به روز شده در ۱۳۹۸/۱۲/۰۱ - ۱۸:۳۷
 
۲
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۰/۱۷ ساعت ۱۵:۲۲
کد مطلب : ۱۹۵۳۲۲
ظریف از پاسخ قاطع و دردناک به آمریکا خبر داد

واشنگتن اجازه ورود جواد ظریف به آمریکا نداد

گروه سیاسی: نشریه آمریکایی «فارن پالیسی» گزارش داد که دولت آمریکا ورود محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه ایران به نیویورک به منظور شرکت در نشست شورای امنیت سازمان ملل را ممنوع کرد.
واشنگتن اجازه ورود جواد ظریف به آمریکا نداد
به گزارش این نشریه آمریکایی، ظریف قرار بود برای سخنرانی در یکی از نشست‌های سازمان ملل متحد به نیویورک عزیمت کند، که آمریکا روادید برای وی صادر نکرده است. این در حالی است که آمریکا به عنوان میزبان سازمان ملل متحد موظف است، برای تمامی هیات دیپلماتیک عضو این نهاد بین الملل روادید صادر کند. ترامپ بیم دارد که ظریف در نشست آتی سازمان ملل جنایت او برای فرمان ترور سپهبد قاسم سلیمانی را مطرح کند و مانع از حضور وزیر امور خارجه ایران در این نشست و فضای رسانه ای که علیه رییس جمهوری آمریکا شکل می گرفت، شود.
علیرضا میریوسفی رایزن مطبوعاتی نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد در پاسخ به خبرنگار ایرنا، اظهار کرد: هنوز جوابی در این زمینه به دست نمایندگی نرسیده است. پیشتر سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران از سفر ظریف به نیویورک خبر داده و گفته بود،در صورت مهیا شدن شرایط (صدور روادید) وزیر امور خارجه ایران اواسط دی‌ماه برای شرکت در اجلاس ویژه شورای امنیت به نیویورک سفر می‌کند.
وی اعلام کرده بود:اواسط ماه جاری (دی ماه) اجلاس ویژه شورای امنیت درباره اهداف "منشور" در ۷۵ امین سالگرد تشکیل سازمان ملل متحد در نیویورک برگزار می‌شود. دولت آمریکا روز چهارشنبه ۳۱ ژوئیه (۹ مرداد) در یکی دیگر از رفتارهای دوگانه خود، ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران را تحریم کرد؛ این اقدام واشنگتن که از یک سو تظاهر به تنش زدایی و تمایل به مذاکره می‌کند و از سوی دیگر بر درب دیپلماسی قفل می‌زند، واکنش‌ها و بازتاب گسترده‌ای از سوی کشورها، نهادها و رسانه‌های بین المللی به دنبال داشت.

ظریف از پاسخ قاطع و دردناک به آمریکا خبر داد
وزیر امورخارجه با تاکید بر این که پایان حضور شرورانه آمریکا در منطقه غرب آسیا آغاز شده است گفت: آمریکا با ترور یکی از مقامات ارشد نظامی ایران بابی را باز کرده است که دیر یا زود گریبان خود را از شرق تا غرب عالم خواهد گرفت.
چکیده اظهارات ظریف در مجمع گف گوی منطقه‌ای تهران:
* اخراج ایالات متحده آمریکا از منطقه غرب آسیا، سرنوشت محتوم استفاده افسارگسیخته واشنگتن از ابزارهای جنگ، تحریم و ترور است. ایالات متحده آمریکا جواب قاطع و حتمی گستاخی خود را در زمان و مکانی که حداکثر درد را احساس کند خواهد گرفت.
* مسیری که آمریکا برای خود و منطقه در پیش گرفته است مسیر ناامنی، جنگ و خونریزی است. اما ایران به عنوان صدای واحدی که از قلب تک تک فرزندان این مرز و بوم کهن و پرغرور بر می‌خیزد ندای صلح و آرامش برای منطقه است.
* تأسف بارتر آن که این شکاف و نبردهای در جریان منطقه‌ای، فضای تنفس را برای نیروهای شر در داخل و خارج منطقه فراهم آورده است که با سوءاستفاده از این شرایط و از طریق برساختن تهدیدهای جعلی و ناامن سازی‌های مصنوعی به گسترش حضور نامشروع و غیرقانونی نظامی خود در منطقه بپردازند، که مهم‌ترین بروز آن در درد و رنج بی پایانی است که ملت‌های مظلوم منطقه از افغانستان تا عراق و سوریه و یمن و لیبی تحمل می‌کنند.
* ظریف وجه دیگر این سیاست‌های مخرب و آتش افروزانه را فروش صدها میلیارد دلار سلاح‌های ویرانگر به منطقه است که معادل یک چهارم کل فروش سلاح در جهان عنوان کرد.
* جای تعجب نیست که رئیس جمهور بی ادب و گستاخ آمریکا با ارتکاب خطایی راهبردی برخاسته از حماقت و تکبر، بزرگترین فاتح نبرد بر علیه تروریسم و افراط­گرایی و "صلح­‌سازترین ژنرال" منطقه در چند دهه اخیر را ترور می­‌کند، و البته این بار قمار بزرگی کرده است و بداند وعده الهی تخلف ناپذیر است که حق پیروز است "والله غالب علی امره".
اینجانب بارها بر این نکته تأکید کرده ­ام که این اختلال شناختی و سوء محاسبات برخاسته از آن، یکی از مزمن­‌ترین ریشه­‌های بحران فعلی منطقه است. 
* ایالات متحده برای چندمین بار نشان داد که چگونه می­‌تواند با سوء محاسبات و برداشت‌­های غلط از اوضاع داخلی ایران و منطقه، گام­‌های خطرناکی را در نا امن کردن جهان و البته و مألا کشور خود بردارد. عمق­ حزن و اندوه ملل منطقه و جهان اسلام و به ویژه تشییع مردمی و بی­‌سابقه­‌ای که ملت­ه‌ای ایران و عراق از پیکرهای مطهر سردار شهید سلیمانی و همرزمان جاودانه ­اش از جمله شهید ابومهدی المهندس انجام دادند، مهم­ترین نشانه خطای عمیق برداشت­‌ها و محاسبات واشنگتن نسبت به ایران و منطقه است.

در گفت‌وگو با خبرنگار سی‌ان‌ان در تهران
ظریف: ترامپ در حال بدتر کردن اوضاع آمریکا در خاورمیانه است

وزیر امور خارجه ایران در گفت‌وگو با خبرنگار سی‌ان‌ان در تهران با یادآوری اقدام تروریستی کاخ سفید در به شهادت رساندن سردار قاسم سلیمانی تصریح کرد که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با اقداماتش، فقط در حال بدتر کردن اوضاع برای آمریکا در خاورمیانه است.

تارنمای این شبکه تلویزیونی آمریکا امروز(سه‌شنبه ۱۷ دی) با انتشار این مصاحبه، به نقل از وی نوشت: ایران از اقدمات نظامی آمریکا بعد از حمله هوایی که به شهادت سردار سلیمانی منجر شد، هراسی ندارد. ظریف با تاکید بر اینکه ما از سرزمین و مردم خود دفاع می‌کنیم، تصریح کرد، آمریکا می‌تواند از کشورش دفاع کند اما نمی‌تواند ادعا کند چند هزار کیلومتر دور از مرزهایش، توانایی دفاع از ایالات متحده را دارد. سی‌ان‌ان در ادامه نوشت، ظریف در این مصاحبه از پرداختن به اینکه پاسخ تهران به ترور سردار سلیمانی چگونه خواهد بود، خودداری کرد؛ هرچند کارشناسان به پایگاه‌های آمریکا در سراسر خاورمیانه اشاره کرده‌اند.

مردم منطقه، خشمگین از ترامپ
ظریف در ادامه افزود: مردم منطقه طرفدار ما هستند؛ «تجهیزات نظامی زیبا» (اشاره به توئیت تهدیدآمیز ترامپ)، جهان را مدیریت نمی‌کند بلکه این مردم هستند که دنیا را مدیریت می کنند. وی تصریح کرد، ترامپ باید چشم خود را به روی این واقعیت باز کند که مردم منطقه به شدت خشمگین‌اند و می خواهند آمریکا این منطقه را ترک کند. وزیر امور خارجه ایران افزود: ایرانی‌ها هزاران سال است که در این منطقه حضور دارند و این آمریکاست که در این منطقه یک تازه وارد است. ظریف در پاسخ به پرسشی در خصوص احتمال حملات بیشتر از سوی آمریکا در صورت اقدام انتقام‌جویانه ایران گفت: ترامپ باید عذرخواهی کند؛ او باید رویه خود را تغییر دهد. ظریف در ادامه گفت: ترامپ تنها درحال بدتر کردن اوضاع آمریکا است... او ملت های منطقه ما را خشمگین کرده است. ترامپ خودش گفته که آمریکا هفت تریلیون دلار را در منطقه ما هدر داده است و حالا او با ترور سردار سلیمانی، یک تریلیون دلار دیگر به این هزینه ها افزود.

ترامپ پیام اقیانوس ملت ایران را دریافت کند
وی با اشاره به حضور میلیونی مردم در مراسم تشییع پیکر سردار سلیمانی گفت که ترامپ باید پیام این اقیانوس جمعیت را دریافت کند.
«ترامپ بعد از تماشای انبوه جمعیت در مراسم روز گذشته تشییع پیکر سردار سلیمانی در تهران ، باید دست از تهدید این مردم دست بردارد. تهدیدهای بیشتر آنها را خشمگین تر می کند . این تهدیدها ما را نمی ترساند.» ظریف در ادامه این مصاحبه، این سوالها را مطرح کرد «آیا ترامپ امنیت بیشتری برای آمریکایی ها به ارمغان آورده است؟ آیا آمریکایی ها احساس امنیت بیشتری می کنند و یا برخورد مردم منطقه با آنها بهتر شده است؟ احساس مردم آمریکا نسبت به کسانی که فریاد می زنند آمریکا باید از منطقه خارج شود، چیست؟ وزیر امور خارجه ایران در بخشی دیگر از مصاحبه گفت که ترامپ با ترور سردار سلیمانی و تهدید به هدف قرار دادن مراکز فرهنگی ایران، به جامعه جهانی نشان داد که هیچ احترامی به قوانین بین المللی قائل نیست و آماده ارتکاب جنایات جنگی است. حمله به مراکز فرهنگی ، جنایت جنگی است. ظریف با بیان اینکه ترور سردار سلیمانی در خاک عراق، مصداق تروریسم دولتی است، گفت که تهران به این اقدام تروریستی پاسخ خواهد داد.

پاسخ ایران به ترور سردار سلیمانی، متناسب با آن خواهد بود
وی افزود: ترور سردار سلیمانی که اقدام تهاجمی و معادل حمله نظامی به ایران و به آن پاسخ خواهیم داد و پاسخ ما متناسب با آن و به همان میزان خواهد بود. پاسخی قانونی خواهیم داد چراکه ما مثل ترامپ، بی قانون نیستیم.

واشنگتن، عامل بی ثباتی در خاورمیانه
وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در بخشی دیگر از این مصاحبه، سیاستهای افراطی واشنگتن علیه تهران را عامل بی ثباتی در خاورمیانه و عقب‌گرد صلح و ثبات در این منطقه عنوان کرد. وی گفت: آنچه مهم است، این است که دولت ترامپ باید این را بفهمد بعد از امضای برجام، همه چیز در این منطقه درحال بهبود و پیشرفت بود. ما شاهد انتخابات های عادی در عراق و لبنان و کاهش تنش ها در سوریه بودیم. بعد چه اتفاقی افتاد؟ ترامپ کارزار فشار حداکثری را آغاز کرد، در مردم ایران ترس و وحشت ایجاد کرد و دسترسی ایرانی ها به مواد غذایی و دارو را سخت کرد. وزیر خارجه ایران عنوان کرد که جنگ مدتهاست از سوی آمریکا آغاز شده و واشنگتن ضمن از بین بردن ثبات منطقه، امنیت این منطقه را نیز تضعیف کرده است. ظریف با اشاره به تاثیر تحریم های آمریکا علیه ایران گفت: دست کم 25 کودک طی ماه گذشته به دلیل بیماری و تحریم آمریکا جان خود را از دست دادند.