به روز شده در ۱۴۰۳/۰۵/۰۴ - ۰۱:۲۸
 
۲
تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۱۱/۲۰ ساعت ۱۱:۲۳
کد مطلب : ۱۲۵۱۷۰

فقط ۲۹ شرکت لیزینگی مجوز دارند

گروه اقتصادي: هزاران شرکت در سطح کشور تحت عنوان «لیزینگ» فعالند و مردم بخشی از سرمایه‌های خود را درگیر آنها می‌کنند غافل از آنکه فقط ۲۹ لیزینگ دارای مجوز و قابل اعتبار وجود داشته و مابقی می‌تواند خطر کلاهبرداری و از بین رفتن اموال را به همراه داشته باشد.

به گزارش ایسنا، کم نیست آن دسته از اخباری که حاکی از کلاهبرداری شرکت‌هایی است که در قالب لیزینگ و با استفاده از این نام اقدام به ارائه تسهیلات کرده و در نهایت مشتریان خود را بدون هیچ عایدی رها کرده و یا سرمایه‌های آنها را نیز یا با خود می‌برند. همواره تعداد زیادی از این قبیل شرکت‌ها که هیچ مجوزی برای فعالیت لیزینگی ندارند اقدام به انتشار آگهی‌های رسمی برای تبلیغات کرده و وقتی عموم چنین تبلیغات گسترده‌ای را می‌بیند به هرحال به آن‌ها اعتماد می‌کنند و بعد از مراجعه و ارائه ودیعه‌های نقدی برای دریافت تسهیلات و یا خرید کالا به تعهدات خود عمل نکرده و گاها اقدام به کلاهبرداری می‌کنند؛ اتفاق‌هایی که به وفور مشاهده می‌شود.

در حالی لیزینگ‌ها می‌توانند نقش پررنگی در تامین مالی در حوزه‌های مختلف داشته باشند که ساماندهی و نظارت بر آنها در جایگاه ویژه‌ای قرار دارد که البته عمده آن باید از سوی بانک مرکزی اعمال شود. این در شرایطی است که در حال حاضر تنها حدود ۲۹ شرکت لیزینگ در سطح کشور وجود دارد که موفق به دریافت مجوز فعالیت از سوی این بانک شده و مابقی هیچ اعتمادی برای سرمایه‌گذاری نخواهند داشت. آن هم در فضایی که بخش عمده‌ای از مردم از این موضوع اطلاع نداشته و به راحتی به سایر شرکت‌هایی که تحت عنوان لیزینگ فعالیت می‌کنند اعتماد می‌کنند و گاها به تشکیل پرونده‌های کلاهبرداری سنگین منتج می شود.

اما در رابطه با نظارت بر شرکت‌های لیزینگ باید یادآور شد که بر اساس آنچه که انجمن لیزینگ ایران اعلام می‌کند فقط شرکت‌هایی که با نام لیزینگ تاسیس می‌شوند مشمول نظارت بانک مرکزی و البته این انجمن خواهند بود و این دو در مقابل مجوزی که برای شرکت لیزینگ صادر شده باید پاسخگو باشند. این در حالی است که بسیاری از شرکت‌هایی که مجوزی دریافت نکرده‌اند نباید نام لیزینگ در اسامی آنها دیده شده و اگر چنین اتفاقی رخ دهد تخلف خواهد بود.

اکنون بسیاری از کلاهبرداری‌ها با نام لیزینگ انجام می‌شود در حالی که آنها مجوز نداشته و عمدتا شرکت‌های واسطه‌ای هستند. بنابراین مردم باید در هنگام مراجعه برای دریافت تسهیلات و خدمات از شرکت‌های لیزینگ مطمئن باشند طرف مقابل حتما مجوز فعالیت از بانک مرکزی را دریافت کرده است، در غیر این صورت قابل اعتماد نیست و هرگونه اتفاقی برای سرمایه آنها رخ دهد پاسخگویی از سوی بانک مرکزی و یا انجمن لیزینگ وجود نخواهد داشت، چرا که عمده این تخلفات که با نام لیزینگ انجام می‌شود از سوی شرکت‌های واسطه‌ای است که هیچ مجوزی ندارند.

گر چه اخیرا بانک مرکزی نیز در رابطه با نحوه‌ فعالیت لیزینگ‌ها در مورد بخش‌های مختلف آن بازنگری‌هایی در دستورالعمل فعالیت این موسسات انجام داد، اما آنچه مورد توجه خواهد بود آن است که چه زمانی قرار است تعداد بیشتری از لیزینگ‌ها در سطح کشور ساماندهی شده و به مجموعه دارای مجوز بپیوندد و آیا قرار نیست در مورد این شرکت‌های غیرمجاز نیز از سوی نهادهای نظارتی اقدامی انجام شود. همان‌طوری که در رابطه با ساماندهی صرافی‌ها و یا موسسات اعتباری مالی تحرکاتی شکل گرفت وحتی تعدادی از صرافی ها پلمب و موسسات مالی منحل شدند.

اما مجموعه شرکت‌های لیزینگی که در حال حاضر قابل اعتماد بوده و مجوز بانک مرکزی را دارا هستند و مردم می توانند به آنها مراجعه کنند، به شرح زیر است:

باید توجه داشت که شرکت‌های لیزینگ بر اساس حروفی که برای آنها تعیین شده دسته‌بندی می‌شوند؛ به‌طوری که شرکت‌های گروه «الف» لیزینگ‌هایی هستند که فقط در زمینه‌ کالاهای مصرفی بادوام، لوازم خانگی، تجهیزات رایانه‌ای و موارد مشابه فعالیت می‌کنند.

همچنین گروه «ب» لیزینگ‌هایی هستند که به فعالیت در زمینه خودرو، سواری، وانت، مینی‌بوس، کامیون‌های سبک، ماشین‌آلات و تجهیزات راهسازی، ماشین‌آلات مورد نیاز کارخانجات و امثال آن می‌پردازند. اما گروه «ج» شرکت‌هایی که فعالیت آنها در کالاهای سرمایه‌ای گرانقیمت نظیر هواپیما، اتوبوس، تریلری، کامیون‌های سنگین و ماشین‌آلات سنگین مورد نیاز کارخانجات محدود می شود.