی داریم و آثار آن ائتلاف را هر روز در مجلس مشاهده می کنیم راهبرد ما در سال ۹۴ راهبرد سلبی بود در برخی حوزه ها در انتخابات مجلس دهم به اندازه کافی کاندیدا نداشتیم و هدف این بود که مجلس در اختیار عده ای تندرو قرار نگیرد و به همین دلیل ائتلاف کردیم و نتیجه آن لیست امید شد. وی افزود: افرادی در داخل لیست امید قرار گرفتند که در ظاهر با ما همراهی می کردند ولی در باطن به گونه دیگری رفتار کردند و عده ای نیز در مجلس رو در روی ما قرار گرفتند اگرباز هم به شرایط سال ۹۴ برگردیم احتمال انجام این ائتلاف وجود دارد.

وی تصریح کرد: بعد از تشکیل مجلس دهم هجمه ها به فراکسیون امید آغاز شد و علی‌رغم این هجمه ها درانتخابات سال ۹۶ مردم به رویکرد جریان اصلاحات مجدداً رای دادند و این اعتماد مردم سرمایه معنوی بزرگی است و البته ظرفیت گفتمان اصلاحات را نیز نشان می دهد.رئیس فراکسیون امید خاطرنشان کرد: امروز این سرمایه هدف گیری شده است و حقیقت این است که بسیاری از مطالبی که درباره فراکسیون امید گفته می شود واقعیت ندارد و در این راستا است.اگرچه از نقد عملکرد فراکسیون امید برای اصلاح عملکرد در آینده، استقبال می کنیم.

عارف با بیان اینکه اگر عملکرد فراکسیون امید برای مردم تشریح شود افکار عمومی مطلع می شود که چه کارهایی را کرده ایم و چه کارهایی هم صورت نگرفت، اظهارداشت: البته قرار نیست سنگ در چاه بیندازیم برخی کارها را انجام ندادن در شرایط فعلی هنر است. وی با تاکید بر اینکه رمز موفقیت ما در دهه ۹۰ انسجام، وحدت و همدلی در درون جریان اصلاحات بوده است، گفت: جالب است که امروزه هم در درون و هم در بیرون از جریان اصلاحات این انسجام را مورد هدف قرار داده اند. برخی اظهارنظرها در داخل جبهه اصلاحات تصادفی نیست و بعضاً" مدیریت شده مطرح می شود. وی با اشاره به حمایت اصلاح طلبان از دولت روحانی، تاکید کرد: سئوالی که مطرح است این است که آیا اصلاح طلبان توانسته اند در جایگاهی که برای آن هزینه پرداخت کرده اند بخصوص در حمایت از دولت قرار بگیرند؟ مطمئناً" جواب منفی است. باید مسئولیت حمایت خود را از دولت بپذیریم البته شرایط این دولت را نیز باید درنظر گرفت.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام یکی از دستاوردهای ارزشمند دولت روحانی را برجام دانست و گفت: به جای آنکه با یک اجماع ملی از این دستاورد ارزشمند حمایت شود چه برخوردها که با آن نکردند. البته معتقدم دولت باید قدرتمند تر و منسجم تر عمل کند. عارف درباره نقش نظارتی شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان نیز گفت: در دوره جدید شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان قرار است نقش نظارتی بر فراکسیون امید و دیگر نهادهای برآمده از شورای عالی اصلاح طلبان تقویت شود و فراکسیون امید و نهادی مانند شوراهای اسلامی شهر و روستا در کلان شهرها نیز باید پاسخگو باشند.

وی در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان درباره اقدامات انجام شده در ارتباط با رفع حصر نیز گفت: در ارتباط با رفع حصر پیگیری های زیادی انجام شد و کارگروهی که برای این موضوع در فراکسیون امید تشکیل شد نیز به صورت جدی موضوع رفع حصر را پیگیری کرد و به همین دلیل جلساتی را نیز با سران قوا و برخی مسئولین که در این خصوص موثر هستند برگزار شد توقع ما رفع کامل حصر است، البته برای اینکه پیگیری ها به نتیجه برسد اقدامات خود را خیلی رسانه ای نکردیم. به عنوان مثال در مورد پرونده محیط زیستی ها نیز چندین جلسه شخصاً با خانواده آنها برگزار کردم که به دلیل اختلاف نظر کارشناسی دو نهاد امنیتی و اطلاعاتی درباره پرونده آنها نتیجه موردنظر ما هنوز حاصل نشد و امیدواریم دادگاه فعالان محیط زیستی با درنظرگرفتن نظرات کارشناسی و با نگاه مثبت برگزار شود.

وی درباره پرونده محمدرضا خاتمی نیز گفت: مثلاً" می گویند شخص من در ارتباط با نامه فراکسیون امید درباره آقای محمدرضا خاتمی مخالفت کرده‌ام در حالی که شخصاً پرونده ایشان را بدور از آنکه رسانه ای کنم از طریق مسئولان ارشد قوه قضائیه پیگیری کرده و در شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان نیز نسبت به پرونده ایشان موضع گیری صورت گرفت و برخی بدون اطلاع از ماهیت موضوع و تنها براساس یک خبر نادرست و براساس شنیده ها قضاوت می کنند هرچند به این حاشیه سازی ها توجه نمی کنم و از اصلاح طلبان نیز می خواهم خود را درگیر این حاشیه ها نکنند و تلاش می کنیم در چارچوب راهبرد فراکسیون امید یعنی امید و آرامش وظایف و مسئولیت خود را انجام دهیم.
برچسب ها: محمدرضا عارف