به روز شده در ۱۳۹۹/۰۷/۰۹ - ۰۹:۱۸
 
۴
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ ساعت ۱۷:۴۲
کد مطلب : ۱۹۵۸۴۴

واکنش‌ به پیشنهاد تکه‌تکه‌کردن سفیر انگلیس

گروه سیاسی: برخی از فعالان و مقامات سیاسی داخلی و خارجی به اظهارات اخیر امام جمعه مشهد در مورد سفیر انگلستان و پیشنهاد تکه تکه کردن وی، واکنش نشان دادند.
واکنش‌ به پیشنهاد تکه‌تکه‌کردن سفیر انگلیس
یکی از نمایندگان مجلس آلمان با انتشار اظهارات سیداحمد علم‌الهدا «امام جمعه مشهد» در توییتر با زیرنویس انگلیسی خطاب به وزیر خارجه این کشور گفته است با حکومتی که یکی از مسوولانش می‌گوید باید سفیر بریتانیا را تکه تکه کنیم چه تعامل و ارتباطی می‌توان داشت؟!» گفتنی اینکه علم‌الهدی گفته است: «با دانشجویانی که از پرچم آمریکا رد نشدند باید مثل ستون پنجمی‌ها رفتار کرد و سفیر انگلیس هم حداقل باید تکه تکه شود.

ریچارد گرنل، سفیر آمریکا در آلمان هم در واکنش بە سخنان امام جمعه مشھد کە گفتە بود سفیر بریتانیا در ایران باید قطعە قطعە شود در توییتی نوشت: «این باید به صورت قاطع و گستردە در آمریکا، اروپا و ھمە جا محکوم شود. نمی‌توان این را نادیدە گرفت. جواد ظریف ببین!»
...
در داخل کشور، حجت الاسلام مجید انصاری به «جماران» گفت: «گرچه اقدام نامتعارف و غیرقانونی سفیر انگلستان در تهران برای حضور در جمع معترضان برخلاف شئون دیپلماتیک و مقررات حاکم بر رفتار دیپلمات ها در یک کشور است و باید طبق موازین با آن برخورد شود، اما اظهارات عجیب امام جمعه مشهد نیز هم برخلاف قانون و هم برخلاف اسلام و خصوصا برخلاف منافع ملی است؛ آن هم در شرایطی که دشمنان به دنبال بهانه برای مخدوش کردن چهره اسلام و ضربه به چهره جمهوری اسلامی برای توجیه ترور ناجوانمردانه سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی هستند.» وی با بیان اینکه این اظهارات برخلاف منافع جمهوری اسلامی و خدمت ناخواسته به دشمنان خواهد بود افزود: «کسانی که تریبون نماز جمعه خصوصا در شهری چون مشهد را برعهده دارند باید در مورد سخنان خود بیشتر فکر کنند و بنابراین سخنان اخیر جز ضربه اسلام، روحانیت و انقلاب نتیجه ای در پی ندارد.»

همچنین صادق زیباکلام؛ روزنامه‌نگار و فعال سیاسی هم در واکنش به سخنان امام جمعه مشهد درباره برخورد با سفیر انگلیس در تهران در توئیتر خود نوشت: 


طی روزهای اخیر امام جمعه مشهد با انتقاد از حضور سفیر انگلیس در تجمعات اخیر گفته بود: سفیر انگلیس اخراج شود بالاترین محبت در حق اوست چرا که گر این عنصر ناپاک دست نیروهای خط حاج قاسم سلیمانی می‌افتاد تکه بزرگش، گوشش بود. اینهایی که از روی پرچم آمریکا و اسرائیل رد نشدند ستون پنجم هستند؛ در همه دنیا با ستون پنجم دشمن چه می‌کنند؟ سفیر انگلیس اخراج شود بالاترین محبت در حق اوست؛ سفیر انگلیس باید تکه تکه شود. انگلستان باید ممنون عناصر امنیتی ما باشد؛ اگر این عنصر ناپاک دست نیروهای خط حاج قاسم سلیمانی می‌افتاد تکه بزرگش، گوشش بود؛ او ستون پنجم دشمن ماست.