به روز شده در ۱۳۹۹/۰۵/۲۲ - ۱۹:۰۰
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۱/۲۵ ساعت ۱۰:۳۵
کد مطلب : ۲۰۰۵۳۸

فشردگی بازی‌ها موثر است ولی تنها عامل نیست

گروه ورزشی: تیم استقلال این روزها با معضل عجیبی به نام تعداد زیاد مصدومان مواجه است که این موضوع باعث شده کادرفنی این تیم نتواند نفرات کامل خد را در اختیار داشته باشد.
فشردگی بازی‌ها موثر است ولی تنها عامل نیست
باشگاه استقلال در ماه‌های اخیر با مشکل مصدومیت‌های پرتعداد بازیکنانش مواجه بوده و همین موضوع باعث شده کادرفنی این تیم در برخی از دیدارها با مشکلاتی مواجه شود. اگر به آمار مصدومان استقلال در چند سال اخیر نگاه کنیم، می‌بینیم که این معضل تنها در این فصل وجود نداشته و استقلال در چند فصل اخیر همواره یکی از تیم‌هایی بوده که مصدومان زیادی داشته است. در این فصل هم تا به اینجای کار دو بازیکن استقلال با مصدومیت پارگی رباط صلیبی مواجه شده‌اند که آمار بالایی است و در همین مقطع حدود هشت بازیکن استقلال مصدوم هستند که یک آمار ضعیف برای این تیم به حساب می‌آید. با این حال موضوع مصدومیت‌ها تنها به یک عامل بستگی ندارد و عوامل زیادی پشت این مشکل بزرگ تیم استقلال هستند.یکی از دلایلی که فرهاد مجیدی هم به آن اشاره کرده فشردگی بازی‌های استقلال است که روی تعداد مصدومان استقلال تاثیر گذاشته ولی این موضوع تنها عامل برای مصدومیت بازیکنان نیست. اگر به فاصله زمانی بازیکنان استقلال نگاه کنید، این تیم پس از برتری مقابل الکویت در کشور امارات با دو پرواز راهی قطر شد و با توجه به فاصله 72 ساعته بین این دو بازی می‌توان گفت فشردگی بین این دو بازی وجود داشته است و دو پروازی که استقلال داشت این مسئله را تشدید کرد. پس از این بازی این تیم راهی تهران شد و در فاصله 96 ساعت به مصاف نفت مسجدسلیمان رفت که باز هم وجود عامل فشردگی را تایید می‌کند ولی مجیدی در این بازی به چند بازیکن استقلال استراحت داد که فشار را از روی نفراتش بردارد ولی شیخ دیاباته در همین بازی دچار مصدومیت شد و تا این‌جا تاثیر عامل فشردگی را نشان می‌دهد. پس از این بازی استقلال 120 ساعت تا بازی با پرسپولیس فرصت داشت و پروازی هم انجام نداد و برای بازی دربی دیگر عامل فشردگی وجود نداشته است. پس از این بازی هم استقلال 4 روز تا بازی با اربیل فرصت داشت که شرایط خوبی بود. در واقع شیخ دیاباته تنها بازیکن استقلال است که مصدومیتش را می‌توانیم به دلیل فشردگی بازی‌ها بدانیم.

یکی دیگر از عوامل مصدومیت‌های پرتعداد بازیکنان استقلال تمرینات سرخود بازیکنان این خارج از برنامه تمرینی است که مثلا در تشدید مصدومیت سیاوش یزدانی عامل اصلی بود و خود این بازیکن هم آن‌را تایید کرد. تمرینات سرخود بازیکنان یکی از معضلاتی است که اخیرا به وجود آمده و در تیمی مانند استقلال بیشتر دیده شده است و برخی بازیکنان با مربیانی که دانش چندانی در زمینه فوتبال ندارند، تمرین می‌کنند که مبنای علمی ندارد و حرفه‌ای نیست که در زمان حضور مربیانی چون برانکو و استراماچونی با چنین اتفاقی برخورد جدی می‌شد و اکنون هم وظیفه باشگاه است که جلوی چنین اتفاقی را بگیرد.بحث دیگر مربوط به امکانات و کیفیت زمین تمرینی است که بسیار مهم است و در آمار مصدومیت‌های استقلال بی‌تاثیر نیست و نیاز است که سطح امکانات تیم‌ها بالاتر رود ولی نکته مهم این است که مربیان عواملی چون امکانات و فشردگی که خارج از کنترل آنها است را تنها دلیل می‌دانند که صحیح نیست چرا که امکانات اغلب تیم‌ها مشابه است و در کنار امکانات و فشردگی بازی‌ها عوامل دیگری هم نقش دارند.

موضوع دیگری که از اهمیت بالایی برخوردار است نوع تمرینات تیم می‌باشد که می‌تواند نقش مهمی در تعداد مصدومان ایفا کند. استقلال در نیم فصل اول از نظر بدنی یکی از بهترین تیم‌های لیگ برتر بود و حفظ این وضعیت یکی از مهم‌ترین چالش‌های کادرفنی جدید این تیم بوده است. وقتی مربی تغییر می‌کند سبک تمرینی و فلسفه کاری تغییرات می‌کند و این موضوع تغییر در عملکرد را هم به وجود می‌آورد و نحوه کار استراماچونی با مجیدی متفاوت است که آثار آن هم کم‌کم مشخص می‌شود. کادرفنی استقلال تا امروز خیلی نتوانسته وضعیت جسمانی مطلوب تیم را حفظ کند ولی برای قضاوت دقیق‌تر نیاز به زمان بیشتری است، هرچند اکنون هم کمی افت مشاهده می‌شود و این تعداد مصدوم یک پوئن منفی به حساب می‌آید اما برای قضاوت دقیق‌تر باید جزییات تمرینات استقلال را بدانیم و برای بررسی بهتر و قضاوت عادلانه باید به کادرفنی جدید زمان بدهیم زیرا سبک کاری هر مربی با مربی دیگر متفاوت بوده و قرار نیست مجیدی هم سبکی مانند استراماچونی داشته باشد و وجود اختلاف و تفاوت طبیعی است و مقایسه مربیان کار درستی نیست و هر مربی بر اساس کیفیتی که ارائه می‌دهد قضاوت می‌شود و برای قضاوت مجیدی باید به او زمان بیشتری دهیم و نمی‌توانیم فقط همین مقطع فعلی را ملاک قرار دهیم.

علاوه بر تمام این نکات، بحث روحی و روانی هم نقش تعیین‌کننده‌ای در تعداد مصدومیت‌ها دارد و به نظر می‌رسد این موضوع همان‌طور که پزشک باشگاه استقلال هم اعلام کرد در ماجرای مهدی قائدی تاثیر خودش را نشان داد ولی عدم بدنسازی نیم فصل که توسط ایشان عنوان شد موضوع صحیحی نیست زیرا بدنسازی تیم‌ها در تعطیلات نیم فصل با بدنسازی ابتدای فصل تفاوت بسیاری دارد و پیش از آن‌هم استقلال با برنامه سرمربی سابق در حال تمرین بود.نکته پایانی این‌که مصدومیت بخشی از فوتبال است و طبیعی است و قرار نیست تیم‌ها بدون مصدوم باشند ولی مصدمیت نفرات اصلی روی عملکرد تیم‌ها تاثیرگذار است که داشتن یک نیمکت خوب می‌تواند نقش مهمی در این شرایط ایفا کند که به نظر می‌رسد استقلال نیمکت خوبی در اختیار ندارد که در چنین شرایطی بتواند جای نفرات غایب را پر کند؛ البته نکته مهم درباره نفرات مصدوم استقلال هم‌پست بودن مصدومان این تیم است به طوری که دو مدافع و دو مهاجم اصبی این تیم مصدوم شدند که کار را برای پر کردن جای آن‌ها کمی سخت می‌کند