به روز شده در ۱۳۹۹/۰۶/۳۰ - ۱۵:۵۶
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۵/۱۹ ساعت ۱۳:۳۵
کد مطلب : ۲۲۶۶۶۶
مراعات مردم درباره كرونا از 77 درصد به ۱۷ درصد رسید

کسی فکر نکند کرونا به زودی خواهد رفت

کسی فکر نکند کرونا به زودی خواهد رفت
گروه سیاسی: رییس جمهور در جلسه ستاد ملی مدیریت کرونا گفت: ما نه می‌توانیم فعالیت های اقتصادی، آموزشی، فرهنگی و اجتماعی را بطور کامل تعطیل کنیم و نه می‌توانیم مانند گذشته این فعالیت ها را برگزار کنیم؛ باید حد وسطی را انتخاب کنیم و آن مسیر را طی کنیم.
حجت‌الاسلام حسن روحانی  در جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا با تاکید بر لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در ایام محرم گفت: از مردم و مسئولان استان هایی که از حالت پیک عبور کرده‌اند تشکر می‌کنم. بر اساس آماری که امروز ارائه شده، تقریبا از آغاز مرداد تغییری آغاز شده است و امیدواریم تا پایان مرداد شاهد روزهای بهتری باشیم.
وی با اشاره به کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی، اظهار کرد: زمانی مراعات مردم ۷۷ درصد بود و در سایه آن شاهد کاهش فوتی ها به تعداد ۲ رقمی بودیم، اما این مراعات به ۱۷ درصد رسید و مردم فکر کردند دوران بیماری پایان یافته و دو مرتبه دچار یک موج شدیم.رئیس جمهور با بیان اینکه در کشورهای دیگر موج دوم کاملا مشاهده می شود و ممکن است در آنجاها هم پس از مدتی دستورات بهداشتی کمتر رعایت شده باشد، اظهار کرد: ما هم با موج دوم مواجه شده‌ایم. شاید این بالا و پایین رفتن مربوط به اعمال مسئولان و مردم می‌شود؛ جایی که مراعات می‌کنیم در شرایط ثبات هستیم و تا زمانی که که مراعات ها عادی میشود یک مرتبه آمار افزایش می‌یابد.روحانی ادامه داد: در مجموع در هفته های اخیر در ایران و دنیا شاهد افت و خیزهایی بوده‌ایم؛ واقعیت این است که ۶ ماه است با این ویروس مواجهیم و شاید روزهای اول به مردم می‌گفتیم ماه و سال معیار است و نه روز و هفته، اما برخی می گفتند ما در چند هفته این ویروس را از پا درمی اوردیم، اما امروز ۶ ماه از آغاز شیوع کرونا گذشته است و بخش های درمانی، صنعتی و علمی عملکرد خوبی داشتند و مردم نیز در جاهایی که نیاز بوده همراهی کردند. با این وجود باید بدانیم حداقل تا ۶ ماه دیگر با این شرایط مواجهیم و باید خود را آماده کنیم تا روزی که یک واکسنی بدست ما برسد و به اندازه کافی در اختیار ما قرار بگیرد و ما بتوانیم آن را تولید کنیم؛ تا آن زمان که خیلی روشن نیست همه باید مراعات کنیم.وی در ادامه با اشاره به در پیش بودن ایام سوگواری محرم خاطرنشان کرد: این روزها دو طرف را می بینیم؛ یک مرتبه عده‌ای نامه می نویسند و اظهار نظر می کنند که چرا محمدودیت ها را زیاد می کنید و ماه محرم و ماه عزاداری است و از طرف دیگر عده ای نامه می نویسند و می‌گویند امسال حج که واجب بود، برگزار نشد و محرم که مستحبی است هم نباید مراسمی برگزار شود. عده‌ای هم می‌گفتند که مغازه ها نباید باز شوند و مردم از خانه‌های خود نباید خارج شوند؛ این کارها شاید برای مدتی لازم بود اما ما نه می‌توانیم فعالیت های اقتصادی، آموزشی، فرهنگی و اجتماعی را بطور کامل تعطیل کنیم و نه می‌توانیم مانند گذشته این فعالیت ها را برگزار کنیم. باید حد وسطی را انتخاب کنیم و آن مسیر را طی کنیم.
رئیس جمهورتصریح کرد: ادامه‌ اعمال محدودیت های شدید امکان پذیر نیست چراکه این کار جامعه را دچار التهاب و اضطراب و افسردگی می کند و اگر افسردگی در مردم ایجاد شود، نفس کشیدن برای آنها سخت می‌شود. در دنیا هم هر کسی که به سمت اعمال شرایط سخت رفت موفق نبود و آنها هم که رها کردند دچار گرفتاری شدند، بلکه آنهایی که معتدلانه رفتار کردند موفق بودند، ما نیز باید معتدلانه رفتار کنیم و بدانیم این ویروس برای مدتی خواهد بود باید تا یک سال دیگر برای زندگی، سازگاری و تعامل با این ویروس برنامه ریزی کنیم.
روحانی با تاکید بر اینکه کسی فکر نکند کرونا به زودی خواهد رفت، گفت: این ویروس همچنان وجود دارد و باید برنامه‌ریزی متناسب با این ویروس کنیم؛ همه می‌دانیم رعایت یکسری پروتکل‌ها سخت است، اما چاره ای جز رعایت آنها نداریم.رئیس جمهور با تاکید بر اینکه سبک زندگی تغییر کرده است اظهار کرد: باید بپذیریم که از پایان بهمن پارسال زنگی به صدا درآمد و به ما گفت که سبک زندگی اجتماعی شما باید تا اطلاع ثانوی تغییر یابد؛ هر کسی این زنگ را نشنیده، ضرر کرده است. نمی شود در این ایام مهمانی برگزار کنیم و مشاهده می‌کنیم که در برخی کشورهای مجازات‌های سنگینی برای برگزار کنندگان مهمانی‌ها در نظر گرفته شده است. همچنین باید ترددهای غیر ضرور را کم کنیم و بدانیم در شرایطی ویژه هستم و اگر زمانی سفری ضرورت دارد، باید آن را کوتاه کنیم و همه دستورالعمل‌ها‌ی بهداشتی را مراعات کنیم.روحانی در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به مصوبات جلسه  ستاد ملی کرونا گفت: در جلسه  هم روی دستورالعمل‌های ماه محرم تاکید شد؛ مجدداً تاکید می‌کنم که باید اعتدال در دستورکار ما باشد اگر بگوییم ماه محرم عزاداری نباشد نادرست است و مردم را دلگیر می‌کند و اضطراب و افسردگی برای مردم ایجاد می کند؛ باید این مراسم ها با جمعیت‌های کمتر برگزار شود؛ ما عدد را کم می‌کنیم اما اصل عزاداری را باید انجام دهیم. امسال باید دقیقاً سلامت مردم و سوگواری مردم را در کنار هم قرار دهیم؛ این کار شدنی است و دستورالعمل‌های لازم صادر شده است‌.رئیس جمهور گفت: ممکن است امسال روزها و ساعات عزاداری کمتر باشد و پذیرایی از عزاداران ممنوع شود.


 
برچسب ها: کرونا محرم