به روز شده در ۱۳۹۹/۰۴/۲۱ - ۲۰:۰۷
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۷/۲۷ ساعت ۱۷:۱۰
کد مطلب : ۱۹۰۳۰۹
دولت نباید استعفا دهد

واکنش نصرالله به تظاهرات گسترده در لبنان

گروه بین‌الملل: در اعتراضات گسترده لبنان، بیشتر مردم بر کناره‌گیری دولت پافشاری می‌کنند. رهبر حزب‌الله می‌گوید با استعفای کابینه موافق نیست اما دولت کنونی باید از رویدادهای اخیر درس بگیرد و با روحی تازه به کار ادامه دهد.
واکنش نصرالله به تظاهرات گسترده در لبنان
 سیدحسن نصرالله، امروز (شنبه) در پایان راهپیمایی اربعین در شهر بعلبک در منطقه «مقام سیده خوله» به سخنرانی پرداخت و به مسائل منطقه‌ای و همچنین تحولات اخیر در لبنان اشاره کرد. او در ابتدای سخنان خود گفت به ماجرای عبور کاروان اسرای کربلا از این منطقه اشاره کرده و گفت که در مکانی قرار گرفته‌ایم که کاروان حضرت زینب (س) از آن عبور کرده‌ است. او در خصوص راهپیمایی اربعین گفت که این مراسم هیچ مشابهی در جهان ندارد و از تمام نقاط جهان حتی از اروپا و آمریکا خود را به کربلا می‌رسانند و این راهپیمایی بار دیگر حسین (ع) را به جهانیان معرفی می‌کند و بسیاری سؤال می‌کنند که حسین کیست؟ این عشق و محبت چیست که با گذشت این مدت، هنور می‌تواند این تعداد انسان را به سوی خود جذب کند.

او در بخش دیگر سخنان خود به اتفاقات اخیر لبنان پرداخت و تأکید کرد که باید با مسئولیت‌پذیری در این خصوص سخن گفت. دبیرکل حزب‌الله گفت: هنگامی که از مسئولیت همگانی در لبنان چه آنها که در قدرت هستند و چه خارج آن سخن می‌گوییم؛ یعنی همه باید در برابر این شرایط خطرناک و مهم که کشور با آن مواجه است، مسئولیت‌پذیر باشند و این بسیار آسان است که فردی از مسئولیت‌ها شانه خالی و بار آن را به دوش دیگران بیاندازد و از دولت و مسئولیت خود کنار بکشد و بخواهد استعفاء دهد.» وی همچنین گفت: به خیابان ها نیامدیم برای اینکه نگویند ایران از وسط بیروت برای آمریکا پیام فرستاد.
نصرالله: قشر ضعیف را با مالیات تحریک نکنید
سید نصرالله گفت که برخی در دولت لبنان و گروههای سیاسی می‌خواهند از مسئولیت خود شانه خالی کرده و کنار بکشند و تبعات شرایط امروز را به دوش دیگران بیاندازند. او این اقدام را نشانه عدم وجود عرق ملی و ارزش‌های اخلاقی و انسانی در مواجه با سرنوشت مردم و کشور دانست. او تأکید کرد که شرایط امروز لبنان حاصل اقدامات دولت فعلی یا زاییده یک سال یا یک دوره نیست بلکه حداقل تراکم مشکلاتی است که در طول ۳۰ سال گذشته به وجود آمده است و از این رو همگی مسئولیت آن را بر عهده دارند و شایسته نیست برخی که در همه دولت‌ها حضور داشتند؛ اکنون سوار بر موج مردمی شده و مطالبه مبارزه با فساد کنند.
سید حسن نصرالله گفت که لبنان اکنون با خطرهای واقعی مواجه است؛ او خطر اول را فروپاشی اقتصادی و مالی و خطر دوم را انفجار مردمی در پی اقدامات اشتباه دانست. اشتباهاتی که به عقیده نصرالله افزایش مالیات بر فقرا و قشر کم درآمد جزئی از آن محسوب می‌شود. او تأکید کرد که با عزم و فداکاری و اخلاص می‌تواند مانع از فروپاشی اقتصادی شد .
او گفت که پیام اعتراضات دو روز گذشته تأکید بر این بود که مردم تحمل مالیات جدید را ندارند و گروههای سیاسی نیز نمی‌توانند مانع حضور مردم در خیابان‌ها و برپایی اعتراض شوند. نصرالله گفت که برخی اصرار بر افزایش مالیات‌ها دارند؛ اما با این روش کشور به نابودی حقیقی دچار خواهد شد.

 سید حسن نصرالله در این سخنرانی تلویزیونی گفت استعفای دولت حریری چاره کار مشکلات لبنان نیست، زیرا یک سال طول می‌کشد تا دولت جدیدی سر کار بیاید و دولت تکنوکرات هم بیش از دو هفته دوام نخواهد آورد. او بحث انتخابات زودهنگام را نیز رد کرد و گفت، این کار به هیچ تغییری منجر نمی‌شود جز آن که بودجه زیادی صرف کنیم. نصرالله گفت لبنان با خطر فروپاشی مالی و اقتصادی و خطر انفجار مردم روبروست؛ خطراتی که از راه‌کارهای اشتباه ناشی شده‌اند. او تاکید کرد که پیام مردم مختص شخص معینی نیست بلکه متوجه همه گروه‌های سیاسی و نهادهای حکومتی لبنان است.
 
انگیزه اصلی اعتراضات در لبنان، مالیاتی است که دولت بر مکالمات پیام‌رسان واتس‌اپ و برخی دیگر از اپلیکیشن‌های اینترنتی وضع کرد. مخالفت مردم با این تصمیم، بحث فساد مالی و سیاسی در کشور را  زنده کرد و اعتراض‌ها دامنه‌دار شد. دولت لبنان از تصمیم خود در وضع مالیات مربوطه صرف‌نظر کرد، اما حالا  تظاهرکنندگان خواستار استعفای سردمداران شده‌اند. دولت لبنان از بهار سال ۲۰۱۸ وعده داده بود که اصلاحات اقتصادی را به جریان بیندازد و از جمله بدهی خارجی ۱۲میلیارد دلاری خود را بپردازد. لبنان در هفته‌های اخیر با کمبود ارز و نقدینگی، سقوط پول ملی و بهای املاک روبرو بوده است. به همین علت مردم به ذخیره کردن دلار روی آورده‌اند. دولت لبنان در صدد بود با افزایش مالیات و اصلاح هزینه‌های خدمات عمومی، بخشی از کسری بودجه خود را جبران کند.

سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان نیز در یک سخنرانی تلویزیونی در شامگاه ۱۸ اکتبر عنوان کرد که قصد اصلاحات اقتصادی دارد اما برخی اعضای کابینه جلوی تلاش او را می‌گیرند. او با اولتیماتومی ۷۲ ساعته به کابینه ائتلافی برای ارائه دادن برنامه اصلاحات، تهدید کرد که در صورت بینتیجه ماندن طرح‌ مورد نظرش، در سخنرانی دیگری، حرف‌های متفاوتی بیان خواهد کرد. این در حالی است که روز جمعه، سه نخست وزیر پیشین لبنان با صدور بیانیه مشترکی همبستگی خود را با سعد حریری اعلام کردند. نجیب میقاتی، فواد سینیوره و تمام سلام در این بیانیه گفته‌اند که اعتراضات مردمی برآمد مشکلات اقتصادی و معیشتی است و به جای انداختن بار تقصیر به دوش حریری، هر یک از نیروهای سیاسی باید مسئولیت خود در این زمینه را پذیرا باشد.